Kezdőlap Világgazdaság Oroszország háborúja Srí Lankának is fáj
No menu items!

Oroszország háborúja Srí Lankának is fáj

A Srí Lanka-i infláció 15 százalékos, a legmagasabb Ázsiában. Fotó: Bigstock

Oroszország ukrajnai háborúja, amely humanitárius válságot okozott és megrázta a globális pénzügyi piacokat, most azzal fenyeget, hogy több mint hatezer kilométerrel arrébb, az Indiai-óceánon egy 81 milliárd dolláros gazdaságot is tönkretesz.

Az olajimport költségeinek emelkedése és a turizmusból származó bevételek visszaesése miatt Srí Lanka a devizatartalékok csökkenése közepette igyekszik elkerülni a fizetésképtelenséget. Az infláció már így is 15 százalékos – a legrosszabb Ázsiában -, és a konfliktus csak tovább nehezíti az India déli csücskénél fekvő trópusi sziget helyzetét. Az üzemanyaghiány és az akár hét órán át tartó áramszünetek mindennapossá váltak, miközben a benzinkutaknál, ahol az árak ebben a hónapban közel 50 százalékkal emelkedtek, egyre hosszabb a várakozás.

Gotabaya Rajapaksa

A Bloomberg beszámolója szerint a hatóságok küzdenek a válság megfékezéséért. Emelték a kamatlábakat, leértékelték a helyi valutát és korlátozták a nem alapvető fontosságú importot. De a csekély 2 milliárd dollárnyi devizatartalék és az idén esedékes 7 milliárd dolláros adósságtörlesztés miatt a harc egyre nehezebbé válik. A kormány a héten végre feladta vonakodását, hogy segítséget kérjen a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), és Gotabaya Rajapaksa elnök ígéretet tett arra, hogy teljesíti Srí Lanka kötelezettségeit.

Az IMF segítségének igénylése a legmegvalósíthatóbb módja a válságból való kilábalásnak. Az orosz-ukrán háború tovább rontotta az amúgy is gyenge külső egyensúlyi helyzetet, növelve a külső pénzügyi szükségletek és a rendelkezésre álló finanszírozási források közötti szakadékot” – mondta Ankur Shukla, a Bloomberg Economics mumbai közgazdásza.

Európa egyik legsúlyosabb konfliktusa a második világháború óta nem is jöhetett volna rosszabbkor Srí Lanka számára, amely még mindig lábadozik a 2009-ben véget ért 30 éves brutális etnikai viszályból. A dél-ázsiai ország azóta igyekezett újraéleszteni a növekedést, milliókat költött a turisztikai infrastruktúrára, amíg a világjárvány csapást nem mért a tervekre.

A válság azt is megmutatja, hogy Oroszország háborúja hogyan veszélyezteti a törékeny fejlődő gazdaságok némelyikét, és hogyan gátolja az évtizedek óta tartó erőfeszítéseket, amelyek célja, hogy milliók emelkedjenek ki a szegénységből.

Dél-Ázsiában a veszélyeztetett országok közé tartozik Banglades, a Maldív-szigetek, Nepál és Pakisztán – mondta Shukla. Bár a közvetlen kereskedelmi és pénzügyi kapcsolatok Oroszországgal és Ukrajnával korlátozottak, az “ár- és kínálati sokkok erőteljesek” – írta március 9-i jegyzetében.

A mintegy 22 millió lakosú Srí Lanka nettó importőr a gyógyszerektől az üzemanyagig. Decemberben a kőolajtermékek a bejövő szállítmányok mintegy 20 százalékát tették ki, és a költségek 88 százalékkal megugrottak az egy évvel korábbihoz képest. Az olajárak idei emelkedése tovább növeli a terhet.

Az ország visszafizette a külső adósságot is, amelyet a többségi buddhista szingalézek és a túlnyomórészt hindu vallású tamil kisebbség közötti véres polgárháború által megrongált gazdaság újjáépítése érdekében halmozott fel. Ez kimerítette a devizatartalékokat.

Egy másik fájdalmas pont az idegenforgalmi bevételek. A látogatók mintegy 30 százaléka idén Oroszországból, Ukrajnából, Lengyelországból és Fehéroroszországból érkezett, és a háború azzal fenyeget, hogy elzárja ezt a csapot. Srí Lanka 2019-ben 3,6 milliárd dollárt keresett a turizmusból, mielőtt a világjárvány két évvel később kevesebb mint ötödére csökkentette ezt a bevételt – derül ki a hivatalos adatokból.

