A dél-csendes-óceáni szigetország, Tuvalu felszólította a COP27 klímacsúcson részt vevő országokat, hogy hozzanak létre egy globális szerződést a fosszilis tüzelőanyagok használatának fokozatos beszüntetésére. Az alacsonyan fekvő, a tengerszint emelkedése miatt egzisztenciális fenyegetettséggel küzdő ország az első, amely ilyen felhívást tett az ENSZ kiemelt éghajlatváltozási konferenciáján.
“A felmelegedő tengerek kezdik elnyelni a földjeinket, centiről centire. De a világ olaj-, gáz- és szénfüggősége nem süllyesztheti el álmainkat a hullámok alá” – hangsúlyozta Kausea Natano tuvalui miniszterelnök nyilatkozatában.
“Ezért csatlakozunk száz Nobel-békedíjashoz és több ezer tudóshoz világszerte, és felszólítjuk a világ vezetőit, hogy csatlakozzanak a fosszilis tüzelőanyagok elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződéshez, és vezényeljék le a fosszilis tüzelőanyagokról való átállást” – jelentette ki a CNBC tudósítása szerint.
Tuvalu a csendes-óceáni szomszédai nyomdokaiba lépve követi a fosszilis tüzelőanyagok elterjedésének megakadályozására irányuló felhívást. Vanuatu szeptemberben az ENSZ Közgyűlésén egy hasonló mechanizmus létrehozására szólított fel.
Eddig azonban csak néhány kis ország támogatta a kezdeményezést, míg a fosszilis tüzelőanyag-ipar jellemzően az energiabiztonság fontosságát igyekezett hangsúlyozni a megújuló energiaforrásokra való áttérés során.
Az olaj- és gázipari óriáscégek eközben rekordnyereségről számoltak be a magas energiaköltségek és a megélhetési válság idején.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár hétfőn felszólította az összes kormányt, hogy adóztassák meg a fosszilis tüzelőanyag-vállalatok “váratlan nyereségét“, és a pénzt irányítsák át az emelkedő élelmiszer- és energiaköltségekkel küzdő embereknek, valamint az éghajlati válság által okozott veszteségeket és károkat elszenvedő országoknak.