Csekély árfolyammozgásra, az indexek vegyes alakulására lehet számítani a főbb európai értékpapírpiacokon a pénteki kereskedés kezdetén.
A határidős indexjegyzések alapján a frankfurti és a párizsi tőzsdemutatók 0,1 százalék csökkenéssel, a londoni pedig csekély, néhány pontos emelkedéssel kezdheti a kereskedést.
Csütörtökön főként vállalati hírek hatására néhány kivételtől eltekintve veszteséggel zártak a főbb európai értékpapírpiacok. A londoni FTSE-100 mutató 0,50 százalékos, a frankfurti DAX-index 0,25 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,33 százalékos mínuszban zárt. A madridi tőzsde 0,47 százalékos indexemelkedéssel zárta a csütörtöki kereskedést, Milánóban 0,02 százalékkal zárt alacsonyabban a tőzsdeindex. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,21 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,15 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,31 százalékkal esett.
Az előző nap vesztesei az építőipari ágazat vállalatai voltak, az árfolyamuk mozgását tükröző alindex 0,96 százalékos mínuszban zárt. Nagy-Britannia harmadik legnagyobb építőipari vállalata, a Taylor Wimpey több mint 5 százalékot veszített értékéből arra hírre, hogy 2015 óta Londonban 20 százalékkal esett vissza a lakásértékesítések száma, az árak pedig hétéves mélypontra csökkentek.
A Nokia mobil távközlési hálózati berendezésgyártó és szolgáltató finn vállalat 9 százalékos veszteségben fejezte be a kereskedést a helsinki tőzsdén, miután a várt pozitív helyett negatív üzemi eredményt jelentett az első negyedévre.
A Barclays, amelynek első negyedéves nyeresége 10 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, 3,6 százalékos mínuszban zárt. Az UBS svájci bank a vártnál nagyobb, 1,14 milliárd dolláros nyereséget jelentett az első negyedévről, árfolyama 1,2 százalékkal ugrott meg.
A Deutsche Bank árfolyama 1,5 százalékkal, a Commerzbanké pedig 2,3 százalékkal került lejjebb arra a hírre, hogy az egyesülés lehetőségéről folytatott tárgyalásokat csütörtökön eredmény nélkül zárták le.
Kútba esett a második és a harmadik legnagyobb brit kiskereskedelmi cég, a Sainsbury és az Asda egyesülése is, a brit versenyfelügyelet ugyanis megvétózta az ügyletet a fogyasztók védelmében. A Sainsbury árfolyama közel 4,7 százalékkal csúszott lejjebb.
Az olajár a korábban elért idei csúcshoz képest csökkent pénteken. Csütörtökön a Brent nyersolaj ára az idén első alkalommal emelkedett a 75 dolláros határ fölé. Lengyelország és Németország ugyanis minőségi okokra hivatkozva leállította az orosz olaj importját a Barátság kőolajvezeték északi ágán. A déli ágon a szállítások zavartalanul folynak. A pénteki olajárcsökkenés a szankciók miatt kieső iráni olajexport pótlásáról az OPEC részéről tett jelzésnek tulajdonítható.
Az európai piaci nyitás előtt mintegy másfél órával a Brent nyersolaj ára hordónként 74,22 dolláron 0,17 százalékkal állt alacsonyabban a napi kezdésnél. A WTI ára 0,41 százalékkal 64,94 dollárra csökkent.
Az euró árfolyama 0,04 százalékkal 1,1135 dollárra erősödött, az arany ára 0,17 százalékkal unciánként 1281,85 dollárra emelkedett. (MTI)