A Neumann János Egyetemmel bővült júliusban az Erasmus+ keretében támogatott Európai Egyetemek Szövetségében részt vevő, magyar felsőoktatási intézmények köre – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).
A kormány kiemelten támogatja azon intézkedéseket, amelyek növelik a hazai és európai felsőoktatás minőségét, teljesítményét, vonzerejét és nemzetközi versenyképességét. Már most is a hallgatók kétharmada a világ top 5 százalékába tartozó egyetemen tanul Magyarországon, “de mi ezzel nem elégszünk meg” – írták.
György László innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár elmondta: a Neumann János Egyetem csatlakozása az Európai Egyetemek Szövetségéhez újabb mérföldkő, hogy egyetemeink folytassák az előrelépést az egyetemi rangsorokban.
Azt írták, a Neumann János Egyetemnek az Európai Egyetemi Szövetségben való részvétele elősegíti a magyar felsőoktatás nemzetközi vonzerejének növelését, amely nemcsak a külföldi hallgatók számára fontos, hanem a versenyképes magyar diploma biztosításához is hozzájárul.
A pályázat keretében a korábban támogatott egyetemi szövetségekben részt vevő magyar egyetemek közül az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem nyert támogatást szövetségeik bővítésére, elmélyítésére - olvasható.
Emlékeztettek, az Európai Bizottság három körben hirdetett meg pályázati felhívást annak érdekében, hogy nemzetközileg versenyképes, európai felsőoktatási intézmények stratégiai együttműködéseket, úgynevezett “európai egyetemeket” hozzanak létre.
Az Európai Egyetemek Szövetségeiben olyan új, kreatív európai generációt képeznek, amely nyelvtudásával, határokon átívelő tudományágak közötti együttműködésével képes az Európában felmerülő társadalmi kihívások és munkaerő-piaci hiányok hatékony kezelésére.
A harmadik pályázati kört követően az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, a Színház- és Színművészeti Egyetem, valamint a Debreceni Egyetem mellett immár a Neumann János Egyetem is bekapcsolódhat az európai szintű kezdeményezésbe, amely elősegíti a magyar felsőoktatás nemzetközi vonzerejének növelését és az európai oktatási, kutatási és innovációs térbe történő bekapcsolódását.
A 44 létrejövő szövetségbe 11 magyar egyetem kapcsolódott be, ami az újonnan létrejött szövetségekben részt vevő egyetemek számát tekintve, a hatodik legjobb eredmény a tagállamok között. Az első két pályázat után a 10 állami és vagyonkezelő alapítványi egyetem részére a kormány 826 millió forint önrészt biztosított – olvasható a KIM közleményében.