Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság OECD: Magyarországon is lassuló növekedés várható
No menu items!

OECD: Magyarországon is lassuló növekedés várható

Az OECD azzal számol, hogy a következő két évben lassul a globális gazdaság növekedése az idei évhez képest, és a gazdasági kilátások terén az eddig becsültnél magasabb és tartósabb inflációt tartja a legnagyobb kockázati tényezőnek. A szervezet Magyarországon is lassuló növekedést prognosztizál 2022-ben és 2023-ban.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet legfrissebb jelentésében az szerepel, hogy a globális gazdaság növekedése az idei 5,6 százalékról jövőre 4,5 százalékra, 2023-ban 3,2 százalékra lassul.

Előző becslésében az OECD az idei évre minimálisan nagyobb, 5,7 százalékos globális GDP-növekedést valószínűsített. A jövő évre vonatkozó becslésén nem változtatott a párizsi székhelyű szervezet, amely 2023-ra most először tett közzé előrejelzést.

Magyarországgal kapcsolatban a jelentés 6,9 százalékos idei gazdasági növekedést valószínűsít, ami 2022-ben 5 százalékra, 2023-ban pedig 3 százalékra lassulhat.

A jelentés összeállítói szerint Magyarországon a gazdasági növekedés hajtómotorja a belföldi kereslet. Az infláció továbbra is magas marad, komoly kockázatot  jelent, hogy az erősebb bérnövekedés és az elhúzódó kínálati hiány felerősítheti az inflációs nyomást. Az OECD az idei évre 5 százalékos, jövőre 6 százalékos, 2023-ra pedig 4 százalékos fogyasztói áremelkedéssel számol. Az élelmiszer- és energiaárak nélküli maginfláció 2021-ben 4,1 százalék, 2022-ben 5 százalék, 2023-ban 4 százalék lesz várhatóan.

A nemzetközi szervezet úgy véli, hogy a magas infláció az erőteljes bérnövekedés miatt is fennmarad. A minimálbérek 2022. januári 20 százalékos emelése, amely az összes alkalmazott körülbelül egyötödét érinti, valószínűleg erős tovagyűrűző hatással lesz az egyéb bérekre.

A költségvetési politika expanzívabbá válik, 2022-ben újabb négy százalékponttal csökkentik a munkaadói társadalombiztosítási járulékokat, ami kompenzálja a munkaadókat a 20 százalékos minimálbér-emelésért, és segít megőrizni külső versenyképességüket. További átmeneti adócsökkentések lesznek a helyi kisvállalkozások számára, és az eltartott gyermeket nevelő családok 2022 elején az átlagbér erejéig személyi jövedelemadó-visszatérítést kapnak.

A bejelentett fiskális intézkedések 2022-ben a GDP 5,8 százalékának megfelelő költségvetési hiányt eredményeznek.

A deficit 2023-ban a GDP 3,9 százalékára csökken, tükrözve az erős gazdaságot és az egyszeri intézkedések megszüntetését. A költségvetési hiány idén a GDP 7,5 százaléka lesz.

A magyarországi munkanélküliségi ráta az idei 4 százalékról jövőre 3,5 százalékra csökken, 2023-ban 3,6 százalékra emelkedhet az OECD előrejelzése szerint. A GDP-arányos államadósság mértéke az idei 79,1 százalékról 2022-ben 77 százalékra csökken, majd 76,2 százalékra süllyed 2023-ban.

Az OECD szerint a gyorsabb költségvetési konszolidáció segítene visszafogni az inflációs várakozásokat és biztosítaná a költségvetés hosszú távú fenntarthatóságát. A munkaerő-adókat tovább kell csökkenteni a munkaerőhiány kezelésének elősegítése érdekében, a termelékenység növekedésének javára válna a hatékonyabb versenyszabályozás, valamint a fokozott korrupcióellenes erőfeszítések.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.