A magyar víziközmű-ágazat az egyik legsikeresebb időszakát zárta, az elmúlt bő egy évtizedben mintegy ezermilliárd forintnyi fejlesztést hajtott végre a kormány a szakágban – jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) víziközmű-ágazatért felelős államtitkára kedden Kazincbarcikán, a térséget is érintő víziközmű-fejlesztéssel kapcsolatos projekt zárórendezvényén.
V. Németh Zsolt elmondta, egyebek közt megduplázódott az országban található szennyvíztisztító telepek száma, és míg a nem megfelelő vízminőségű települések száma az uniós csatlakozáskor 365 volt, mára kilencre csökkent. Hozzátette, a magyarországi lakásokat illetően több mint 96 százalékos az ivóvízellátás és a szennyvízelvezetéssel és tisztítással érintett lakások aránya is 84 százalékos.
Ebben az évben a kormány mintegy 200 milliárd forintot fordít a víziközmű-hálózatok fejlesztésére, ebből mintegy 100 milliárd forint rekonstrukciós kivitelezést, beruházást jelent – mondta.
V. Németh Zsolt szerint a Borsod megyei regionális víziközmű rendszerek bővítése keretében távvezetékek építése, az ÉRV Zrt. Miskolc-borsodi régió közötti kooperációs vezeték létesítése, valamint a Verpelét és térsége biztonságos vízellátása című projektek kulcsfontosságúak a régió fejlődése szempontjából.
Ismertette, az Északmagyarországi Regionális Vízművek (ÉRV Zrt.) koordinációjában 13,5 milliárd forint európai uniós forrás felhasználásával több mint 70 kilométer teljesen új regionális hálózat épült ki a kapcsolódó létesítményekkel együtt. Ezzel mintegy harminc település stabilabb vízellátása valósul meg.
Horváth László országgyűlési képviselő szerint víztározókat kell építeni és a villámárvizes helyzetekre is megoldást kell találni. Lőrinc Ákos, az ÉRV Zrt. vezérigazgatója köszöntőjében elmondta, a vállalat öt vármegye területén végez szolgáltatást, ahol a munkavállalók “együtt küzdenek azért“, hogy ezekben a régiókban mindenkinek meglegyen a jóléte. Ehhez a jóléthez alapvető fontosságú az ivóvíz biztosítása és a szennyvizek megfelelő elvezetése és megtisztítása.