Kezdőlap Pénzvilág Adóparadicsom - Magyarország, Bulgária, Kajmán-szigetek...?

Adóparadicsom – Magyarország, Bulgária, Kajmán-szigetek…?

Az alacsony közép-kelet-európai vállalkozásokat termelő adókról ír a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). A tekintélyes német lap a térséget, így Magyarországot is adóparadicsomként mutatja be.

Az Európai Parlament Zöld frakciója számára készült (2015-ös adatokra támaszkodó) elemzés nagy felzúdulást okozott. A szakértők megállapították, hogy a multinacionális vállalatok jóval kevesebb nyereségadót fizetnek, mint amennyi a tagállamok nominális adókulcsai alapján indokolt lenne. Luxemburgban a legnagyobb a különbség a jogszabályban álló teher (29%) és a ténylegesen fizetett adó (2%!) között – számol be az FAZ.

Az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) szerint a vállalkozásokat az EU-ban átlagosan 22% adó terheli.

A 11 közép-kelet-európai tagállam az átlag alatt van. A 10 legalacsonyabb nyereség- és társasági adókulcsot alkalmazók közé Cipruson és Írországon kívül térségünk országai kerültek.

A 9%-os magyar társasági adókulcs az OECD 36 tagállama között is a legalacsonyabb – számol be az FAZ. Minket Bulgária követ alig lemaradva (10%). Litvániában 15, Romániában 16, Horvátországban 18% az adó mértéke – hoz fel néhány példát a napilap. Magyarországgal összehasonlítva már magasnak tűnő közteher, a 30%-os német adókulcsnál azonban jóval alacsonyabbak.

A 2015-ös adatok térképen. A képre klikkel nagyban látható a grafika

Zöldeken innen és túl

Az FAZ szerint a nominális és a valójában megfizetett (effektív) adó közötti különbségre a Zöldek megrendelésére készült tanulmánynál van megbízhatóbb forrás: a mannheimi Európai Gazdaságkutató Központ (ZEW) által az Európai Bizottság megrendelésére készített éves jelentés. Eszerint 2017-ben a ténylegesen fizetett adó már nem Luxemburgban volt a legalacsonyabb. Az adóparadicsom hírében álló nyugat-európai miniállamot, a szintén az adóelkerüléssel azonosított Ciprust (3.) és Magyarországot (2.) megelőzte a legkevesebb adót kirovó Bulgária. A balkáni országban átlagosan 9%-os volt az adóterhelés. Az EU tíz adóparadicsomából nyolc az Odera-Lajta vonaltól keletre van – összegzi a 150 oldalas tanulmányt az FAZ.

A nominális és az effektív adók közötti különbség jóval kisebb, mint a Zöld-frakció számára a 2015-ös adatok alapján készült jelentés írja; az EU átlagában 2%. A legnagyobb különbség már nem Luxemburgban, hanem Portugáliában (9,5%) van – derül még ki a cikkből.

Az FAZ szerint a keleti tagállamokat lehet kritizálni, amiért alacsony kulcsaikkal nehéz helyzetbe hozzák a nyugati országokat. Két fontos körülményt azonban figyelembe kell venni:

  1. Kicsi a nominális és az effektív vállalkozási adók közötti különbség. Tehát ami a jogszabályban szerepel, azt tényleg érvényre is juttat. Ez által átláthatóbb az adórendszer. Fairek a viszonyok.
  2. A térség országai bebizonyították, hogy alacsony adókulcsokkal is egyensúlyban lehet tartani a költségvetést. 2018-ban minden kelet-európai tagállam teljesítette a 3%-os maastrichti kritériumot. Ráadásul a régió legtöbb országban az államadósság is alacsonyabb, mint nyugaton, illetve a maastrichti előírásnál (a GDP 60%-a). Az euróövezet legtöbb országa utóbbitól fényévekre van.

A fiskális egyensúly nem az alacsony adók ellenére, hanem éppen azoknak köszönhető  – véli a napilap elemzője. Az alacsony kulcsok vonzzák a külföldi cégeket, növekszik a gazdaság és az adóbevétel. Az GDP-növekedés keleten a nyugati átlag kétszerese – támasztja alá állítását a cikk szerzője.

Versenyben a két térség

A nyugati tagállamok egyre inkább érzik az adóversenyt. Nem véletlen, hogy a térséggel határos Ausztriában huszonötről  húsz százalékra csökken a társasági adó. „Közvetlen versenyben állunk Kelet-Közép-Európával; elkerülhetetlen a további adócsökkentés is – mondja a lapnak Christian Helmenstein az Osztrák Iparkamarától.

