Jelentősen csökkentek az irányadó kínai tőzsdeindexek szerdán. A növekvő energiaválság arra készteti a befektetőket, hogy szabaduljanak a gyárak leállása által veszélyeztetett ágazatok, köztük a vegyipari és az acélgyártó vállalatok részvényeitől.
A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite (SSEC) 1,83 százalékkal, 3536,29 pontra, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index 1,64 százalékkal, 14 079,02 pontra, a Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe pedig 1,02 százalékkal, 4833,93 pontra esett. A hongkongi Hang Seng viszont 0,67 százalékkal, 24 663,50 pontra kúszott fel.
Elemzők szerint az elektromos energia szolgáltatásban kialakult válság, amelynek következtében gyárakat állítanak le az egész országban, sokkal nagyobb veszélyt jelenthet a gazdaságra, mint a China Evergrande ingatlanfejlesztő konglomerátum adósságválsága.
A szerdai tőzsdei kereskedésben az ingatlan- és a bankszektor erősödött, miután a súlyos fizetési gondokkal küzdő China Evergrande bejelentette, hogy eladja a kínai Shengjing Bankban meglévő részesedésének egy részét a Shenyang Shengjing Finance Investment Group nevű, állami kézben lévő vagyonkezelőnek. Ebből 9,9 milliárd jüan (1,5 milliárd dollár) értékben jut készpénzhez. A kormány arra ösztökél állami tulajdonú cégeket és az állam által támogatott ingatlanfejlesztőket, köztük a China Vanke vállalatot, hogy vásárolják meg az Evergrande eszközeinek egy részét.
A befektetők kerülték viszont az energiaellátás szempontjából kényes iparágakat, így a színesfém- és az acélipari, valamint a vegyipari vállalatok részvényeinek árfolyama 3 százalék és 5,4 százalék közötti mértékben csökkent.
Az energetikai és a szénipari vállalatok árfolyamának alakulását tükröző két alindex egyaránt több mint 5 százalékkal zuhant.
A Huaneng Power – Kína legnagyobb energiaszolgáltatója, a China Huaneng csoport hongkongi tőzsdén jegyzett leányvállalata – 3,7 százalékot veszített értékéből. Egy másik kínai energiatermelő óriásvállalat, a Datang csoport részvényeinek árfolyama pedig 7,3 százalékot esett a szerdai kereskedésben.
A pekingi vezetés sürgette a vasúttársaságokat, hogy erősítsék meg a szénszállítást, és arra kérte a helyi kormányzatokat, hogy figyeljenek erősen az erőművek készleteire, a szén iránti kereslet és kínálat alakulására.
A South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes kiadásában egy szerdán megjelent cikk szerint egyesek arra számítanak, hogy a helyi kormányzatok engedélyezni fogják az energiaszolgáltatóknak az áremelést a leghidegebb, téli hónapokban. Ez azonban szembe menne a kínai piacfelügyelet nyersanyagárak felszökése elleni törekvéseivel.
Rontotta a hangulatot az is, hogy az amerikai Goldman Sachs és a japán Nomura bankház lefelé módosította a kínai gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését. A Goldman Sachs 8,2 százalékról 7,8 százalékra, a Nomura pedig ugyancsak 8,2 százalékról 7,7 százalékra vitte le a GDP-növekedés idén várható ütemét.
Csi Kang, a kínai jegybank kormányzója egy keddi nyilatkozatában elmondta, hogy a potenciális gazdasági növekedési ütem a várakozások szerint az 5 százalék és a 6 százalék közötti tartományban marad, és továbbra is tartani fogják a normális monetáris politikai paramétereket, ameddig csak lehetséges.