Kezdőlap Világgazdaság Németország a bajban
No menu items!

Németország a bajban

A német gazdaság dübörög. Egyelőre – figyelmeztetnek elemzők. A három kulcs szó, ami ilyenkor hallani: Kína, digitalizáció és Trump. Európa legnépesebb és legnagyobb GDP előállító országa komoly kihívások előtt áll.

A német munkanélküliségi ráta hosszú hónapok óta olyan alacsony, mint az újraegyesülés óta még soha: 3,1%. Ez egy piacgazdaságban gyakorlatilag teljes foglalkoztatást jelent. Ráadásul több a betöltetlen munkahely, mint az állástalan. Sok szektor szakemberhiánnyal küzd. Az elemzők 2020-ra is hasonló számokat várnak.

A munkanélküliség, amely a ’90-es évek vége óta a németek számára a legnagyobb félelem volt, mára megszűnt. A számok jól palástolják, hogy a német gazdaság szerkezetváltás előtt áll. A várható változások más Nyugat-Európai országokban már a ’90-es években lezajlottak, máig ható nyomokat hagyva a munkaerőpiacon.

A német gazdaság erejét jelképező óriáscégek közül több, a Deutsche Bank, a Bayer, a BASF, a Siemens, a Ford, a Miele és a Schaeffler is elbocsájtásokba kezdett. Statisztikailag nem mérhető a hatásuk. A robosztus német gazdaság és munkaerőpiac felszívja az állás nélkül maradtakat. A leépítések azonban gazdasági szerkezetváltást jeleznek, amivel, ha minden jól megy, megbirkóznak a németek. Van azonban három, nem kis kockázati tényező.

Made in Germany veszélyben

A német GDP 25%-t az ipari termelés adja. Sokkal magasabb ez az arány, mint a világ bármelyik fejlett országában. Az elmúlt két évtizedben a gazdag országok szinte mindegyikében végbement az ipar leépülése és a szolgáltató szektor bővülése.

A németek azonban még mindig elsősorban termelnek: autót, gépeket, vegyipari termékeket. Ezek teszik ki a világ második – harmadik legnagyobb exportgazdasága, Németország kivitelének nagy részét. Napjainkban azonban több irányból is kihívások fenyegetik az eddigi sikerágazatnak és az ország védjegyének számító német ipart.

A lakosság ebből mit sem érez, de az üzleti döntéshozók körében hónapok óta rossz a hangulat. A konjunktúraindexek évek óta nem látott szintre süllyedtek. Minden harmadig ipari menedzser leépítést tervez 2020-ra, és a természetes ingadozást meghaladó mértékű gazdaság lassulására számít. A három fő probléma: Kína, digitalizáció és Trump

BRICS országok és a többi

GDP-növekedés Németországban. azüzlet.hu
Szerkezetváltásra kell késznek lennie Németországnak.

Kiemelten fontosak a BRICS államok (Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság), amelyekben véget ért az elmúlt két évtized kétszámjegyű gazdasági növekedése. És ezzel együtt csökken a Made in Germany autók, gépek és vegyipari termékek iránti kereslet.

A második ok a digitalizáció, az automatizáció. A digitálisan irányított, robotizált, gépsorok által végzett termelés további térnyerése közvetlen kihatással lesz a munkaerőpiacra. Német elemzők szerint a termelő szektorban 2025-ig 1,3 millió munkahely megszűnik meg. Hosszú távon a németországi álláshelyek 25 százaléka kerülhet veszélybe.

Az OECD még ennél is több, minden harmadik munkahely megszűnését prognosztizálja.

A harmadik ok a kereskedelmi háború. Vámok, ellen vámok, mennyiségi korlátozások, behozatali tilalom – a Trump által elindított intézkedések öngerjesztőek is. Már most lassítják a világkereskedelem bővülését. Ráadásul a csatabárdok elásása helyett újabb és újabb protekcionista intézkedést jelent be egyre több ország. Ezek leginkább az autóipart és a gépgyártást, tehát a német (export)gazdaság húzóágazatait érintik.

A kihatások

Szakértők mégsem tartanak attól, hogy a munkanélküliség eléri a 2005-ös csúcsot, amikor a németek 12% állás nélkül maradt. Egyfelől, mert a nyugati országok nemzeti termékének oroszlánrészét adó, és Németországban is egyre meghatározóbb szolgáltatószektorban új munkahelyek jönnek létre. Másrészt, mert a népesség elöregedésével csökken a munkaképes korúak száma.

Ennek ellenére a következő hónapokban a munkanélküliség emelkedésével kell számolni, valamint azzal, hogy az állás nélkül maradtak nehezebben találnak új munkahelyet. A sikeres elhelyezkedéshez szektort kell majd váltaniuk, új szakmát kell tanulniuk.

A munkanélküliség enyhe növekedésénél nagyobb veszély, hogy a tapasztalatok szerint a gazdasági szerkezetváltás a jövedelmi különbségek növekedéséhez és régiók leszakadásához vezet. Előbbi vonatkozásban Németországban eddig nem érvényesült az aggasztó világtendencia.

Az elmúlt tíz évben nem nőttek érdemben a jövedelmi különbségek. Ez most változhat. Ahogy Európa legnépesebb országának regionális szerkezete is. Az erős, hagyományosan kisvárosokban, az ország valamennyi régiójában egyenletesen elosztva gyártó ipari középvállalkozások meggyengülésével megindulhat a vidék elnéptelenedése és a gigametropoliszok kialakulása. Egy folyamat, amely a világ legtöbb országában a ’80-as évek óta zajlik, de Németországot eddig elkerülte.

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

100 termékre bővülhet az online árfigyelőben megfigyelt termékek köre

Az élelmiszerárak alakulása kiemelten fontos a családok számára, ezért a kormányzat a jövőben is határozottan fellép a megfizethető alapvető élelmiszerek érdekében.

NGM: csökkent az államháztartás GDP-arányos hiánya 2024-ben

A 2024-es költségvetés a háborús helyzetben is garantálta az ország, a magyar családok és a nyugdíjasok védelmét. A 2024-es évben a kormány a nehéz külső körülmények ellenére is következetesen kiállt a magyar gazdaságpolitika eredményeinek megőrzése mellett, a költségvetés biztosította a honvédelmi, rezsivédelmi, családpolitikai és a nyugdíjak értékét megőrző forrásokat. Mindezeken túl a kormány jelentős mértékben javította az egyensúlyi mutatókat, a 2023. évi 6,7 százalékról érdemben csökkent a GDP-arányos hiány a tavalyi évben.

Kiemelkedő érdeklődés az újabb nemzetközi kötvény iránt

Kiemelt volt a befektetői érdeklődés az MBH Bank Nyrt. újabb nemzetközi, MREL-képes kötvénye iránt 2025. január 21-én. Összesen 1,6 milliárd eurót meghaladó ajánlat érkezett be a befektetőktől, ami az induláskor megfogalmazott minimum célhoz képest több mint háromszoros túljegyzést jelent.

Új polgári repülőteret alakítanak ki Miskolcon

A Miskolc City Airport megkapta a létesítési engedélyt az új, polgári célú, speciális repülőtér kialakítására Miskolcon.

Hírek

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél, 0,2 százalékkal az euró, 0,8 százalékkal a dollár és 0,4 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...