A Premier League klubjai idén januárban hatalmas összeget, 295 millió fontot költöttek az átigazolási piacon. Ez az összeg többszöröse annak a 70 millió fontnak, amit a klubok 2021 januárjában fordítottak játékosvásárlásokra. És bár néhány klub egy pennyt sem költött, a költekezés mértéke kezd visszatérni a Covid előtti szintre.
Bár több mint négyszer annyit költöttek, mint tavaly januárban, a Premier League klubjai még mindig messze elmaradtak a rekordtól. 2018 januárjában ugyanis 430 millió fontért igazoltak játékosokat.
A Mirror cikke szerint idén a legnagyobb költekező a Newcastle volt, amely tavaly októberben 305 millió fontért került egy szaúdi milliárdos tulajdonába. A Szarkák újdonsült vezetése 85 millió fontot költött Kieran Trippier, Chris Wood, Bruno Guimaraes, Matt Targett és Dan Burn szerződtetésére.
Tekintettel arra, hogy a Newcastle az üzlet októberi létrejötte óta nem tudta megmozgatni a pénzügyi erejét, nem volt meglepő, hogy januárban hatalmas költekezésbe kezdett, így csillapítva a szurkolók kieséstől való félelmét.
Mindazonáltal a hónap összes kiadásának több mint felét (150 millió fontot) a Premier League utolsó öt helyezett csapata költötte el, mivel a klubok kétségbeesetten próbálják megerősíteni túlélési reményeiket.
A pénztárcák a tabella másik végén jóval kevésbé nyíltak ki. Annak ellenére, hogy a tavalyihoz képest megugrottak a kiadások, a Premier League nagyágyúi nem voltak hajlandóak költeni:
a Newcastle kiadásai összességében meghaladták a jelenlegi top hat csapat összes kiadásának összegét.
A 37,5 millió fontos átigazolási díj, amelyet a Liverpool fizetett Luis Diaz megszerzéséért, a január legnagyobb üzlete volt, éppen megelőzve azt a 35 millió fontos üzletet, amelyet a Newcastle kötött azért, hogy Guimaraest elhozza a Lyontól.
Néhány klub, például a Manchester United, egyetlen szerződést sem kötött januárban.
A MU-nak azonban átmenetileg sikerült megszabadulnia olyan nagy összegeket kereső játékosaitól, mint Anthony Martial és Donny van de Beek, az Arsenal pedig követte a példáját, és megszabadult Pierre-Emerick Aubameyangtól, aki a Barcelonához távozott.
És bár néhány klub egy pennyt sem költött, a januári adatok azt jelzik, hogy a költekezés mértéke kezd visszatérni a Covid előtti szintre.
A járvány miatti pénzügyi bizonytalanság nagy szerepet játszott a tavalyi januári átigazolási időszak visszafogottságában, de ezek az aggodalmak most úgy tűnik, hogy a múlté lettek, tekintettel arra, hogy
a januári ablak 2003-as bevezetése óta mindössze ötödször sikerült átlépni a 200 millió fontos határt.
Dan Jones, a Deloitte sportüzleti csoportjának vezetője elmondta: “Ez az átigazolási időszak azt jelzi, hogy a Covid által a Premier League klubokra nehezedő pénzügyi nyomás enyhül, a kiadások határozottan visszatértek a járvány előtti szintre, és figyelemre méltó módon a valaha látott legmagasabbak közé tartoznak januárban.”
“A Premier League világviszonylatban továbbra is vezető szerepet tölt be, megőrizve – pénzügyi tekintetben – a világ legnagyobb labdarúgó-bajnokságának státuszát, amelyet ismét telt házas stadionok jellemeznek, és komoly tengerentúli közvetítési szerződéseket köt.” – mondta a sportközgazdász.
Boruzs Álmos