Kezdőlap Világgazdaság Oroszország az atomenergetikai piacon is nyomul
No menu items!

Oroszország az atomenergetikai piacon is nyomul

A Szentpétervár melletti Leningrád Atomerőmű. Kép forrása: Wikipedia

Egyre kudarcosabbá válnak az Egyesült Államok azon erőfeszítései, amelyek a Kreml globális atomenergia-piacok feletti befolyásának gyengítésére irányulnak. Ennek ékes példája az is, hogy a Roszatom kulcsszerepet vállalhat a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség októberi csúcstalálkozóján. Néhány európai diplomata most azért lobbizik, hogy az eseményen szóba kerüljön Oroszország ukrajnai offenzívája is.

Február óta, amikor Moszkva inváziót indított Ukrajna ellen, az orosz Roszatom megkezdte a munkát Egyiptom első atomreaktorán, előrehaladott projekteket indított Magyarországon és Törökországban, továbbá több milliárd dollár értékben kötött új üzleteket Mianmartól Ugandáig.

Nem utolsósorban pedig a Roszatom tisztviselői lesznek az ülések vezetői, amikor az energiaügyi miniszterek és az atomipari vállalatok vezetői októberben Washingtonban összegyűlnek négyévente megrendezésre kerülő találkozójukra.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) által rendezett csúcstalálkozón a nukleáris energia növelését fogják szorgalmazni, mivel a világszerte emelkedő hőmérséklet fokozza a vitát az éghajlatváltozás megelőzését célzó technológiákról.

Az orosz jelenlét azonban arra is rávilágít majd, hogy a Roszatomra – amelynek felügyelőbizottságában két szankcionált tisztviselő is helyet kapott – vonatkozó korlátozások szigorítására irányuló erőfeszítések még a kongresszus azon követelései közepette is elakadtak, hogy a Biden-kormányzat csökkentse az USA orosz nukleáris üzemanyagtól való függőségét.

Az október 26-28-i esemény diplomáciai rémálomnak ígérkezik két amerikai tisztviselő szerint, akik névtelenségüket megőrizve nyilatkoztak a Bloombergnek.

Az Egyesült Államokat a vendéglátó országgal kötött megállapodás kötelezi arra, hogy a bécsi székhelyű NAÜ valamennyi tagját meghívja, és a Roszatom kizárása hatással lehet Washington kapcsolatára az orosz nukleáris technológiát kereső országokkal

– mondták.

A Roszatom befolyása a nemzetközi nukleáris üzemanyagciklusban – az uránbányászattól a reaktorkészletek tervezéséig – megnehezíti Washington számára, hogy kizárja Oroszországot az atomenergiáról szóló tárgyalásokból. Ráadásul Mihail Csudakov orosz mérnök a NAÜ vezető atomenergetikai tisztviselője.

A globális nukleáris üzemanyagpiac nagyon törékeny” – mondta Paul Dabbar, az Energiaügyi Minisztérium korábbi helyettes államtitkára, aki az amerikai nukleáris üzemanyaggyártó kapacitás felélesztésén dolgozott. “Oroszország bármikor felére csökkentheti a rendelkezésre álló globális nukleáris üzemanyag-kínálatot, és a világ legveszélyeztetettebb piaca az Egyesült Államok.

A Columbia Egyetem Dabbar társszerzőségével jegyzett tanulmánya szerint Oroszország tavaly 93 amerikai reaktor üzemanyagának közel negyedét biztosította, és a Roszatom várhatóan az évtized végére is megtartja 15 százalékos részesedését. A helyzet hasonlóan bizonytalan Európában, ahol a Roszatom 100 millió ember számára termel villamos energiát, főként a volt szovjet szatellitállamokban.

A NAÜ nem kívánt nyilatkozni arról, hogy az amerikai szankciók milyen hatással lehetnek az orosz részvételre a washingtoni eseményen. Moszkva küldöttségében az ügynökség legutóbbi miniszteri találkozóján 35 orosz vezető vett részt, sokan a Roszatomtól.

Az amerikai külügyminisztérium konzuli ügyekért felelős irodája, amely a NAÜ-találkozóra szóló vízumokért felelős, közölte, hogy “nyilvántartása az amerikai törvények értelmében bizalmas“.

