Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az órabérek nőttek, de az infláció ennél gyorsabban szalad felfelé az USA-ban
No menu items!

Az órabérek nőttek, de az infláció ennél gyorsabban szalad felfelé az USA-ban

Miközben a bérek az elmúlt évben erőteljesen nőttek, az infláció ismét meghaladja az átlagos órabér éves növekedését az Egyesült Államokban.

Júniusban az infláció 1981 novembere óta a legmagasabb éves szintű ütemre emelkedett. A Bureau of Labor Statistics (Munkaügyi Statisztikai Hivatal) fogyasztói árindexe szerint az infláció szezonálisan nem kiigazítva 9,1 százalékkalkal emelkedett idén január és június között.

Bár a Munkaügyi Statisztikai Hivatal adatai alapján az átlagkeresetek általában véve emelkedtek, ezek az évről évre történő emelések 2021 tavasza óta elmaradnak a fogyasztói árindex emelkedésétől. Amint azonban az alábbi ábrán látható, amely a fogyasztói árindex és a keresetek éves növekedését hasonlítja össze, ez nem mindig volt így.

Az átlagos órabér egyéves százalékos változása valójában általában magasabb volt, mint a fogyasztói árindexé, ami azt jelenti, hogy a munkavállalók tényleges vásárlóereje növekedett. Ez megváltozott, és az árak a béreknél magasabbra emelkedése azt jelzi, hogy a reálkeresetek elmaradnak.

Ha csak a legutóbbi hónap adatait nézzük, az összes magánalkalmazott átlagkeresete júniusban 32,08 dollár volt óránként. Ez 5,1 százalékkal magasabb, mint a 2021. júniusi 30,52 dolláros órabér. Az infláció azonban szezonálisan kiigazítva 9,0 százalékkal emelkedett júniusban. A Bureau of Labor Statistics júniusi adatai azt is mutatják, hogy az átlagos reálórabér 3,6 százalékkalkal csökkent az egy évvel ezelőtti 11,26 dollárról.

Ez a magas infláció negatívan érinti a munkavállalókat és a munkáltatókat egyaránt. A kisvállalkozók és más munkáltatók azt latolgatják, hogy emelniük kell-e az áruk vagy szolgáltatások árát. Azt is fontolgatják, hogy emeljék-e a fizetéseket, nemcsak a négy évtizedes magas infláció miatt, hanem a munkaerőhiány miatt is. Az emberek pedig azt látják, hogy a különböző áruk és szolgáltatások árai az egy évvel ezelőttihez képest emelkednek – a benzintől kezdve a különböző élelmiszerekig.

A Joblist 2022 második negyedévéről szóló jelentésében kiemelt felmérési eredmények azt mutatják, hogy a munkavállalók szerint a béremelkedés nem tartott lépést a szárnyaló inflációval.

Felmérésünkben azt találtuk, hogy 2022-ben eddig gyakoriak a fizetésemelések, de jellemzően nem elég nagyok ahhoz, hogy ellensúlyozzák az inflációt. Az álláskeresők nagy része (41 százalék) már kapott fizetésemelést idén, azonban csak 28 százalékuk kapott olyan emelést, amely meghaladja a nagyjából 8,5 százalékos inflációs rátát” – írta a Joblist az eredményekről. (Business Insider)

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Zöld Magyarország: 50 millió facsemete évente

Zamárdiban közösen ültetett fát Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Witzmann Mihály, a térség országgyűlési képviselője.

Autóvásárlási roham az USÁ-ban – vám előtti pánikroham

Az Egyesült Államokban rohamosan csökken az új és használt...

Trump csapást jelzett és kamatot csökkentett az Európai Központi Bank

Christine Lagarde az Európai Központi Bank elnöke Fotó: europarl.europa.eu Az...

A Ford beleáll az elektromos átállásba

„Az elektromos autózás olyan, mint a mobiltelefonok fejlődése volt:...
Hirdetés

Hírek

IMF: Világgazdasági recesszió nem lesz, de rugalmasabb világgazdaság jöhet a vámháborúk miatt

A világgazdaság továbbra is szilárd lábakon áll – legalábbis...

Kína ellen blokkot gründol az ázsiai családi egység meghírdetésével?

Miközben Donald Trump újabb kereskedelmi szövetségi nyomást helyez Ázsia...

Trump csapást jelzett és kamatot csökkentett az Európai Központi Bank

Christine Lagarde az Európai Központi Bank elnöke Fotó: europarl.europa.eu Az...

Szabadon bárhova! – Bécs új kerékpárja  mozgáskorlátozottaknak

Bécs városa továbbra is elkötelezetten dolgozik a fenntartható közlekedés fejlesztésén, ennek jegyében 2025 áprilisában bemutatták az első mozgáskorlátozottak igényeihez igazított "Grätzl-kerékpárt", amely a környezetbarát és akadálymentes közlekedést támogatja.

Oszakai Világkiállítás – megnyílt a Magyar Pavilon

Az Oszakai Világkiállítás a világ legnagyobb volumenű kulturális, turisztikai és gazdasági hatású eseményeinek egyike, egyúttal páratlan diplomáciai és gazdaságfejlesztési lehetőség

Itt az idő: be kell fizetni a gépjárműadót

Közeleg az április 15-i határidő, az autósok több mint fele már befizette a gépjárműadót, a 3,3 millió érintett közül 1,7 millióan

Ők így csinálják: Bécs fiataljait célozzák meg

A bécsi városvezetés új, modern kampányt indított, hogy minél több fiatalt vonjon be az áprilisi helyi választásokba. Digitális eszközökkel, influencerek közreműködésével és interaktív tartalmakkal próbálják elérni, hogy a fiatalok valóban éljenek szavazati jogukkal.

Trump tovább vámolja Kínát, közben mézesmadzagot dob a többieknek – összefoglaló

A CNBC, amely élő folyamban követi Trump elnök kaotikus...
Hirdetés

Gazdaság

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...