A keresletérzékeny termékek és az üzemanyagok inflációs hozzájárulása emelkedett, amit az élelmiszerek hozzájárulásának mérséklődése ellensúlyozott, így összességében az infláció az előző hónaphoz képest nem változott – állapította meg a Magyar Nemzeti Bank.
Januárban az infláció nem változott, a maginfláció viszont 0,2 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az éves infláció 2,7 százalék volt, míg a maginfláció 4,2 százalékon állt.
Az indirekt adóktól szűrt maginfláció 0,1 százalékponttal 3,5 százalékra emelkedett, aminek hátterében döntően az alkohol és dohánytermékek magasabb árdinamikája áll, melyet a januári jövedékiadó-emelés okozott.
A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó mutatók között a keresletérzékeny termékek árindexe szintén 0,1 százalékponttal 3,4 százalékra emelkedett, a ritkán változó árú termékek és szolgáltatások inflációja 4,0 százalékon maradt.
A jegybank elemzése felhívta a figyelmet arra, hogy az árazási döntéseket a koronavírus-járvány megjelenését követően nagyobb változékonyság és a szokásostól eltérő szezonális mintázat jellemezte. Tavaly szeptembertől a dezinflációs hatások erősödésével párhuzamosan az év utolsó hónapjaiban általánosan alacsonyabb volt az árdinamika. Idén januárban a tavalyinál alacsonyabb átárazás valósult meg.
Az iparcikkek éves inflációja enyhén emelkedett januárban. A termékkörön belül a tartós iparcikkek árindexe az előző hónaphoz képest enyhén nőtt, míg a nem tartós iparcikkek árindexe nem változott. A tartós iparcikkek áremelkedése döntően az új személygépkocsik árindexének növekedéséhez kapcsolódott.
A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,8 százalékkal nőttek. A korábbi évek átlagánál magasabb havi árdinamikát a mobiltelefon, internet szolgáltatások árainak emelkedése okozta. A többi szolgáltatás a historikus átlagnak megfelelő árváltozást mutatott – jegyzeték meg.
Az élelmiszerek inflációja tovább mérséklődött januárban. A termékkörön belül a feldolgozatlan élelmiszerek árindexének mérséklődéséhez döntően a friss zöldségek, gyümölcsök járultak hozzá, míg a feldolgozott élelmiszerek esetében a termékek széles köre magyarázza az infláció csökkenését.
A szabályozott termékek árai decemberhez képest enyhén emelkedtek. Az üzemanyagárak az előző hónaphoz képest a kőolaj világpiaci árának emelkedésével párhuzamosan nőttek.
A jegybank kitért arra is, hogy a lakosság inflációs várakozását mérő mutatókat, a fogyasztóiár-indexhez hasonlóan, a szokásosnál nagyobb változékonyság jellemzi. A mutató januárban a korábbi hónapokhoz képest emelkedett.