Az Európai Unió és a Mercosur államok – Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay – között kötendő kereskedelmi egyezménynek súlyos következményei lehetnek az uniós mezőgazdaságra, tovább romlanának az egyébként is egyenlőtlen versenyfeltételek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az uniós mezőgazdasági szervezeteket tömörítő COPA-COGECA.
A szervezetek szerint a 2019-ben létrejött elvi megállapodás nem veszi figyelembe azt a változó környezetet, amelyben a mezőgazdaság manapság a világjárvány és az ukrajnai háború hatásait követően működik, figyelmen kívül hagyja azokat a változásokat, amelyek az EU zöld megállapodásából, a Green Dealből, illetve a Farm to Fork – Termőföldtől az Asztalig – stratégiájából erednek.
Felidézték, hogy Lula, brazil elnök az év elején világossá tette, hogy nem akarja – vagy nem tudja – támogatni azt a magas szintű környezetvédelmi kötelezettségvállalást, amelyet az EU a Mercosur-megállapodással párhuzamosan szeretne.
“Úgy tűnik, hogy geopolitikai okokból és egyes iparágak érdekében az Európai Bizottság kész szemet hunyni a mezőgazdasági ágazatra gyakorolt hatás és a negatív megítélés felett, amikor a következő európai választásokra készülnek”
– fogalmaztak.
A két szervezet szerint az EU nem írhatja elő ugyanazokat a mezőgazdasági termelési normákat a Mercosur-országoknak, amelyeket a saját gazdáira akar kényszeríteni, ez pedig hátrányosan érintheti az uniós termelőket.
A NAK a COPA-COGECA-val együtt támogatja a nemzetközi kereskedelmet, feltéve, hogy az tisztességes, kiegyensúlyozott és átlátható – hangsúlyozták.
A gazdák képviseletei végül felszólították a bizottságot, hogy mihamarabb kezdjen el foglalkozni “ezekkel az alapvető kérdésekkel” – írták végül a közösen jegyzett közleményben.