Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fitch: Európa túljutott a gázválság nehezén
No menu items!

Fitch: Európa túljutott a gázválság nehezén

Illusztráció: Bigstock

Európa túljutott a földgázellátási válság legnehezebb időszakán, és a meghozott intézkedéseknek köszönhetően elkerülte a legrosszabb ellátási forgatókönyvek megvalósulását – áll a Fitch Ratings friss szektorelemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő a tanulmányban közölte: megítélése szerint a cseppfolyósított földgázból (LNG) hozzáférhetővé vált rekordmennyiség és a tározók telítettsége azt jelenti, hogy Európa az idén az orosz földgázszállítások esetleges teljes leállásával járó hatásoknak is képes lenne ellenállni.

A bőséges LNG-beáramlás, a kereslet visszaesése és az enyhe tél révén sikerült elkerülni a földgázellátás kényszerű adagolását, és mindez már tavaly enyhítette a földgázpiaci feszültségeket – áll a Fitch elemzésében.

A cég adatai szerint a földgázárak tavalyi meredek emelkedése tíz százaléknál nagyobb mértékben csökkentette 2022-ben az európai keresletet, de az átlagon belül jelentősek voltak az eltérések: Olaszországban 7, Németországban 14 százalékkal esett vissza földgázkereslet.

A csökkenés nagy része az ipari szektorokban jelentkezett: az ipar földgázigénye Németországban 21 százalékkal, Magyarországon 47 százalékkal esett tavaly a 2019-2021-es időszak átlagához mérve - áll a tanulmányban.

A Fitch elemzői összességében azzal számolnak, hogy az európai gazdaságok földgázigénye az idén 15 százalékkal lesz kisebb, mint 2021-ben.

A cseppfolyósított földgáznak a tanulmány szerint továbbra is kulcsfontosságú szerepe lesz a gyors ütemben csökkenő orosz ellátás helyettesítésében.

A hitelminősítő adatai alapján az Európai Unió LNG-importja tavaly 51 százalékkal 120 milliárd köbméterre emelkedett, és a cég jelenlegi előrejelzése szerint az idén 29 százalékkal 155 milliárd köbméterre emelkedik tovább. Úgy vélik, a globális LNG-piaci helyzet az idén feszes lesz, és ehhez a koronavírus-járvány megfékezésére korábban elrendelt kínai korlátozások feloldása is hozzájárul.

A hitelminősítő azonban azzal számol, hogy Európának még ebben a helyzetben is elégséges mennyiségű cseppfolyósított földgáz áll rendelkezésére 2023-ban.

Az időjárás továbbra is jelentős szerepet játszik a földgázkeresletben, és nincs garancia egy újabb enyhe télre, de az európai földgáztározók várhatóan olyan telítettségi szinten hagyják maguk mögött az idei telet, amely lehetővé teszi a nyári visszatöltéshez szükséges beszerzések csökkentését – áll a Fitch elemzésében.

A Fitch Ratings szektorelemzése megállapítja továbbá, hogy az energiaellátási válság miatt, a teljes besorolási portfolión elvégzett stresszteszt eredményeként a cég csak korlátozott számú negatív minősítési lépést hajtott végre az érintett vállalatok körében.

A hitelminősítő megemlíti ezek között, hogy a Mol továbbra is befektetési ajánlású, “BBB mínusz” szintű osztályzatának kilátása negatívra módosult a korábbi stabilról, a cseh TSO Net4gas földgázhálózat-üzemeltetőtől ugyanakkor a Fitch megvonta a befektetésre ajánlott státust, “BBB”-ről “BB plusz”-ra csökkentve a cég besorolását. A Fitch Ratings a TSO Net4gas új osztályzatát is negatív kihatású figyelőlistára vette.

A hitelminősítő összegzésként megállapítja: minden tényezőt egybevetve mindinkább egyértelművé válik, hogy Európa elkerülte a legrosszabb földgázellátási forgatókönyvek megvalósulását.

Az Európai Unió a 2022-es évet 85 milliárd köbméternyi tárolt földgáztartalékkal zárta; ez 58 százalékkal volt magasabb a 2021 végén mért mennyiségnél – áll a tanulmányban.

A Fitch Ratings szerint mindez azt jelenti, hogy az uniós szinten meghozott intézkedések – köztük a kereslet kiigazítása és az alternatív földgázforrások bevonása – nem csupán az orosz import komoly mértékű visszaesését ellentételezték, de még a tárolt földgázmennyiséget is növelni tudták.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.