Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fukusima miatt Kína leállítja a japán élelmiszerimportot
No menu items!

Fukusima miatt Kína leállítja a japán élelmiszerimportot

A NAÜ szakértői a sérült blokknál 2013-ban, nem sokkal a baleset után. Kép forrása: Wikipedia

A több mint 10 éve megrongálódott fukusimai atomerőmű szennyvize körüli vita most gazdasági következményekkel jár, Kína ugyanis betiltja a Japánból származó élelmiszereket. Ám egyelőre nem világos, hogy sugárzástól való félelemről vagy egy mélyebb politikai konfliktusról van-e szó.

Kína azért rendelte el a tíz japán prefektúrából származó élelmiszer behozatali tilalmát, mert Japán biztonsági okokból a fukusimai hűtővizet a tengerbe akarja engedni. Ezt a kínai vámhatóság jelentette be – számolt be a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A hatóság továbbá kifejtette, hogy a Japánból importált élelmiszerek biztonságának biztosítása érdekében folyamatosan erősítik a radioaktív anyagok kimutatására tett erőfeszítéseket. A tilalmat ennek megfelelően a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértői jelentésére adott reakciónak tekintik, amely a fukusimai atomerőmű romjainak radioaktívan szennyezett hűtővizének ártalmatlanításáról szól, miszerint azt szűrés után a tengerbe kell engedni.

Mint a Global Times című állami tulajdonú kínai lap beszámolt róla, a kínai szakértő, Liu Szenlin, aki tagja volt a NAÜ által kijelölt szakértői csoportnak, csalódott az “elhamarkodott” jelentés miatt. Liu szerint a szakértők hozzájárulása korlátozott volt, és csak referenciaként szolgált.

Kína – a Japánból származó tenger gyümölcseinek legnagyobb vásárlója – szigorúan át fogja vizsgálni a Japán más részeiből származó élelmiszerekre, különösen a vízi termékekre vonatkozó dokumentumokat is – közölte a vámhatóság.

Kína hetek óta nyilvánosan ellenezte Japán azon tervét, hogy a megrongálódott fukusimai atomerőműből származó szűrt radioaktív hűtővizet a tengerbe öntsék.

Dél-Korea elvben egyetért

A dél-koreai kormány közölte, hogy tiszteletben tartja a NAÜ felülvizsgálatát Japán azon tervével kapcsolatban, hogy a szökőár sújtotta atomerőműből származó tisztított radioaktív vizet a tengerbe engedjék, mondván, hogy az megfelel a nemzetközi előírásoknak.

A Japán által benyújtott szennyezett vízkezelési terv felülvizsgálata alapján megerősítettük, hogy a radioaktív anyagok koncentrációja megfelel a tengerbe való kibocsátásra vonatkozó előírásoknak” – mondta Bang Mun-kjü, a Kormányzati Politikai Koordinációs Hivatal minisztere.

Dél-Korea maga is ellenőrizte Japán tervét, amely szerint több mint egymillió tonna kezelt vizet akar a tengerbe engedni. Bang elmondta, hogy Dél-Korea értékelése a terv végrehajtásától függ, és hogy további felülvizsgálatokat fog végezni, ha bármilyen változás történik.

A NAÜ által 2021-ben kinevezett szakértői csoport a héten adta át jelentését, amelyben értékelte a radioaktívan szennyezett hűtővíz japán kezelését. A szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a víz tervezett kibocsátásának “elhanyagolható” hatása lenne a környezetre, például a tengervízre, a halakra és az üledékekre.

A Reuters hírügynökségnek adott interjújában Rafael Grossi, a NAÜ vezetője megerősítette, hogy egy-két szakértő aggodalmát fejezte ki a kezelt radioaktív hűtővíz kibocsátásával kapcsolatban. “Hallottam, hogy ezt mondták. De ismétlem, amit kiadtunk, az tudományosan megalapozott” – mondta Grossi, hozzátéve, hogy egyik szakértő sem fejezte ki neki közvetlenül az aggodalmát.

Nehéz terepen a NAÜ

Grossi szerint a NAÜ jelentése nem jelenti a terv jóváhagyását. Elmondta, hogy Tokiónak kell meghoznia a végső döntést a víz leeresztéséről, amely a tervek szerint idén nyár végén kezdődik. “Nem támogatjuk a tervet, és nem is javasoljuk annak végrehajtását. Azt mondjuk, hogy ez a terv összhangban van a normákkal” – mondta a NAÜ vezetője, hangsúlyozva: “Nem állunk egyik oldalon sem. Nem állok Japán oldalán, nem állok Kína oldalán, nem állok Dél-Korea oldalán. A normák mindenkire egyformán vonatkoznak“.

Peking korábban élesen bírálta a NAÜ jelentését, mondván, hogy a szabályozó hatóságnak nem kellene jóváhagynia egy olyan tervet, amely kockázatot jelent a tengeri élővilágra és az emberi egészségre.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyugati és keleti technológiák találkozóhelyévé teszik Magyarországot

A jövő a zöldenergiáé Lantos Csaba energiaügyi miniszter szerint, ezért a legkorszerűbb nyugati és keleti technológiák találkozóhelyévé teszik Magyarországot.

Rengetegen bankolnak ezzel, pedig hiába magyar és világelső, de drága

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2024. februári adatai szerint a számlavezetés során a bankok felé kifizetett díjak 15 százalékát teszik ki az SMS szolgáltatások. Bár a jegybank nyolcezer forint közelébe becsülte az SMS-ekre fordított éves átlagos ügyfélköltséget, a BiztosDöntés.hu szerint ez a költség még ennél nagyobb is lehet. Pedig ma már a legtöbb banknál létezik erre egy ingyenes alternatíva, melyre könnyen át lehet állni.

Az erdők fenntartása közcél, hasznuk minden állampolgáré

Az állam kiemelt kötelessége az erdők védelme és fenntartása, ebben a munkában pedig stratégiai feladat hárul az állami erdészeti cégcsoportokra.

A kormány a szőlőtermelők és a borászok mellett áll

Kihívásokból van elég a szőlő- és borágazatban, de a magyar kormány – ahogy eddig, úgy a jövőben is – a termelők és a borászok mellett áll. Partnerként segíti a változásokhoz való alkalmazkodást.

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...

Erre vigyázzunk a külföldi pénzfelvételnél

Ha a bankkártya elveszik vagy elakad egy ATM-ben, azonnal le kell tiltani. Ezt az adott bank honlapján található letiltási számok segítségével tehetjük meg.