Kezdőlap Világgazdaság Németország - zárlat. Szabadesésben a vásárlási hajlandóság
No menu items!

Németország – zárlat. Szabadesésben a vásárlási hajlandóság

A koronavírus-járvány terjedését fékező korlátozások miatt már a negyedik egymást követő hónapban romlott a német fogyasztók hangulata januárban – derül ki a GfK felméréséből.

A nyári hónapok erőteljes javulása után ősszel megtört az emelkedő dinamika és érzékelhető csökkenésre váltott a nürnbergi gazdaságkutató intézet fogyasztói hangulatindexe. A járvány miatt újra bevezetett szigorú zárlat súlyos csapást mért a fogyasztók hangulatára, a vásárlási hajlandóság szabadesésre váltott, míg a gazdasági és jövedelmi várakozások mérsékelten csökkentek.

Az intézet előrejelzése szerint a januári mínusz 7,5 pontról mínusz 15,6 pontra süllyed a hangulatindex februárban, ami tavaly június óta a legalacsonyabb érték. Elemzők ennél jóval kisebb csökkenéssel, mínusz 7,9 ponttal számoltak februárra. Tavaly januárban 9,7 ponton állt a hangulatindex értéke.

A Gfk metodikája szerint a hangulatindex nulla pont feletti értéke azt jelzi, hogy a fogyasztás éves összevetésben emelkedik, a nulla pont alatti érték pedig csökkenést mutat. A háztartások fogyasztásában éves szinten 0,1 százalékos változást jelez minden egyes pont.

A koronavírus-járvány második hulláma tavaly ősszel kezdődött el. A kormány december 16-án vezette be a társadalmi és gazdasági élet legtöbb területét befagyasztó zárlatot. Csak az alapvető árucikkeket forgalmazó boltok tartanak nyitva, és munkába csak azok járhatnak, akiknek otthoni munkavégzése nem megoldható. A korlátozások egyelőre február 14-ig érvényesek.

Rolf Bürkl

Rolf Bürkl, a GfK kutatója az adatokat kommentálva rámutatott, hogy a fogyasztók hangulatát nehéz kihívások terhelik az első negyedévben. Ahhoz, hogy tartósan helyreálljon a bizalom, a fertőzési aránynak a mostaninál nagyobb mértékben kell csökkennie, mert csak akkor lehet jelentősen lazítani a járványellenes intézkedéseket – hangoztatta. Mindez azt jelenti, hogy még várni kell egy ideig a fellendülésre – tette hozzá.

A kiskereskedelmi szektor nagy részének bezárása a tavasszal elrendelt első zárlathoz hasonló káros hatást gyakorolt a fogyasztói kiadásokra. Bár a fogyasztók vásárlási hajlandósága decemberben még elfogadható szinten állt, januárban már drasztikusan romlott.

A vásárlási hajlandóságot számszerűsítő mutató értéke nulla pontra zuhant a decemberi 36,6 pontról, szinte elérhetetlen távolságba került az egy évvel korábbi 55,5 ponttól.

A gazdasági kilátások megítélése viszont csak enyhén romlott januárban. A fogyasztók gazdasági kilátásokról alkotott véleményét számszerűsítő mutató 3,1 ponttal, 1,3 pontra süllyedt, de értéke még így is meghaladja a tavaly januári mínusz 3,7 pontot. A kedvező trend annak köszönhető, hogy a munkaerőpiaci helyzet stabil maradt a mély recesszió ellenére, és a német gazdaság egyik pillérét képező feldolgozóipart nem érintették a korlátozások.

A jövedelmi várakozások a negyedik egymást követő hónapban mérséklődtek. A várakozásokat számszerűsítő alindex 6,5 ponttal, mínusz 2,9 pontra süllyedt januárban, nagyon messze áll az egy évvel korábbi 44,6 pontos értéktől. A szigorú zárlat meghosszabbítása még valószínűbbé tette, hogy a járvány sújtotta iparágakon csődhullám söpör végig. Ez pedig szítja a munkanélküliségtől való félelmeket, következésképpen rontja a jövedelmi várakozásokat.

A felmérés adatait január 7. és 18. között gyűjtötték össze mintegy kétezer fogyasztó megkérdezésével.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Egy hét alatt két platinum szintű Good Travel Seal minősítés Magyarországon

Az Innotime a Turizmus.com és a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány által meghirdetett Fenntarthatósági díj különdíjaként járul hozzá továbbá a Művészetek Völgye nemzetközi minősítésének megszerzéséhez.

A nemzetközi fenntartható turisztikai szakma figyelmének fókuszában Tokaj-Hegyalja

Magyarország immár két éve sikeresen képviselteti magát a Green Destinations Top 100 Stories versenyen, amelyre a felkészítést minden esetben az Innotime Hungary végezte. 

Budakalászon nyitotta meg 59. magyarországi éttermét a Burger King

Éttermet nyitott Budakalászon a Burger King, a gyorsétteremlánc 59. magyarországi egysége mintegy 30 munkahelyet teremtett az észak-budai régió egyik meghatározó településén.

Több mint 8000 elektronikus cigarettát talált a NAV postai csomagokban

Több mint nyolcezer elektronikus cigarettát talált a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) postai csomagokban a karácsony előtti időszakban.

Hírek

Erősödött csütörtökön a forint

Erősödött a forint csütörtökön a főbb devizákkal szemben a...

Erősödött a forint szerda reggel

Erősödött a forint árfolyama szerda reggelre.

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél, 0,2 százalékkal az euró, 0,8 százalékkal a dollár és 0,4 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.