A központi kormány külföldi tulajdonú adósságállománya novemberben 32 milliárd dollár volt. Az optimizmus, hogy a kormánynak hamarosan sikerül megegyeznie az IMF-fel, máris rallyt indított el az ország dollárkötvényeiben. Egy 2030-ban esedékes offshore kötvény a március 9-i 38,9 centes rekordalacsony szintről 49 centre emelkedett dolláronként, míg az egyéves nemfizetési valószínűség 18,2 százalékra csökkent a december végi 31,3 százalékról.

Az ország nemzetközi kötvényeit júliusig át kell strukturálni, mivel Srí Lankának nincsenek meg a szükséges forrásai az abban a hónapban esedékes 1 milliárd dollár kifizetéséhez – áll a Citigroup Inc. februári jegyzetében.

Ajith Nivard Cabraal

A hitelfelvételi költségek emelése és a rúpia leértékelése mellett Ajith Nivard Cabraal, a Srí Lanka-i Központi Bank kormányzója a nem alapvető fontosságú termékek – az elektronikai készülékektől az almákig – mintegy 300 termék behozatalának korlátozását, valamint az üzemanyagárak és az áramdíjak emelését is sürgette.

Úgy tűnik, hogy a kormány pozitívan reagál, és ez segítene a gazdaságot nyugodtabb vizekre terelni a példátlan globális kihívások idején” – mondta Cabraal a múlt héten.

A Srí Lanka-i átlagemberek számára azonban a fájdalom valódi. Polgári csoportok virrasztásokat tartottak a növekvő költségek miatt, míg a fő ellenzéki párt március 15-én tömeggyűlést szervezett a fővárosban, Colombóban, Rajapaksa elnök lemondását követelve. A tiltakozások nem jelentenek közvetlen veszélyt a kormányára, amely közel kétharmados többséggel rendelkezik a parlamentben.

A 44 éves Sugath Chaminda elmondta, hogy körülbelül 10 órát töltött azzal, hogy feltöltse az autóriksáját, miután több benzinkútról is elküldték, amelyek kifogytak. Ezután még több időt töltött azzal, hogy egy palack főzőgázt keressen, amely szintén hiánycikk volt.

Nem tudom, mit tesz a kormány, hogy ilyen helyzetbe hozott minket” – mondta Colombóban.

Az inflációs hullám egy részét is a vezetés okozta. Tavaly a kormány betiltotta a vegyi műtrágyák behozatalát a biogazdálkodás előmozdítására irányuló ambiciózus terv keretében. Ez tápanyaghiányt okozott, ami terméskieséshez és tiltakozásokhoz vezetett, és a kormányt arra késztette, hogy novemberben visszavonja a döntést.

Srí Lanka Kínához és Indiához is fordult kétoldalú hitelkeretért, hogy elkerülje az IMF-mentőcsomagot, de a tárgyalásokat az ukrajnai háború bonyolítja. A múltban a politikai döntéshozók általában úgy vélték, hogy az IMF egyes feltételei megterhelőek, ami miatt vonakodtak együttműködni az ügynökséggel.

Rajapaksa szerdán elmondta, hogy kormánya mérlegelte az IMF-fel való együttműködés előnyeit és hátrányait, amely “hiteles és koherens stratégiát” sürgetett a makrogazdasági stabilitás és az adósság fenntarthatóságának helyreállítására.

Az átstrukturálásra azért van szükség, mert az adósságszint túl magas – mondta Kenneth Akintewe, a szingapúri abrdn ázsiai államadóssággal foglalkozó vezetője.

Az országnak nincs tapasztalata fizetésképtelen helyzetről, de ez azt is jelenti, hogy nincs tapasztalata az átstrukturálási folyamat végigvitelében sem. Ráadásul az IMF-fel való kapcsolatuk is megromlott. Ez teret enged a hibás lépéseknek” – mondta.

Boruzs Álmos

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

MSZÉSZ elnök: a nemzetközi versenyképességhez növelni kell a szállodaipar profitabilitását

A szállodai szakma pozitív jövőképének kulcsa az ember, a...

Győrben nyitotta meg második BYD értékesítési pontját az AutoWallis Csoport

Győrben nyitotta meg második BYD értékesítési pontját, az első vidéki BYD bemutatótermét az AutoWallis

Horvátország 122 külföldi várossal, rekord számú járattal várja a turistákat a 2025-ös nyári szezonban  

A Horvát Idegenforgalmi Közösség adatai szerint Horvátország a 2025-ös nyári repülési szezonban, március végétől október végéig, 122 külföldi várossal lesz közvetlen légi összeköttetésben.

Az MBH Bank 123 forint osztalékot fizethet részvényenként

Az MBH Bank igazgatósága törzsrészvényenként 123 forint osztalék kifizetését javasolja a társaság közgyűlésének a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett előterjesztés szerint.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet