Fotó:MTI
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Állandó Értekezlet plenáris ülésén Budapesten.
Emlékeztetett, a kormányzat 2010 óta összesen 1374 milliárd forintot, évi mintegy 100 milliárd forintot költött nemzetpolitikára, ezzel a 2010 előtti időszak évi 9,1 milliárdos támogatását sikerült megtízszerezni. Ebben az összegben nincsenek benne a gazdaságfejlesztési programok: 330 milliárd forint értékben valósítottak meg 9300 beruházást a Kárpát-medencében a magyar államhatárokon kívül. Idén 2,5 milliárd forinttal támogatnak különböző szervezeteket, az oktatás, kultúra, egyház, sport és ifjúság területén, ezen felül 96 nemzeti jelentőségű intézmény működését biztosítják – tette hozzá a kormany.hu beszámolója szerint.
Összegzése szerint az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti. Kiemelte: a magyar diplomáciatörténet legsűrűbb éve volt a 2024-es. Májusban itt járt a kínai elnök, nemrég pedig itt tartották az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját, “negyvenegynéhány európai államfő jött el, hogy jól elszigeteljen bennünket” – fogalmazott. A magyar főváros adott otthont az Európai Unió 27 tagállama informális csúcstalálkozójának is, ahol elfogadták a budapesti nyilatkozatot. Ez “talán az utolsó kísérlet arra, hogy az európai versenyképességet megmentsük” – jelezte.
Sok mindennel foglalkoznak ma a “brüsszeli buborékban”, de legkevésbé az európai gazdaság versenyképességének javításával. Ám itt, Budapesten, a sarkukra álltak az európai vezetők, és a talán történelmi jelentőségű budapesti nyilatkozat formájában feladatokat szabtak a brüsszeli bürokráciának – közölte. A 2024-es esztendőben az amerikai elnökválasztással, az európai választással, a sikeres egész éves diplomáciai munkával a magyar külpolitika mozgásterét sikerült kiszélesíteni – értékelt Orbán Viktor.
Közölte: jelentős esélyt lát egy olyan amerikai-magyar megállapodásra, amiben nemcsak a “részben a múltban elrontott ügyeket” rendezik, hanem “technológiai értelemben komolynak tekinthető területeken” is erős gazdasági együttműködést alakíthatnak ki. Hozzáfűzte: olyan előnyöket is remélnek tehát az amerikai választási eredménytől, amelyek nem maradnak meg a nagypolitika diplomáciai magaslataiban, hanem a mindennapokban is érzékelhetőek lesznek a magyar választópolgárok számára.
Orbán Viktor rámutatott: ha az EU ma az Egyesült Államok egyik tagállama lenne, akkor a harmadik legszegényebb tagállam lenne. Emellett, csak az idei évet nézve, az európai gazdaság egy százalék alatt nő, miközben az Egyesült Államok 3-4 százalékkal, a távol-keleti központok pedig 5-7 százalékkal növekednek évente – fűzte hozzá. A számok jól mutatják, hogy nekünk, magyaroknak gondolkodnunk kell, a saját magunk logikájából és érdekeiből kiindulva egy saját út megtalálásán, mert ebben a pillanatban Európa nem képes arra, hogy kialakítson egy olyan stratégiát, amellyel visszanyerheti a versenyképességét. Orbán Viktor hangsúlyozta: az utolsó esély van előttünk a budapesti versenyképességi nyilatkozattal, amely azt mondja, hogy fél éven belül érzékelhető változásoknak kell bekövetkezni.