Nem változtatott az irányadó dollárkamatsávon az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve monetáris testülete. A döntéshozók szerint az amerikai gazdaság mérsékelt ütemben növekszik, a munkaerőpiaci helyzet pedig jó.
A nyíltpiaci bizottság (FOMC) kétnapos ülésén a piaci várakozásokkal összhangban a tavaly október 30. óta érvényes 1,50-1,75 százalékos sávban hagyta az irányadó kamatot. A döntés egyhangú volt.
A nyíltpiaci bizottság decemberhez hasonlóan ezúttal is úgy értékelte, hogy a jelenlegi kamatszint megfelelő a gazdaság tartós növekedésének támogatásához, ideértve a foglalkoztatottság bővülését és az infláció emelkedését a 2 százalékos célszám felé. A bizottság nem is tett említetést a Kínában gyorsan terjedő tüdőgyulladás-járványról és az abból fakadó gazdasági kockázatokról, köztük azokról a félelmekről, miszerint a járvány miatt tovább lassul a világ második legnagyobb gazdaságában a növekedés.
A Fed döntéshozói megvitatták, hogy mikor és hogyan állítsák le a tavaly októberben elindított ideiglenes kincstárjegyvásárlási programot, és mivel helyettesítsék majd tartósan, aminek révén biztosítani tudják a szövetségi pénzkamatlábak feletti ellenőrzés fenntartását. Konkrétumokat, új irányvonalat azonban nem vázoltak fel a közleményben.
A Fed október óta havi 60 milliárd dollár értékben vásárol rövid lejáratú amerikai állampapírokat a bankoktól, hogy biztosítsa a megfelelő likviditást. Ez legalább áprilisig érvényben is marad, csakúgy, mint az ehhez kapcsolódó visszavásárlási megállapodás.
Ezzel összefüggésben azonban a FOMC öt bázisponttal, 1,60 százalékra emelte a bankok kötelező tartalékon felüli tartalékaira fizetett kamatot (IOER). Erre a technikai kiigazításra azért volt szükség, hogy a szövetségi kamatlábakat a célsáv közepe körül tartsák.
A Fed döntései megfeleltek az elemzői várakozásoknak, mivel a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a gazdaság továbbra is növekedési pályán halad, nincs jele az infláció olyan gyors emelkedésének, amely miatt a Fednek esetleg kamatot kellene emelnie.