Enyhe pluszokban nyithatnak a főbb nyugat-európai részvénypiacok csütörtökön, nyugtázva az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve tőzsdéknek kedvező üzenetét.
Az IG Market elemzői arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 mutató 19 ponttal, a frankfurti DAX-30 index 11 ponttal, a párizsi CAC-40 index pedig 17 ponttal emelkedhet a nyitásban.
A Federal Reserve (Fed) nyíltpiaci bizottsága szerdán nem változtatott az irányadó kamatsávon, és arra számít, hogy idén nem is lesz kamatemelés. A Fed közölte azt is, hogy szeptemberben leállítja 4000 milliárd dollár értékű kötvényállományának leépítését.
Az Európai Unió állam- és kormányfőit tömörítő tanács csütörtökön ül össze Brüsszelben, a fő napirendi pont a Nagy-Britannia európai uniós tagságának megszűnésével (Brexit) kapcsolatos problémakör. Theresa May brit miniszterelnök szerdán hivatalosan kezdeményezte az Európai Uniónál a brit EU-tagság jövő pénteken esedékes megszűnésének elhalasztását június 30-ig.
Ázsia és a csendes-óceáni térség legfontosabb tőzsdéin túlnyomórészt emelkedtek az indexek, miután a Federal Reserve alkalmazkodóbb, azaz a semlegestől a gazdasági növekedést ösztönző politika irányába fordult, de a kínai-amerikai kereskedelmi tárgyalások miatti aggodalmak és a világgazdaság lassulása visszafogta a nyereségeket és egyes piacokat mínuszba taszított.
A tokiói tőzsde ünnepnap miatt zárva tartott csütörtökön. Az ausztráliai S&P/ASX 200 0,03 százalékos, a dél-koreai Kospi pedig 0,36 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A sanghaji tőzsde 0,35 százalékos nyereségben zárt, a hongkongi Hang Seng viszont 0,58 százalékos mínuszban állt a kereskedés végéhez közeledve.
A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,47 százalékkal 531,65 pontra kúszott fel.
A legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára az idei csúcsok közelében, de egymással ellentétesen mozgott az ázsiai kereskedésben. A legközelebbi, májusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,13 százalékos pluszban, 68,59 dolláron, míg a WTI 0,12 százalékos mínuszban, 60,16 dolláron forgott reggel nyolc órakor.
Csütörtökön az eddigi kereskedésben a Brent 68,69 dolláron, a WTI pedig 60,32 dolláron érte el idei legmagasabb árát. A drágulást a nagy olajexportáló országok kitermelésének korlátozása, valamint a Venezuelára és Iránra kivetett amerikai szankciók hajtják.
Szerdán csökkenéssel zártak a főbb európai tőzsdék. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,45 százalékkal, 7291,09 pontra, a frankfurti DAX-index 1,57 százalékkal, 11 603,89 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 0,80 százalékkal, 5382,66 pontra esett. Milánóban 0,47 százalékkal, Madridban pedig 0,91 százalékkal csökkent az irányadó tőzsdemutató. A páneurópai mutatók közül a Stoxx Europe 600 0,90 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,86 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 mutató 1,07 százalékkal esett vissza. (MTI)