Az érem másik oldala, hogy a keleti tagállamok versenyképességéhez az alacsony adók mellett hozzájárul a fejlődő infrastruktúra, amit a nyugati-tagállamok jóvoltából kapott uniós pénzekkel finanszíroznak. Ez különösen igaz Magyarországra. Már a korábbi költségvetési ciklusban is nálunk volt a legmagasabb (57%) a kormányzati beruházásokon belül az EU-pénzek aránya. A 2018-ban zárult periódusra még csak becslések vannak. Az arány várhatóan a 70%-ot is meg fogja haladni.

Erre a nyugati politikusok rendszeresen felhívják a figyelmet. „A mi pénzünkből csábítják el tőlünk a vállalkozásokat” – vélekedett az osztrák kancellár, Christian Kern, miután Magyarország 2017-ben az amúgy is alacsony, 11%-os társasági adót 9-re csökkentette.

Régiónkban – Szlovénia kivételével – az szja is jóval a 39%-os EU-átlag alatt marad: Csehországban és nálunk 15%, Bulgáriában és Romániában pedig mindössze 10% – zárja elemzését az FAZ.

Petrus Szabolcs (Németország)

 

A 2015-ös évben összegyűjtött anyagok alapján sorjáznak a hálón a beszámolók. Az egyikben az akkori top20 offshore országról írnak.

Találtunk a neten egy honlapot, amelyen harminc, adózási kérdésekben nem együttműködő ország szerepel, amelyek – mint írják-  az Európai Bizottság offshore feketelistáját tartalmazza. A feketelistára kerüléshez tíz tagállam jelzése volt szükséges. A lista nemzetközi, diplomáciai vihart aratott, a megbélyegzett országok sorban jelezték felháborodásukat.

(Tájékoztatásul csatoltuk egy elérhetőséget, amely az adóparadicsomokat  propagálja, offshore lehetőségeket mutat be, az adóelkerülési formákat kínálja az adott országokban – a szerk.)

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A NAV ellenőrzéssorozata a Balatonnál és a Velencei-tónál

A héten megkezdte nyári ellenőrzéssorozatát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), az országos akció során a revizorok egyebek mellett a turisták által kedvelt üdülőhelyeken, a strandokon és a szabadtéri rendezvényeken vizsgálódnak.

Alig változott a forint árfolyama kedd reggelre

Alig változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző délutáni jegyzéséhez képest.

A fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg

2025. júniusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Májushoz viszonyítva átlagosan 0,1 százalékkal voltak magasabbak az árak.

A fenntarthatósági jelentés stratégiai előny

A fenntarthatósági jelentéstétel nemcsak jogi kötelezettséggel, hanem stratégiai előnnyel is jár - állapítja meg az EY friss tanulmányában, amely több mint 200, köztük 16 magyar vállalat első, uniós irányelvek szerint készült fenntarthatósági beszámolóját elemezte.
Hirdetés

Hírek

Korszakváltás a neten: így szorulnak ki a tartalomkészítők a keresőkből

Az utóbbi hónapokban drámai átalakuláson megy keresztül az online tartalomfogyasztás és -terjesztés világa. A keresőoptimalizálás (SEO), ahogyan ismertük, szétesőben van.

A NAV ellenőrzéssorozata a Balatonnál és a Velencei-tónál

A héten megkezdte nyári ellenőrzéssorozatát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), az országos akció során a revizorok egyebek mellett a turisták által kedvelt üdülőhelyeken, a strandokon és a szabadtéri rendezvényeken vizsgálódnak.

Alig változott a forint árfolyama kedd reggelre

Alig változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző délutáni jegyzéséhez képest.

Átmenetileg lezárták a budapesti Liszt Ferenc-repülőteret

A vihar miatt átmenetileg lezárták a budapesti Liszt Ferenc-repülőteret

Alaposan átrendezi a lakás és albérletpiacot az otthon Start program

Olcsóbb lehet a lakás hiteltörlesztője, mint a bérleti díja,...

HungaroControl: a magyar légtérben dübörög a forgalom

Magyarország felett dübörög a forgalom; a hétvégén először haladta meg a magyar légtérben a repülők szám a 4070-et, ami abszolút csúcsot jelent

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.