A Roszatomot nem kímélték teljesen a háborús szankciók. Felügyelőbizottságának elnökét, Szergej Kirijenkót - aki egyben a Kreml első kabinetfőnök-helyettese is - az USA szankciókkal sújtotta, akárcsak az igazgatótanács tagját, Jurij Trutnyev miniszterelnök-helyettest.

A cég első főigazgató-helyettese, Kirill Komarov azonban a tervek szerint a NAÜ konferenciáján a nukleáris növekedést lehetővé tevő környezetről fog beszélni; míg az orosz technológiai szabványok felügyeletét ellátó orosz hatóság helyettes vezetője, Alekszej Ferapontov a Bloomberg által szemlézett hivatalos ügynökségi dokumentumok szerint az atomenergiával kapcsolatos bizalom növeléséről fog beszélni.

A Roszatom nem válaszolt a delegáció létszámára vonatkozó kérdésekre. A vállalat azonban közölte, hogy egyike annak a néhány gyártónak, amely jelenleg az idei NAÜ-találkozón bemutatásra kerülő új kismoduláris reaktorokat (SMR) építi.

A Roszatom készen áll arra, hogy “nagyobb piaci részesedést szerezzen“, mint más nemzetek a technológia bevezetésében – áll a kérdésekre adott válaszban. A kisméretű reaktorok olcsóbb és gyorsabb utat ígérnek a nukleáris energiatermelés bővítéséhez.

A kongresszus kísérletei Oroszország nukleáris kilengéseinek megfékezésére problémákba ütköztek. Republikánus szenátorok egy csoportja márciusban törvényjavaslatot terjesztett elő az orosz befolyás megfékezésére a nukleáris üzemanyagpiacokon, de egy hónappal később a Fehér Ház felmentette a szankciók alól az amerikai kikötőkbe atomüzemanyagot szállító orosz hajókat.

Néhány európai diplomata most azért lobbizik, hogy a NAÜ-csúcstalálkozón szóba kerüljön Oroszország ukrajnai offenzívája, és az a kár, amelyet szerintük a háború okoz az atomenergiai kilátásoknak.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Búzaszenteléssel vette kezdetét az idei Magyarok Kenyere program

A horvátországi Karancson tartott Kárpát-medencei Búzaszentelő Ünnepséggel vette kezdetét az idei Magyarok Kenyere program.

Tájegységi központ épül Tardoson a Gerecse jövőjéért 

A Gerecsei Tájvédelmi Körzet központjában, Tardoson egyedülálló fejlesztés veszi kezdetét. A 310 millió forintos uniós támogatással megvalósuló Jura Ház nemcsak a természetvédelmi őrszolgálat új bázisa lesz, hanem a fenntartható fejlődés, a közösségi összefogás és a környezeti nevelés szimbóluma is

A Turkish Airlines új korszakot ünnepel az európai légiközlekedésben

A Turkish Airlines büszkén ünnepli Törökország légi közlekedésének történelmi mérföldkövét, amelynek során az iGA Isztambuli Repülőtér 2025. április 17-től kezdődően elsőként vezeti be Európában a három független futópályás üzemet

Itt a korszakváltás: jönnek a kínai autók a használt kínálatba

Az idei év első negyedéve kimagasló eredményeket hozott a Das WeltAuto számára.
Hirdetés

Hírek

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.

Újfajta visszaváltó automata jelent meg Magyarországon

Mostantól fesztiválokon és tömegrendezvényeken is könnyen visszaválthatjuk a palackokat, dobozokat, üvegeket.

Deviza – Erősödött a forint jegyzése

Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

IMF: Világgazdasági recesszió nem lesz, de rugalmasabb világgazdaság jöhet a vámháborúk miatt

A világgazdaság továbbra is szilárd lábakon áll – legalábbis...

Kína ellen blokkot gründol az ázsiai családi egység meghírdetésével?

Miközben Donald Trump újabb kereskedelmi szövetségi nyomást helyez Ázsia...

Trump csapást jelzett és kamatot csökkentett az Európai Központi Bank

Christine Lagarde az Európai Központi Bank elnöke Fotó: europarl.europa.eu Az...

Szabadon bárhova! – Bécs új kerékpárja  mozgáskorlátozottaknak

Bécs városa továbbra is elkötelezetten dolgozik a fenntartható közlekedés fejlesztésén, ennek jegyében 2025 áprilisában bemutatták az első mozgáskorlátozottak igényeihez igazított "Grätzl-kerékpárt", amely a környezetbarát és akadálymentes közlekedést támogatja.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.