Kezdőlap Tőzsde Tőzsde - Jelentősen csökkentek az irányadó kínai mutatók
No menu items!

Tőzsde – Jelentősen csökkentek az irányadó kínai mutatók

A befektetők kerülték az energiaellátás szempontjából kényes iparágakat. Illusztráció: Luo Yunfei/China Foto Press

Jelentősen csökkentek az irányadó kínai tőzsdeindexek szerdán. A növekvő energiaválság arra készteti a befektetőket, hogy szabaduljanak a gyárak leállása által veszélyeztetett ágazatok, köztük a vegyipari és az acélgyártó vállalatok részvényeitől.

A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite (SSEC) 1,83 százalékkal, 3536,29 pontra, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index 1,64 százalékkal, 14 079,02 pontra, a Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe pedig 1,02 százalékkal, 4833,93 pontra esett. A hongkongi Hang Seng viszont 0,67 százalékkal, 24 663,50 pontra kúszott fel.

Elemzők szerint az elektromos energia szolgáltatásban kialakult válság, amelynek következtében gyárakat állítanak le az egész országban, sokkal nagyobb veszélyt jelenthet a gazdaságra, mint a China Evergrande ingatlanfejlesztő konglomerátum adósságválsága.

A szerdai tőzsdei kereskedésben az ingatlan- és a bankszektor erősödött, miután a súlyos fizetési gondokkal küzdő China Evergrande bejelentette, hogy eladja a kínai Shengjing Bankban meglévő részesedésének egy részét a Shenyang Shengjing Finance Investment Group nevű, állami kézben lévő vagyonkezelőnek. Ebből 9,9 milliárd jüan (1,5 milliárd dollár) értékben jut készpénzhez. A kormány arra ösztökél állami tulajdonú cégeket és az állam által támogatott ingatlanfejlesztőket, köztük a China Vanke vállalatot, hogy vásárolják meg az Evergrande eszközeinek egy részét.

A befektetők kerülték viszont az energiaellátás szempontjából kényes iparágakat, így a színesfém- és az acélipari, valamint a vegyipari vállalatok részvényeinek árfolyama 3 százalék és 5,4 százalék közötti mértékben csökkent.

Az energetikai és a szénipari vállalatok árfolyamának alakulását tükröző két alindex egyaránt több mint 5 százalékkal zuhant.

A Huaneng Power – Kína legnagyobb energiaszolgáltatója, a China Huaneng csoport hongkongi tőzsdén jegyzett leányvállalata – 3,7 százalékot veszített értékéből. Egy másik kínai energiatermelő óriásvállalat, a Datang csoport részvényeinek árfolyama pedig 7,3 százalékot esett a szerdai kereskedésben.

A pekingi vezetés sürgette a vasúttársaságokat, hogy erősítsék meg a szénszállítást, és arra kérte a helyi kormányzatokat, hogy figyeljenek erősen az erőművek készleteire, a szén iránti kereslet és kínálat alakulására.

A South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes kiadásában egy szerdán megjelent cikk szerint egyesek arra számítanak, hogy a helyi kormányzatok engedélyezni fogják az energiaszolgáltatóknak az áremelést a leghidegebb, téli hónapokban. Ez azonban szembe menne a kínai piacfelügyelet nyersanyagárak felszökése elleni törekvéseivel.

Rontotta a hangulatot az is, hogy az amerikai Goldman Sachs és a japán Nomura bankház lefelé módosította a kínai gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését. A Goldman Sachs 8,2 százalékról 7,8 százalékra, a Nomura pedig ugyancsak 8,2 százalékról 7,7 százalékra vitte le a GDP-növekedés idén várható ütemét.

Csi Kang, a kínai jegybank kormányzója egy keddi nyilatkozatában elmondta, hogy a potenciális gazdasági növekedési ütem a várakozások szerint az 5 százalék és a 6 százalék közötti tartományban marad, és továbbra is tartani fogják a normális monetáris politikai paramétereket, ameddig csak lehetséges.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.