Hirdetés
Kezdőlap Hírek Vatikán. Erdő Péter bekerült a Gazdasági Tanácsba
No menu items!

Vatikán. Erdő Péter bekerült a Gazdasági Tanácsba

Erdő Péter bíborost, esztergom-budapesti érseket nevezte ki Ferenc pápa a vatikáni pénzügyekért felelős Gazdasági Tanács egyik új tagjává. Ez a testület felügyeli a vatikáni hivatalok és intézmények gazdasági-pénzügyi tevékenységét.

A 2014 februárjában felállított tanácsot Reinhard Marx német bíboros, München és Freising érseke vezeti. Helyettese Joseph F. X. Zahra máltai közgazdász, akit Ferenc pápa “főrevizorként” az elsők között hívott a Vatikánba a pápai állam gazdasági-pénzügyi működésének átvilágítására.

A tizenöt tagú, különböző nemzetiségű tagokból álló testületet nyolc bíboros és hét világi szakértő alkotja, feladata az összes vatikánvárosi hivatal, valamint a Szentszékhez és a Vatikánhoz köthető egyházi intézmények gazdálkodásának a felügyelete.

Ez az egyik legmagasabb szintű vatikáni gazdasági-pénzügyi szerv. A tanács megalakulásakor újdonság volt, hogy a vatikáni tanácsban a bíborosok mellett korábban nemzetközi vállalatoknál dolgozó menedzserek, közgazdászok, jogászok, bank- és könyvelési szakértők kaptak helyet.

Erdő Péter. Fotó: Wikipedia

Ferenc pápa a 2013 márciusi megválasztása után elsőként a Vatikán pénzügyi felépítésének és helyzetének rendezését indította el, a pápaválasztást megelőző bíborosi tanácskozás szorgalmazta reformok részeként. A Gazdasági Tanács feladata a pápa által meghirdetett “egyszerűsítés és átláthatóság” biztosítása, de nem puszta felügyeletként működik, mert a Gazdasági Tanács szabja a gazdaságpolitikai irányt az operatív szervként működő Gazdasági Titkárságnak. Utóbbit tavaly november óta Juan Antonio Guerrero Alves spanyol jezsuita vezeti.

A jelenlegi kinevezésekkel a Gazdasági Tanács tagsága majdnem teljesen megújult. Erdő Péter mellett a tanácsba kinevezést kapott Odilo Pedro Scherer, a brazíliai Sao Paulo érseke, Gerald Cyprien Lacroix, a kanadai Quebec érseke, Joseph William Tobin, az egyesült államokbeli Newark érseke, a stockholmi püspök Anders Arborelius, valamint az olasz L’Aquila érseke, Giuseppe Petrocchi. A világi szakértők mind a hét korábbi tagját leváltották, és Ferenc pápa az újak közé hat nőt nevezett ki.

Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek jelenleg is több vatikáni hivatal tagjaként dolgozik: a szentszéki államtitkárság II. szekciója külügyi tanácsadó testülete, a Keleti Egyházak Kongregációja, a Szentségi és Istentiszteleti Kongregáció, a Tanulmányi Intézetek Katolikus Nevelésügyi Kongregációja, a Törvényszövegek Pápai Tanácsa, valamint az Apostoli Signatura, vagyis a szentszék legfelsőbb bírósága tagja.

Ferenc pápa főrelátornak nevezte ki a családról tartott 2014-es rendkívüli püspöki szinóduson, amely a pápasága alatt meghirdetett legelső püspöki tanácskozás volt. Erdő Péter a 2015-ös rendes püspöki szinóduson is a találkozót előkészítő, koordináló, valamint a záródokumentumot összeállító főrelátorként dolgozott.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AzÜzlet díjátadó: az Év Női üzleti személyisége: Rózsahegyi Zsanett a Láng Negyed projektvezetője

AzÜzlet portálunk, 2025-ben első ízben hirdette meg közönségszavazását, amivel azt a...

Felvonulnak, telet űznek Panyolán

Maskarás helybéliek és távolabbról érkező látogatók együtt járják be az öt utcás kis falut.

Oulu és Trencsén Európa kulturális fővárosa 2026-ban

Az Európa Kulturális Fővárosa díj 40 éve kínál lehetőséget a városoknak arra, hogy ünnepeljék a sokszínűséget, bevonják a közösségeket különféle programokba, és előmozdítsák a helyi és regionális fejlődést.

Novemberben is hozta a 90 milliárd forint feletti szintet a személyi hitelek piaca

A tavalyi év január-novemberi időszakában összesen 210,15 milliárd forint babaváró hitel került kihelyezésre, ami 8,5%-kal maradt el a 2024 azonos időszakában kihelyezett 229,72 milliárd forinttól.
Hirdetés

Hírek

Felvonulnak, telet űznek Panyolán

Maskarás helybéliek és távolabbról érkező látogatók együtt járják be az öt utcás kis falut.

Oulu és Trencsén Európa kulturális fővárosa 2026-ban

Az Európa Kulturális Fővárosa díj 40 éve kínál lehetőséget a városoknak arra, hogy ünnepeljék a sokszínűséget, bevonják a közösségeket különféle programokba, és előmozdítsák a helyi és regionális fejlődést.

Novemberben is hozta a 90 milliárd forint feletti szintet a személyi hitelek piaca

A tavalyi év január-novemberi időszakában összesen 210,15 milliárd forint babaváró hitel került kihelyezésre, ami 8,5%-kal maradt el a 2024 azonos időszakában kihelyezett 229,72 milliárd forinttól.

Novemberben is folytatódott a hitelpiac menetelése: újabb történelmi csúcs született

Az ugyancsak kiemelkedő, októberi eredményhez képest megfigyelhető növekedés egyértelműen az Otthon Start Program lakáshitelének további térnyerésével magyarázható, ugyanis a piaci lakáshitelek új szerződéses összege még némileg csökkent is novemberben

A GDP-arányos hiány 2025. harmadik negyedévben 4,2, az első három negyedévben összesen 1,9 százalékos volt

A bevételek 2241 milliárd forinttal (8,8 százalékkal) nőttek. A növekedéshez a legnagyobb mértékben a 794 milliárd forinttal (7,8 százalékkal) emelkedő termelési- és importadó-bevételek járultak hozzá.

Lezárta a Rába csaknem 75 százalékának felvásárlását a 4iG SDT

A tranzakció során alkalmazott egységes, 1789 forintos részvényenkénti vételár meghatározása a kötelező nyilvános vételi ajánlatban foglaltak szerint, a jogszabályi előírásokkal összhangban, az egy részvényre jutó saját tőke alapján történt, és valamennyi tranzakciós elem vonatkozásában azonos volt.

2026 év madara – a “rigóüllőt” használó énekes rigó

A több mint négy évtizede futó akció legutóbbi állomásaként a lakossági internetes szavazást az énekes rigó nyerte.

2025 végén éves összehasonlításban 16 százalékkal csökkent a kereslet az eladó lakások piacán

Az elmúlt év egyik legfontosabb tanulsága, hogy az ingatlanpiaci növekedés súlypontja eltolódott a fővárosból
Hirdetés

Gazdaság

Készpénzmentes üzletek: lehetőség vagy vállalati kockázat?

A kereskedelemben egyre erősebben jelenik meg a készpénzmentes működés felé való elmozdulás, amelyet egyszerre mozgatnak technológiai újítások, vásárlói igények és vezetői döntések. A CMO...

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás