A tavalyi évhez képest duplájára, összesen 2,4 milliárd forintra emelkedett a Tanyafejlesztési Program keretösszege 2019-ben – közölte az Agrárminisztérium vidékfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára.
Viski József emlékeztetett, Magyarországon jelenleg körülbelül 300 ezer ember él külterületeken, azaz aprófalvakban, zártkertekben vagy tanyákon, az ő életkörülményeik javítására indította el a kormány 2011-ben ezt a programot.
A tavaly decemberben megjelent pályázati felhívásokra a támogatási kérelmeket január 28-tól van lehetőség szerkeszteni és kitölteni a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. honlapján, a véglegesítésre és a benyújtásra pedig február 4-től február 11-ig tartó időszak áll rendelkezésre – ismertette a helyettes államtitkár.
Viski József hozzátette, a program hétéves működése során már közel kétezer pályázat részesült pozitív elbírálásban, amely több mint 8,9 milliárd forint megítélt támogatást jelent.
Elmondta, a kiírásban mintegy 200 millió forint jut a települési és térségi fejlesztések támogatására és közösségi fejlesztésekre, valamint 650 millió forintot különítettek el a tanyagazdaságok indítására és fejlesztésére azok számára, akik mezőgazdasági tevékenységet szeretnének indítani.
Emellett 320 millió forintot biztosítanak a tanyai lakó- és vagyonbiztonságot szolgáló egyéni fejlesztésekre, azaz például a tanyaépületek felújítására – ismertette Viski József, megjegyezve, ezeket még a korábban kalkulált 1,2 milliárd forintos keretösszegből számolták.
A pályázatok benyújtása előtt megvizsgálják a beérkezett igényeket és az egyes célterületek iránti érdeklődést, a döntéseket ennek függvényében hozzák majd meg, de a kibővített keretből igyekeznek minél több pályázót támogatni – tette hozzá.
Viski József a gazdafórumon arról is beszámolt, hogy a Vidékfejlesztési Programon belül április elejéig nyújthatóak be a támogatási kérelmek a tanyák háztartási léptékű villamos energia, vízellátás, valamint a szennyvízkezelés fejlesztéseit segítő pályázataira. Az irányító hatóság eddig 252 kérelem támogatásáról döntött, mintegy 1,3 milliárd forint összegben.
A helyettes államtitkár a Vidékfejlesztési Program végrehajtásáról elmondta, már több mint 176 ezer kérelem támogatásáról született döntés és a hatóság több mint 1300 milliárd forintra kötelezettségvállalást is tett. Jelenleg 19 pályázati felhívás nyitott, amelyekről az érintettek a www.szechenyi2020.hu honlapon tájékozódhatnak – tette hozzá az MTI jelentése szerint.