Enyhe csökkenéssel zártak a főbb nyugat-európai tőzsdék pénteken, miközben a befektetők igyekeztek eligazodni a politikai bizonytalanságokban szerte a világon.
A londoni FTSE-100 mutató 0,35 százalékos, a frankfurti DAX-index 0,28 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,51 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. A páneurópai indexek közül viszont a Stoxx Europe 600 0,08 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,03 százalékkal emelkedett, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,23 százalékkal esett.
New Yorkban, az európai tőzsdezárás idején, a Dow Jones ipari átlag 0,41 százalékos, az S&P 500-as index 0,33 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,54 százalékos mínuszban állt. Erősödtek az immár 21 napja tartó amerikai kormányzati leállás, valamint a kínai gazdasági növekedés lassulása miatti aggodalmak, és a befektetők már a vállalati gyorsjelentési szezon elindulását várják.
Európában a nap vesztesei az autógyártók voltak. A francia Renault árfolyama 2,75 százalékkal esett arra a hírre, hogy Japánban további két vádpontot hoztak fel Carlos Ghosn, a Nissan Motor volt elnöke ellen.
Carlos Ghosn, a Nissan Motor Co., a Renault SA és a Mitsubishi Motors Corp. részvételével létrehozott autóipari szövetség első embere november 19-e óta van előzetes letartóztatásban Japánban pénzügyi törvénysértések miatt.
A piacok nagy figyelemmel kísérik a Brexit körüli bonyodalmakat: Nagy-Britannia a tervek szerint márciusban lép ki az Európai Unióból, de a kiválást szabályozó megállapodást még mindig nem szavazta meg a brit parlament. A londoni alsóház a jövő héten szavaz a Brexit-megállapodásról, de egyelőre nincs meg a többség az EU-val elért 585 oldalas egyezség elfogadásához.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára esik. A márciusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,55 százalékos mínuszban, 60,73 dolláron, a februári WTI pedig 1,64 százalékos veszteségben, 51,73 dolláron forgott.
Egy euróért 1,1469 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,25 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.