Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A Premier League a Covid időszakában is megdobta a brit gazdaságot
No menu items!

A Premier League a Covid időszakában is megdobta a brit gazdaságot

A Premier League a világ egyik legerősebb bajnoksága. Kép forrása: Bigstock

A Premier League 7,6 milliárd fonttal járult hozzá a brit gazdaságához a 2019-20-as szezonban annak ellenére, hogy a Covid miatt a mérkőzések negyedét zárt kapuk mögött játszották. A játékosok 1,4 milliárd font adót fizettek, és az első osztály közel 100 ezer embernek segített megtartani a munkahelyét.

A 2019-20-as szezonra vonatkozó új adatokból kiderül, hogy mit jelent az Egyesült Királyságnak a topligás labdarúgás pénzben kifejezve. A 20 elitklub 3,6 milliárd fontot fizetett be a kormánynak adó formájában, ebből 1,4 milliárd fontot csak a játékosoktól – írja a Daily Mail.

A számok jól mutatják a Premier League rendkívüli növekedését az 1992-es alapítása óta, amelyet nagyrészt a televíziós bevételek hajtanak.

Az elmúlt két évtizedben a liga gazdasági hozzájárulása az 1998-99-es 0,7 milliárd fontról közel 1000 százalékkal nőtt. Ugyanebben az időszakban a Premier League-hez kapcsolódó munkahelyek száma 11 300-ról 94 ezerre emelkedett.

Bár a számok lenyűgözőek, a koronavírus 2019-20-ban a liga gazdasági teljesítményét is megviselte.

A bajnokságot felfüggesztették 2020 márciusában, amikor még kilenc mérkőzés volt hátra. A szezon júniusban folytatódott, a maradék mérkőzéseket viszont zárt kapuk mögött játszották le.

A hihetetlen erőfeszítéseket a pályán és azon kívül is mind a járvány jelentős pénzügyi hatása ellenére végeztük” – mondta Richard Masters, a Premier League vezérigazgatója.

Klubjaink 2020 márciusa óta körülbelül 2 milliárd fontot veszítettek, de biztosítottuk, hogy a labdarúgás egészének nyújtott szolidaritási kifizetéseinket fenntartjuk, valamint további finanszírozással járulunk hozzá a klubok túléléséhez” – tette hozzá.

A EY pénzügyi szolgáltató cég elemzést is készített a rendkívüli szezonról. Ebből kiderül, hogy a Premier League gazdasági hozzájárulása a szélesebb értelemben vett brit gazdasághoz 2019-20-ban ugyanannyi volt, mint 2016-17-ben.

Ez a közvetítési bevételek csökkenésével, valamint a meccsnapokból származó bevételekkel magyarázható, amelyek a szezon utolsó negyedére masszívan csökkentek, amikor a szurkolókat kitiltották a stadionokból.

A 2019-20-as szezont a Liverpool nyerte egyiptomi csatára, Mohamed Szalah vezetésével. Kép forrása: Wikipedia

A Premier League gazdasági hozzájárulása a saját és a klubok tevékenységének elemzésén alapul, ez magában foglalja a 12 ezer alkalmazott közvetlen foglalkoztatását, illetve a beszállítóknak fizetett árukat és szolgáltatásokat. Ráadásul a liga mérkőzései jellemzően több mint félmillió látogatót vonzanak a tengerentúlról, akik a korábbi években mintegy félmilliárd fontot költöttek.

Az élvonalbeli labdarúgás több százezer belföldi utazást is ösztönöz, mivel a szurkolók az ország különböző pontjain mozognak, valamint az adózás révén hozzájárulnak a nemzeti kasszához.

Összehasonlításképpen: a Premier League valamivel többet ad hozzá a brit cégekhez, mint a zeneipar, amelynek értéke 5,2 milliárd font, de kevesebbet, mint a kiállításoké, amelyek értéke 11 milliárd font.

Az angol élvonalbeli labdarúgás gazdasági lábnyoma hasonló egy olyan kis afrikai országéhoz, mint Malawi, és csak valamivel kisebb, mint Észak-Macedóniáé, amelynek bruttó hazai terméke 8,8 milliárd font.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.