A kínai vállalkozások – a szolgáltató szektortól a feldolgozóiparig – a második negyedévben lassulásról számoltak be az első negyedévhez képest, ami a Covid-ellenőrzések elhúzódó hatását tükrözi.
Ez derült ki többek között az amerikai China Beige Book című kiadványból, amely több mint 4300 kínai cég megkérdezésén alapul.
“Míg májusban a legtöbb nagy horderejű zárlatot enyhítették, a júniusi adatok nem mutatják a legtöbbek által várt erőteljes fellendülést” – áll a jelentésben. Az elemzés kevés jelét találta annak, hogy a kormányzati ösztönzésnek egyelőre nagy hatása lenne.
Sanghaj – amely a bruttó hazai termék (GDP) alapján a legnagyobb kínai város – áprilisban és májusban zárva volt. Pekingben és az ország más részein is elrendeltek bizonyos szintű Covid-ellenőrzéseket, hogy megfékezzék a vírus legsúlyosabb kitörését Kínában a világjárvány kezdeti, 2020 eleji sokkja óta.
Május végén Li Ko-csiang kínai miniszterelnök példátlanul nagyszabású videokonferenciát tartott, amelyben “kemény munkára” szólította fel a tisztviselőket – a második negyedévi növekedés és a munkanélküliség csökkenése érdekében.
A China Beige Book jelentése szerint az első és a második negyedév között az élelmiszer- és italfeldolgozás kivételével minden feldolgozóipari ágazatban csökkent a munkaerő-felvétel.
“A foglalkoztatási helyzet valószínűleg nem kezd javulni addig, amíg Kína jobban nem ösztönzi gazdaságát”
– mondta Shehzad H. Qazi, a China Beige Book ügyvezető igazgatója a CNBC-nek.
Eddig kevés jele van annak, hogy az ösztönzés beindult volna, különösen az infrastruktúra terén – mondta a New Yorkban élő Qazi.
A készletek emelkednek, a megrendelések csökkennek
Az eladatlan áruk felhalmozódtak, kivéve az autókat. A belföldi fogyasztásra és a tengerentúli exportra szóló megrendelések többnyire csökkentek a második negyedévben az első negyedévhez képest. A textilipari és vegyipari megrendelések a legsúlyosabban érintettek.
Belföldön egyedül az informatika és a szórakoztatóelektronika bővült, ahol a megrendelések nőttek ebben az időszakban. A hét feldolgozóipari kategória közül háromban nőttek az exportmegrendelések: az elektronikában, az autóiparban, valamint az élelmiszer- és italfeldolgozásban.
“A gyenge belföldi megrendelések és a bővülő készletek azt jelzik, hogy a feltételezett második félévi javulás kellemetlenül szerény lesz”
– áll a jelentésben.
A szerzők megjegyezték, hogy a szolgáltatási szektorban volt a legnagyobb visszaesés. Az első negyedévi gyorsuló növekedés után a második negyedévben a szolgáltató vállalkozások bevétele, értékesítési volumene, beruházási költsége és nyeresége is csökkent.
Kína-szerte csak az ingatlanszektorban és Guangdongban, a feldolgozóipari központban volt javulás az előző évhez képest – áll a China Beige Bookban.
A hivatalos második negyedéves bruttó hazai termék adatai július 15-én jelennek meg. Az első negyedévben a kínai GDP 4,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.