Kezdőlap Világgazdaság Nemzetközi Energiaügynökség: az olajkereslet 2023-ban éri el a járvány előtti szintet
No menu items!

Nemzetközi Energiaügynökség: az olajkereslet 2023-ban éri el a járvány előtti szintet

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) azzal számol, hogy idén napi 5,2 millió hordóval nő a világ olajkereslete, és két év múlva visszatér a pandémia előtti szintre.

A nemzetközi szervezet World Energy Outlook 2021 című tanulmánya szerint az idei évre becsült napi 5,2 millió hordó globális olajkereslet-növekedés nem ellensúlyozza a koronavírus-járvány hatásai miatti tavalyi napi 8,7 millió hordónyi csökkenést.

Az IEA szerint a repülőgépek üzemanyaga, a kerozin iránti kereslet egyelőre valószínűleg nem áll vissza a pandémia előtti szintre, mivel részben még mindig élnek a korábban bevezetett utazási korlátozások, ugyanakkor a benzin és a dízelüzemanyag kereslete valószínűleg már 2022 elején eléri a járvány előtti szintet.

Az IEA alapforgatókönyve szerint a globális olajkereslet jövőre eléri a 2019. évit, a 2030-as év közepére napi 104,1 millió hordó csúcsra fut fel, innentől pedig fokozatosan csökken 2050-ig.

Az Egyesült Államok olajkereslete 2030-ra napi 17,4 millió hordóra emelkedik a tavalyi 16,4 millió hordóról, 2050-re pedig 13,4 millió hordóra süllyed.

Európa olajkereslete mintegy feleződik, a tavalyi napi 11,9 millió hordóról 6,4 millió hordóra esik 2050-re, Oroszország esetében a kereslet a tavalyi napi 3 millió hordóról 2030-ra 3,5 millió hordóra nő, majd 3,1 millió hordóra mérséklődik 2050-re.

Eközben a közel-keleti olajkereslet a tavalyi napi 6,7 millió hordóról 10,2 millió hordóra nő 2050-re, az ázsiai és csendes-óceáni térségben napi 30,8 millió hordóról 38,8 millió hordóra emelkedik.

Az ügynökség alapforgatókönyve szerint 2050-re a világ autóparkjának 30 százaléka, nehézjármű-parkjának pedig alig 5 százaléka lesz elektromos meghajtású.

Az IEA tanulmánya szerint a globális gázkereslet emelkedni fog a következő években, 2030-ra mintegy 15 százalékkal múlja majd felül a 2020. évit, elsősorban a az ázsiai és csendes-óceáni térség keresletnövekedésének a hatására.

A gázkereslet 2050-ig tovább nő, de már jóval szerényebb ütemben, akkor 5100 milliárd köbméter lesz a kereslet, mintegy 30 százalékkal nagyobb a jelenleginél.

A jelentés szerint jórészt a fejlődő és feltörekvő országok kereslete nő 2030-ig. Kína kereslete az évtized végére mintegy 40 százalékkal múlja majd felül a múlt évit. Eközben több fejlett gazdaságú ország kereslete csökken, így például Japáné 25 százalékkal, de Európáé is visszaesik, a tavalyi 596 milliárd köbméterről 587 milliárd köbméterre 2030-ra és 497 milliárd köbméterre 2050-re.

Észak-Amerikában és Dél-Korában a gázkereslet a 2020-as évek közepén éri el a csúcsát, majd csökken. Az ázsiai és csendes-óceáni térség gázkereslete tavalyhoz képest 12 százalékkal, 1114 milliárd köbméterre bővül 2030-ra és 1442 milliárd köbméterre nő 2050-re.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.