Kezdőlap Hírek Újra börtönbe megy a Samsung vezére
No menu items!

Újra börtönbe megy a Samsung vezére

Vesztegetés miatt két és fél év börtönbüntetésre ítélte a szöuli felsőbíróság Li Dzse Jongot, a Samsung Electronics alelnökét, a vállalat tényleges vezetőjét és örökösét.

Az ítélet után az 52 éves Li várhatóan visszatér ugyanabba a szöuli börtönbe, ahol három-négy évvel ezelőtt töltötte büntetését.

Lit azzal vádolták az újratárgyalt fellebbviteli perben, hogy megvesztegette Pak Gun Hje volt államfő bizalmasát és tanácsadóját, Csoj Szun Szilt, hogy a kormány engedélyével zökkenőmentesen megszerezhesse az ellenőrzést a Samsung csoport felett.

Az ügylet után Li apja örökébe lépve gyakorlatilag a cég vezetője lett. A 2017 kezdődött, és több jogi fordulatot megélt perben az ügyészség azzal vádolta, hogy 29,8 milliárd von (8,2 milliárd forint) kenőpénzt fizetett ezért. A korrupciós ügy miatt Pak Gun Hjet 2017-ben a parlament és az alkotmánybíróság elmozdította a hatalomból, majd több perben kenőpénz elfogadásáért, hatalommal való visszaélésért, kényszerítésért, hűtlen kezelésért összesen 32 évi börtön- és súlyos pénzbüntetésre ítélték.

Li hét napon belül fellebbezhet a szöuli felsőbíróság által hozott ítélet ellen a legfelsőbb bírósághoz, de jogi szakértők szerint aligha számíthat sikerre.

Li Dzse Jong rendőrök gyűrűjében egy korábbi tárgyaláson. Fotó: Jung Ui-Chel/EPA

Li Dzse Jong, akit a nyugati üzleti világban Jay Y. Lee-ként ismernek, a fia tavaly októberben 78 éves korában elhunyt Li Kun Hinek, aki a Samsnug elnöke volt, és unokája a cégalapító Li Bjung Csulnak. Dél-Koreában sok bírálat érte a Samsungot a dinasztikus, klánszerű vállalatvezetés miatt. A társadalmi nyomás miatt Linek tavaly májusban fogadkoznia kellett, hogy nem fogja átadni a cég vezetését a gyerekeinek.

Li Dzse Jongot 2017-ben öt év börtönbüntetésre ítélték mert 8,9 milliárd vonnal támogatta Csoj lányának lovasedzéseit, és adakozott a Csoj családja által működtetett, sporttevékenységgel foglalkozó alapítványnak. Li egy év után szabadult, mivel a fellebbviteli bíróság megfelezte, és letöltendőről feltételes börtönbüntetésre változtatta az ítéletet, lehetővé téve, hogy végezhesse munkáját a Samsung élén.

Lit a hétfői ítélethozatal után letartóztatták, és most vissza kell vonulnia ugyanabba szöuli külvárosi börtönbe, amelynek már foglya volt.

Előtte át kell esnie koronavírus-teszten. Ha pozitív lesz a gyorsteszt, akkor egy egészségügyi központban fogják kezelni, ha pedig negatív, akkor három hetet kell eltöltenie karanténban egy öt négyzetméteres magánzárkában, majd utána újra tesztelni fogják.

A börtönszigor feltehetően kapcsolatba hozható azzal, hogy egy másik dél-koreai börtönben járvány tört ki, ezernél többen kapták el a koronavírus-fertőzést, az igazságügyi minisztérium pedig sok bírálatot kapott amiatt, hogy helytelenül kezeli a büntetés-végrehajtási intézményekben a járványhelyzetet.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Elindult a négyüléses felvonó is, csodás síélmény várja a családokat a Mátrában

Az év utolsó napjaira végérvényesen elindult a hazai síszezon: családi és tanulópályák, öt felvonó, köztük a négyüléses panorámalift várja a síelőket szilveszterkor, a téli szünet utolsó napjain lámpafényes esti síelés is lesz a Mátraszentistváni Síparkban.

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint szerda reggelre a kedd esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben. A forint az idén összességében erősödött a főbb devizákkal szemben.

Újabb családi adócsökkentések lépnek életbe január 1-jétől

Jó hír a gyermekes családoknak, hogy január 1-jétől újabb nagy családi adócsökkentések lépnek életbe, vagyis újabb 50 százalékkal emelkedik a családi adókedvezmény és adómentességet kapnak a 40 év alatti kétgyermekes édesanyák.

Kedden délután nyílhat meg a forgalom előtt az M30-as autópálya eddig lezárt szakasza

Miután megérkezett a 2 milliárd forint értékű bankgarancia, már nincs akadálya annak, hogy december 30-án 18 órától megnyissák a forgalom részére az M30-as eddig lezárt szakaszát.
Hirdetés

Hírek

Elindult a négyüléses felvonó is, csodás síélmény várja a családokat a Mátrában

Az év utolsó napjaira végérvényesen elindult a hazai síszezon: családi és tanulópályák, öt felvonó, köztük a négyüléses panorámalift várja a síelőket szilveszterkor, a téli szünet utolsó napjain lámpafényes esti síelés is lesz a Mátraszentistváni Síparkban.

Újabb családi adócsökkentések lépnek életbe január 1-jétől

Jó hír a gyermekes családoknak, hogy január 1-jétől újabb nagy családi adócsökkentések lépnek életbe, vagyis újabb 50 százalékkal emelkedik a családi adókedvezmény és adómentességet kapnak a 40 év alatti kétgyermekes édesanyák.

Kedden délután nyílhat meg a forgalom előtt az M30-as autópálya eddig lezárt szakasza

Miután megérkezett a 2 milliárd forint értékű bankgarancia, már nincs akadálya annak, hogy december 30-án 18 órától megnyissák a forgalom részére az M30-as eddig lezárt szakaszát.

Ilyen volt 2025 a pénzügyekben: itt az év végi összegzés

2025-ben egymást követték a lakosságot érintő pénzügyi döntések: új,...

Hazai pezsgőpiac – a tavalyinál gyengébb keresletet várnak az év végén

Hazánkban évente mintegy 200 ezer hektoliter pezsgő készül, aminek a jelentős része a magyar piacon kel el.

Miénk itt a tér! – Hat kiemelt forgalmú budapesti téren már szolgálatba álltak a térgondnokok

Az eddigi tapasztalatok és a lakossági visszajelzések alapján igény van a térgondnokok munkájára, már lehet érzékelni ezeken a tereken a fokozatos változást, a járókelők is jobban figyelnek a köztisztaságra

Ez biztos fájt – 2025-ben 29 vállalkozással szemben több mint 3,7 milliárd forint bírságot szabott ki

Augusztusban újabb eljárások indultak a világ legnagyobb online szálláshely-foglalási platformjaival, a Booking.com-mal és az Airbnb-vel szemben.

Rentingo: az otthon start évekre befagyaszthatja a bérleti díjakat

Decemberben átlagosan 244 ezer forintot kértek egy kiadó lakásért a bérbeadók, miközben a bérlők 221 ezer forintot voltak hajlandók fizetni, így az árolló 10 százalékra szűkült.
Hirdetés

Gazdaság

Készpénzmentes üzletek: lehetőség vagy vállalati kockázat?

A kereskedelemben egyre erősebben jelenik meg a készpénzmentes működés felé való elmozdulás, amelyet egyszerre mozgatnak technológiai újítások, vásárlói igények és vezetői döntések. A CMO...

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás