Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Mégis lehet uniós orosz olajembargó?
No menu items!

Mégis lehet uniós orosz olajembargó?

Az uniós vezetők csütörtökön tárgyalnak az esetleges orosz olajtilalomról, de Németország és Magyarország is ellenzi az embargót. A Kreml szerint amennyiben az Európai Unió mégis betiltja az orosz olaj importját, az mélyreható hatással lesz a globális nyersolajpiacra, és magát Európát sújtja majd a legsúlyosabban.

Ez egy olyan döntés, amely mindenkit érintene. Az amerikaiak nem sokat veszítenének és sokkal jobban éreznék magukat, mint az európaiak. Az európaiaknak nehéz lenne” – mondta a Bloomberg tudósítása szerint Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.

Dmitrij Peszkov

A Kreml nyilatkozata akkor hangzott el, amikor több uniós ország az ukrajnai invázió megtorlásaként az Oroszország elleni szankciók ötödik körét szorgalmazza. Azonban néhány európai ország is ellenzi az orosz olajvásárlás tilalmának beemelését a korlátozások új hullámába.

Amennyiben a tilalmat elfogadnák, az EU – az oroszországi nyersolaj és üzemanyag legnagyobb fogyasztója – követné az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát. Ugyanakkor az orosz nyersolaj és olajtermékek hagyományos vásárlói a hivatalos európai szintű tilalom hiányában is óvatosak, sőt vonakodnak az ország szállítmányaitól. Az úgynevezett önszankcionálás már eddig is hozzájárult a nyersolajárak nagyobb volatilitásához.

Az orosz olajat célzó intézkedések leginkább Németországtól függenek, amely eddig a fő ellenállási tényező volt az uniós szankciók és egyéb korlátozó intézkedések hatályának az energiaszektorra való kiterjesztésével szemben.

Olaf Scholz kancellár fő szóvivője, Steffen Hebestreit megismételte a szövetségi kormány álláspontját, miszerint Németország egyelőre függ az Oroszországból származó kőolajimporttól, és elutasítja az embargót.

De Berlin nem egyedül ellenzi az orosz energiaáramlás korlátozására irányuló lépéseket, hiszen Magyarország is az ellenzők között van.

Az energiaszankciók bevezetése számunkra mindenképpen vörös vonal. Nem fogjuk támogatni az olyan szankciókat, amelyek veszélyeztetik Magyarország energiabiztonságát” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy online tájékoztatón.

Bármilyen döntést mind a 27 tagállamnak egyhangúlag kell meghoznia. Európa vezetői csütörtökön Brüsszelben üléseznek, ahol valószínűleg megvitatják az olajembargó ötletét.

Josep Borrell

Josep Borrell, az EU külügyi vezetője újságíróknak elmondta, hogy a blokk külügyminiszterei hétfőn megvitatják, hogy milyen további szankciókat lehet bevezetni, beleértve az energiával kapcsolatosakat is. Arra a kérdésre, hogy az EU kész-e szankcionálni az orosz kőolajat, azt mondta: “A miniszterek erről tárgyalni fognak“.

Azt hiszem, elkerülhetetlen, hogy az energiaszektorról kezdjünk el beszélni, kiváltképp az olajról, mert ez az orosz költségvetés legnagyobb bevétele, és az infrastruktúránk, illetve a több beszállító miatt elég könnyen pótolható” – mondta Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter Brüsszelben.

A március 1. és 15. közötti időszakban Oroszország napi átlagosan 4,39 millió hordó kőolajat exportált fő külföldi ügyfeleinek. A szállítások a nyugati irányú vezetékeken és a Fekete- és Balti-tenger kikötőin keresztül – amelyek hagyományosan az európai vevőket szolgálják ki – az orosz olajipari adatok szerint mintegy 2,7 millió hordót értek el naponta.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A rozé pezsgők is keresettek, de az alkoholmentest is kérik

Egyre többen keresik a könnyedebb, gyümölcsösebb ízeket, ezért egyre nő a rozé pezsgők iránti kereslet.

Téli szünet nyelvleckékkel? Ezért éri meg napi 20 percet rászánni

Egy másik hatékony módszer a személyre szabott memóriafogasok kialakítása.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

2025-ben még több pénz jut a munkavállalóknak

A bérmegállapodás biztosítja, hogy nemcsak jövőre, hanem 2026-ban és 2027-ben is növekszik majd a munkavállalók bére.
Hirdetés

Hírek

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Alig változott a forint árfolyama péntek reggelre

A decemberi kezdéshez képest a forint az euró ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 2,5 százalékkal a svájci frankkal szemben 0,6 százalékkal gyengült.

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gazdaság

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.

A Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatokat

z irányadó dollárkamatláb az idén átlagosan 4,4 százalék lesz.

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.