Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Google-adó. Az EU államai bevezetik, az USA a Kereskedelmi Világszervezhez fordul?
No menu items!

Google-adó. Az EU államai bevezetik, az USA a Kereskedelmi Világszervezhez fordul?

Az Európai Unióban legalább öt nemzetállam a nemzetközi internetes vállalatok megadóztatását tervezi , az Egyesült Államok pedig azt fontolgatja, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé viszi az általa diszkriminatívnak tartott intézkedést – közölte Chip Harter, az amerikai pénzügyminisztérium nemzetközi adózási kérdésekben illetékes államtitkár-helyettese Párizsban.

A Facebook és a Google típusú cégeket Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország és Ausztria nemzeti szintű törvénnyel kötelezi -tervei szerint – adózásra a nagy internetes vállalatokat, miután az Európai Unión belül nem sikerült megállapodni egy közösségi szintű digitális adó bevezetéséről. Más, Európán kívüli országok, például Ausztrália is, hasonló lépést terveznek a nemzetközi adószabályok szélesebb reformjának hiányában.

Chip Harter

Harter a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kétnapos tanácskozása előtt újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy az ilyen egyoldalúan elfogadott törvények átgondolatlanok, és jobb lenne folytatni a szélesebb nemzetközi adóreform végrehajtását célzó egyeztetéseket az OECD keretein belül. A nemzetközi adórendszerre váró kihívások sokkal nagyobbak annál, mint az a kérdés, hogy miként adóztassuk meg a közösségi médiát és az internetes keresőmotorokat működtető vállalatokat – mondta.

A nagy internetes vállalatok megjelenése a végletekig feszítette a nemzetközi adószabályokat, mivel ezek a vállalatok a legalacsonyabb adókulccsal rendelkező országokba vihetik el profitjukat, függetlenül a bevétel keletkezésének helyszínétől, amit sok ország igazságtalannak tart.

Az Egyesült Államok ellenez mindennemű digitális szolgáltatási adó javaslatot, legyenek azok franciák vagy angolok. A közelmúltbeli francia javaslatok túlnyomó többsége erősen diszkrimatív amerikai vállalatokkal szemben – szögezte le Harter, jelezve, hogy az amerikai kormányzat tanulmányozza, hogy a kereskedelmi megállapodások és szerződések alapján a WTO elé vihetik-e az ügyet.

A nemzetközi adószabályok globális reformjáról évek óta folynak a tárgyalások, de a haladás lassú, tekintettel a nemzeti érdekek erős különbözőségeire.

A francia nemzetgyűlés áprilisban kezdi el megvitatni azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében visszamenőleges hatállyal, január 1-től 3 százalékos adóval sújtják a világszinten évi legalább 750 millió eurós, ezen belül pedig Franciaországban legalább 25 millió eurós bevételt elérő nagy nemzetközi internetes vállalatokat. Nagy-Britannia és más európai országok a jövő évtől vetnének ki hasonló adót.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.