Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Továbbra is lassulóban a kínai gazdaság
No menu items!

Továbbra is lassulóban a kínai gazdaság

Az első negyedévben a kínai GDP 4,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Illusztráció: Bigstock

A kínai vállalkozások – a szolgáltató szektortól a feldolgozóiparig – a második negyedévben lassulásról számoltak be az első negyedévhez képest, ami a Covid-ellenőrzések elhúzódó hatását tükrözi.

Ez derült ki többek között az amerikai China Beige Book című kiadványból, amely több mint 4300 kínai cég megkérdezésén alapul.

Míg májusban a legtöbb nagy horderejű zárlatot enyhítették, a júniusi adatok nem mutatják a legtöbbek által várt erőteljes fellendülést” – áll a jelentésben. Az elemzés kevés jelét találta annak, hogy a kormányzati ösztönzésnek egyelőre nagy hatása lenne.

Sanghaj – amely a bruttó hazai termék (GDP) alapján a legnagyobb kínai város – áprilisban és májusban zárva volt. Pekingben és az ország más részein is elrendeltek bizonyos szintű Covid-ellenőrzéseket, hogy megfékezzék a vírus legsúlyosabb kitörését Kínában a világjárvány kezdeti, 2020 eleji sokkja óta.

Május végén Li Ko-csiang kínai miniszterelnök példátlanul nagyszabású videokonferenciát tartott, amelyben “kemény munkára” szólította fel a tisztviselőket – a második negyedévi növekedés és a munkanélküliség csökkenése érdekében.

A China Beige Book jelentése szerint az első és a második negyedév között az élelmiszer- és italfeldolgozás kivételével minden feldolgozóipari ágazatban csökkent a munkaerő-felvétel.

“A foglalkoztatási helyzet valószínűleg nem kezd javulni addig, amíg Kína jobban nem ösztönzi gazdaságát”

– mondta Shehzad H. Qazi, a China Beige Book ügyvezető igazgatója a CNBC-nek.

Eddig kevés jele van annak, hogy az ösztönzés beindult volna, különösen az infrastruktúra terén – mondta a New Yorkban élő Qazi.

A készletek emelkednek, a megrendelések csökkennek

Az eladatlan áruk felhalmozódtak, kivéve az autókat. A belföldi fogyasztásra és a tengerentúli exportra szóló megrendelések többnyire csökkentek a második negyedévben az első negyedévhez képest. A textilipari és vegyipari megrendelések a legsúlyosabban érintettek.

Belföldön egyedül az informatika és a szórakoztatóelektronika bővült, ahol a megrendelések nőttek ebben az időszakban. A hét feldolgozóipari kategória közül háromban nőttek az exportmegrendelések: az elektronikában, az autóiparban, valamint az élelmiszer- és italfeldolgozásban.

“A gyenge belföldi megrendelések és a bővülő készletek azt jelzik, hogy a feltételezett második félévi javulás kellemetlenül szerény lesz”

– áll a jelentésben.

A szerzők megjegyezték, hogy a szolgáltatási szektorban volt a legnagyobb visszaesés. Az első negyedévi gyorsuló növekedés után a második negyedévben a szolgáltató vállalkozások bevétele, értékesítési volumene, beruházási költsége és nyeresége is csökkent.

Kína-szerte csak az ingatlanszektorban és Guangdongban, a feldolgozóipari központban volt javulás az előző évhez képest – áll a China Beige Bookban.

A hivatalos második negyedéves bruttó hazai termék adatai július 15-én jelennek meg. Az első negyedévben a kínai GDP 4,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.