A német állam 135 milliárd eurót költ az inflációtól sújtott németek megsegítésére, ezért más területeken spórolnia kellene, vagy magasabb adókat kellene kivetnie – áll a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet friss tanulmányában.
Az energiaköltségek meredek emelkedése sok polgárt a tűrőképessége határára sodor. A szövetségi kormány ezt segélycsomagokkal ellensúlyozza. De még ezeknek is megvan az ára – áll a gazdaságkutató intézet tanulmányában, amelyet Spiegel szemlézett.
Az Ifo számításai szerint a három segélycsomag – az energiapénz, a 9 eurós jegy és az adócsökkentés – 2024-ig összesen mintegy 135 milliárd euróba kerül a német költségvetésnek. Ez a 2021-es gazdasági teljesítmény 3,8 százalékának felelne meg – olvasható a müncheni kutatók tanulmányában.
Ez az összeg még nem tartalmazza a gáz- és villamosenergia-árfékeket, amelyek további 90 milliárd euróra becsülhetők, és amelyeket a Bundestag még nem fogadott el.
Eközben az állam e magas pénzügyi ráfordítás ellenére sem tudja megakadályozni, hogy a németek reáljövedelme a magasabb energiaárak miatt nagymértékben csökkenjen.
“Ez csak átcsoportosíthatja őket. Ha az állam megpróbálja a teljes lakosságot lefedni, akkor kevesebb közjót tud biztosítani, vagy a jövőben magasabb adókat kell kivetnie” – mondta Andreas Peichl, az Ifo szakértője, aki szerint csak a válság által különösen érintett háztartásoknak kellene támogatást nyújtani.