Hirdetés
Kezdőlap Tőzsde Csökkenéssel nyitottak a New York-i indexek
No menu items!

Csökkenéssel nyitottak a New York-i indexek

Erős csökkenéssel nyitottak az irányadó New York-i tőzsdemutatók hétfőn, miután a koronavírus-járvány újabb fellángolása felszította a gazdasági növekedés lassulásával kapcsolatos aggodalmakat.

A 30 vezető iparvállalat DJIAindexe 0,46 százalékos, az S&P 500-as mutató 1,25 százalékos, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 1,32 százalékos mínuszban indította a napot.

Az Egyesült Államokban a múlt héten 70 százalékkal, napi átlagban 30 ezerre emelkedett az új koronavírussal megfertőződöttek száma az előző héthez képest a SARS-CoV-2 vírus erősen fertőző, delta mutációjának gyors terjedése miatt. A betegség szövődményeiben elhunytak száma 26 százalékkal, napi átlagban 250-re nőtt, túlnyomó többségüknek nem volt védőoltása.

A gazdasági ciklus változásaira kényesen reagáló, valamint az utazással és szabadidő eltöltésével kapcsolatos vállalatok árfolyama jelentős mínuszokban várta a tőzsdenyitást.
A légitársaságok és a hajótársaságok, köztük a Southwest Airlines, a Delta Air Lines, a United Airlines, az American Airlines, a Royal Caribbean, a Carnival és a Norwegian Cruise 2,0 százalék és 3,6 százalék közötti mínuszban forgott a nyitás előtti elektronikus kereskedésben. A kamatok változására érzékeny pénzintézetek közül a Bank of America, a JPMorgan Chase, a Goldman Sachs, a Morgan Stanley és a Citigroup mindegyike 2 százalék közötti veszteségben toporgott, híven tükrözve, hogy az irányadó tízéves államkötvények hozama február közepi mélypontra esett.

Az olajárak meredek csökkenése miatt jelentős, 1,8 százalék és 4,1 százalék közötti mínuszokban várták a tőzsdenyitást a nagy olajipari vállalatok, köztük a Marathon Petroleum, a Chevron, a Schlumberger, az Exxon Mobil, a Halliburton és az Occidental Petroleum.

“A gazdasági növekedés már tetőzött, és a növekedési aggodalmak visszatértek. A jó hír az, hogy még akkor is, ha néhány gazdasági mutató túljutott csúcspontján, a részvények középtávon továbbra is pozitívan teljesítenek egy kedvező gazdasági környezetben” – mutattak rá a hamburgi székhelyű Berenberg bank elemzői. Ugyanakkor azt is elismerték, hogy a magas árfolyamok, a járvány miatti aggodalmak, a kereskedés nyáron jellemzően alacsony forgalma és az erős befektetői részvényallokáció “egyelőre a piacok jelentős emelkedése ellen szólnak”.

A nagy nyugat-európai értéktőzsdéken egyre jobban eluralkodik a borúlátás. Hétfő délután fél négykor a londoni FTSE-100 index 2,21 százalékos, a frankfurti DAX-index 2,59 százalékos, a párizsi CAC-40 2,43 százalékos, a madridi IBEX 35 mutató 2,31 százalékos, a milánói FTSE MIB pedig 3,21 százalékos mínuszban állt. A Stoxx Europe 600-as index 2,21 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index 2,32 százalékkal, az EuroStoxx50 pedig 2,57 százalékkal esett.

A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1817 dollárt adtak, 0,08 százalékkal gyengült a dollár. A jenhez képest 0,75 százalékot veszített értékéből a dollár, 109,25 jenen forgott.

Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,03 százalékkal, 1810,36 dollárra, az augusztusi szállítású aranyé pedig 0,14 százalékkal, 1812,50 dollárra esett a New York-i árupiacon.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára meredeken esik.

Fél négykor a szeptemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 3,87 százalékos mínuszban, 70,74 dolláron, a WTI pedig 4,32 százalékos veszteségben, 68,47 dolláron forgott. Napi minimumán a Brent 70,58 dolláron, a WTI pedig 68,39 dolláron másfél havi mélyponton is járt.

A háttérben az áll, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamait és szövetségeseiket, köztük Oroszországot magában foglaló, OPEC+ néven emlegetett csoport vasárnap megállapodott a kitermelés növeléséről. A befektetők attól tartanak, hogy emiatt túlkínálat alakulhat ki az olajpiacokon, miközben a járvány újra erősödőben van számos országban.

Pénteken csökkenéssel zártak a New York-i tőzsdeindexek: a Dow Jones ipari átlag 0,86 százalékkal, 34 687,85 pontra, az S&P 500-as mutató 0,75 százalékkal, 4327,16 pontra, a Nasdaq Composite mutatója pedig 0,80 százalékkal, 14 427,20 pontra csúszott le.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.

Emelkedő gabonaáraknál nem érdemes a készleteken ülni

Emelkedést mutatnak az európai határidős piacokon a gabonaárak, így a hazai gazdáknak érdemes most odafigyelniük a megfelelő szerződések megkötésére és készleteik értékesítésére is.

Itt az első tervezet: nézzük mire készülhetnek az otthonfelújítók

Mától május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete. A júniusban induló pályázat újabb segítséget nyújt a családoknak, és hozzájárul a gazdasági növekedéshez is. A végleges felhívást a társadalmi és szakmai egyeztetések lezárását követően, június elején teszi majd közzé a kormány.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.