Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A Premier League a Covid időszakában is megdobta a brit gazdaságot
No menu items!

A Premier League a Covid időszakában is megdobta a brit gazdaságot

A Premier League a világ egyik legerősebb bajnoksága. Kép forrása: Bigstock

A Premier League 7,6 milliárd fonttal járult hozzá a brit gazdaságához a 2019-20-as szezonban annak ellenére, hogy a Covid miatt a mérkőzések negyedét zárt kapuk mögött játszották. A játékosok 1,4 milliárd font adót fizettek, és az első osztály közel 100 ezer embernek segített megtartani a munkahelyét.

A 2019-20-as szezonra vonatkozó új adatokból kiderül, hogy mit jelent az Egyesült Királyságnak a topligás labdarúgás pénzben kifejezve. A 20 elitklub 3,6 milliárd fontot fizetett be a kormánynak adó formájában, ebből 1,4 milliárd fontot csak a játékosoktól – írja a Daily Mail.

A számok jól mutatják a Premier League rendkívüli növekedését az 1992-es alapítása óta, amelyet nagyrészt a televíziós bevételek hajtanak.

Az elmúlt két évtizedben a liga gazdasági hozzájárulása az 1998-99-es 0,7 milliárd fontról közel 1000 százalékkal nőtt. Ugyanebben az időszakban a Premier League-hez kapcsolódó munkahelyek száma 11 300-ról 94 ezerre emelkedett.

Bár a számok lenyűgözőek, a koronavírus 2019-20-ban a liga gazdasági teljesítményét is megviselte.

A bajnokságot felfüggesztették 2020 márciusában, amikor még kilenc mérkőzés volt hátra. A szezon júniusban folytatódott, a maradék mérkőzéseket viszont zárt kapuk mögött játszották le.

A hihetetlen erőfeszítéseket a pályán és azon kívül is mind a járvány jelentős pénzügyi hatása ellenére végeztük” – mondta Richard Masters, a Premier League vezérigazgatója.

Klubjaink 2020 márciusa óta körülbelül 2 milliárd fontot veszítettek, de biztosítottuk, hogy a labdarúgás egészének nyújtott szolidaritási kifizetéseinket fenntartjuk, valamint további finanszírozással járulunk hozzá a klubok túléléséhez” – tette hozzá.

A EY pénzügyi szolgáltató cég elemzést is készített a rendkívüli szezonról. Ebből kiderül, hogy a Premier League gazdasági hozzájárulása a szélesebb értelemben vett brit gazdasághoz 2019-20-ban ugyanannyi volt, mint 2016-17-ben.

Ez a közvetítési bevételek csökkenésével, valamint a meccsnapokból származó bevételekkel magyarázható, amelyek a szezon utolsó negyedére masszívan csökkentek, amikor a szurkolókat kitiltották a stadionokból.

A 2019-20-as szezont a Liverpool nyerte egyiptomi csatára, Mohamed Szalah vezetésével. Kép forrása: Wikipedia

A Premier League gazdasági hozzájárulása a saját és a klubok tevékenységének elemzésén alapul, ez magában foglalja a 12 ezer alkalmazott közvetlen foglalkoztatását, illetve a beszállítóknak fizetett árukat és szolgáltatásokat. Ráadásul a liga mérkőzései jellemzően több mint félmillió látogatót vonzanak a tengerentúlról, akik a korábbi években mintegy félmilliárd fontot költöttek.

Az élvonalbeli labdarúgás több százezer belföldi utazást is ösztönöz, mivel a szurkolók az ország különböző pontjain mozognak, valamint az adózás révén hozzájárulnak a nemzeti kasszához.

Összehasonlításképpen: a Premier League valamivel többet ad hozzá a brit cégekhez, mint a zeneipar, amelynek értéke 5,2 milliárd font, de kevesebbet, mint a kiállításoké, amelyek értéke 11 milliárd font.

Az angol élvonalbeli labdarúgás gazdasági lábnyoma hasonló egy olyan kis afrikai országéhoz, mint Malawi, és csak valamivel kisebb, mint Észak-Macedóniáé, amelynek bruttó hazai terméke 8,8 milliárd font.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.

Mit mond a Századvég? – A belső kereslet növekedése támogathatja a gazdasági bővülést

2024-ben 0,7, 2025-ben 2,6, 2026-ban pedig 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.