Horvátország hamarosan megtudja, hogy elég jó formában van-e ahhoz, hogy az euróövezet 20. tagjává váljon.
A 3,9 millió lakosú adriai ország fejlődését az Európai Központi Bank és az Európai Unió végrehajtó szerve szerdán esedékes jelentéseiben értékelik.
A brüsszeli tisztviselők az inflációt és az államadósságot is figyelembe vevő tényezők értékelése alapján ajánlást tesznek arról, hogy Horvátország 2023. január 1-jén bevezetheti-e az eurót.
A támogatással Horvátország lenne az első újonnan csatlakozó ország Litvánia 2015-ös csatlakozása óta. A balti országhoz hasonlóan Horvátország pályázata részben a második világháborút követő több évtizedes kommunista uralom után a nyugati orientáció megszilárdítását célozza.
De gazdasági előnyei is lennének, például alacsonyabb kamatlábak és jobb hitelminősítés.
Más keleti EU-tagállamok – köztük Bulgária és Románia – is igyekeznek követni ezt a példát. A térségben azonban néhányan – köztük Magyarország – kevésbé lelkesek, mivel a 2008-as globális pénzügyi válságot követően meglátták a független monetáris politika előnyeit.
Horvátország számára, amely 2013-ban csatlakozott utolsóként az EU-hoz, az infláció jelentette a legnagyobb kihívást, miután az ukrajnai háború miatt az energia és más nyersanyagok árai az egekbe szöktek. Ez a probléma az egész euróövezetet érinti: Májusban a fogyasztói árak rekordot jelentő 8,1%-kal ugrottak meg.
Horvátország ugyanakkor optimista, hogy teljesíteni tudja azt a követelményt, hogy az infláció a blokk többi részével összhangban maradjon. Az EU harmonizált rátája 4,7% körül volt az áprilisig tartó 12 hónapban Boris Vujcic jegybankfőnök szerint, aki a tagság elnyerése esetén csatlakozna az EKB Kormányzótanácsának kamatmeghatározó testületéhez.
Paschal Donohoe, az eurócsoport elnöke az év elején pozitív hangot ütött meg, és dicsérte az ország “hatalmas erőfeszítéseit” az euró bevezetésének előkészítése érdekében, miközben azt mondta, “reméli“, hogy előrelépés érhető el.
“Minden szükséges strukturális reformkritérium teljesült”
– áll a Fitch Ratings e heti jelentésében, hozzátéve, hogy “elegendő politikai támogatás” áll rendelkezésre a tagsághoz. (Bloomberg)