A szankciókkal és az oroszellenességgel a Nyugat az orosz gazdaság növekedését igyekszik visszafogni – hangoztatta az orosz elnök év végi sajtóértekezletén.
Vlagyimir Putyin szerint ebben nincs semmi új, mert Oroszország, mint az a diplomáciai levélváltásokból kitűnik, a 19. és a 20. században is korlátozások között élt.
Az orosz vezető kiemelte, hogy a Szkripal-ügy – a Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök és lánya ellen márciusban Angliában megkísérelt mérgezéses merénylet – is eszközként szolgált az újabb gazdasági büntetőintézkedések bevezetéséhez. Putyin szerint az orosz gazdaság alkalmazkodott a szankciókhoz, és azokat egyes esetekben, így az agrárszférában, a saját javára fordította.
Kijelentette, hogy Marija Butyina, aki Washingtonban bűnösnek mondta magát az Egyesült Államok elleni összeesküvésben, nem orosz szakszolgálatok utasítására cselekedett. Az elnök úgy vélekedett, hogy a nőt alaptalanul börtönözték be.
Úgy fogalmazott: Oroszországnak áttörést kell elérnie és minőségi szempontból a gazdaságok egy másik ligájához kell felzárkóznia, ezt célozzák nemzeti projektjei.
A célok megvalósíthatóságának realitását feszegető kérdésre azt mondta, hogy ambiciózus célok kitűzése nélkül semmilyen célok nem valósulnak meg.
Leszögezte, hogy
az orosz GDP növekedése az év végére eléri az 1,8 százalékot, az ipari termelésé a 3 százalékot, a feldolgozóiparé pedig a 3,2 százalékot. Az infláció várhatóan 4,1-4,2 százalék körül alakul, a munkanélküliség 4,8 százalékra csökkent.
Szavai szerin a kereskedelmi többlet az év végére a tervek szerint eléri a 190 milliárd dollárt. Az orosz arany- és devizatartalék 7 százalékkal nőtt és el fogja érni a 464 milliárd dollárt. A költségvetésnek pedig 2,1 százalékkal magasabb lesz a bevétele, mint a kiadása.
Kifejezte reményét, hogy a kormány 2021-től biztosítani tudja a 3 százalékos növekedést.