Csökkenéssel nyithatnak a főbb nyugat-európai részvénypiacok csütörtökön a politikai bizonytalanságok, valamint a kínai gazdasági növekedés lassulást övező aggodalmak felerősödése miatt.
Az IG Market elemzői arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 mutató 29 ponttal, a frankfurti DAX-30 index 42 ponttal, a párizsi CAC-40 index pedig 20 ponttal csökkenhet a nyitásban.
Bár az Egyesült Államokból a vártnál jobb vállalati beszámolók érkeztek, és a várakozásoknak megfelelően bizalmat szavazott a brit kormánynak szerdán a londoni alsóház, a piaci szereplők figyelme ismét Kínára irányul. Arra várnak, hogy a pekingi kormány cselekedjen, elismerve valamiképpen, hogy a növekedést lassulás és kockázatok fenyegetik, nemcsak az amerikai-kínai kereskedelmi háború, hanem a hatalmas adósságállomány miatt is.
Nagy-Britanniában a miniszterelnök személyes konzultációt javasolt az összes ellenzéki párt vezetőinek a Brexit-folyamat további menetéről. Theresa May már előző este, a Brexit-megállapodás szavazásán elszenvedett súlyos vereség és a bizalmatlansági indítvány beterjesztése után közölte: ha kormánya szerdán bizalmat kap, ő egyeztetéseket kezd pártbeli kollégáival, a Demokratikus Unionista Párttal és más frakciók vezető képviselőivel annak megállapítására, hogy mire lenne szükség a Brexit-megállapodás alsóházi elfogadtatásának biztosításához.
Ázsia és a csendes-óceáni térség legfontosabb tőzsdéin vegyesen alakultak az indexek csütörtökön.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 0,22 százalékos mínuszban zárt. Az ausztráliai S&P/ASX 200 viszont 0,26 százalékos, a dél-koreai Kospi 0,05 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A sanghaji irányadó index 0,42 százalékos mínuszban zárt, míg a hongkongi Hang Seng 0,39 százalékos mínuszban állt a záráshoz közeledve. Ugyanekkor Szingapúrban 0,46 százalékos veszteséget, Mumbaiban viszont 0,03 százalékos nyereséget mutatott a vezető tőzsdeindex.
A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,14 százalékkal 494,20 pontra esett.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára két nyereséges nap után csökkenésre váltott.
A márciusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,42 százalékos mínuszban, 61,06 dolláron, a februári szállítású WTI pedig 0,55 százalékos veszteségben, 52,02 dolláron forgott csütörtök reggel az ázsiai kereskedésben.
Szerdán London kivételével emelkedéssel zártak a főbb európai tőzsdeindexek. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,47 százalékkal, 6862,68 pontra csökkent, ami alapvetően az angol font erősödésének következménye. A frankfurti DAX-index 0,36 százalékkal, 10 931,24 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 0,51 százalékkal, 4810,74 pontra kúszott fel. A páneurópai mutatók közül a Stoxx Europe 600 0,54 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,39 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 mutató 0,30 százalékkal ment feljebb.