Kínai tudósok megállapították, hogy egy népszerű génszerkesztő eszköz mutációhoz vezethet, ami figyelmeztet a génszerkesztés technikájának súlyos biztonsági kockázatára.
A Science magazinban közzétett tanulmány szerint a DNS-bázispárok átalakításához használt bázisszerkesztés nagyszámú off-target, a céltól eltérő mutációkat okozott az egér embriók genomjában.
A CRSIPR-Cas9 az elmúlt években kifejlesztett forradalmi genomszerkesztő eszköz, amely lehetővé tette a kutatók számára, hogy a DNS-szekvencia szakaszainak eltávolításával, hozzáadásával vagy megváltoztatásával szerkeszthessék a genom részeit.
Ez a genetikai manipuláció egyszerű, sokoldalú és pontos módszere, de hibákat okozhat a célhelyeken kívül, ami aggodalomra ad okot.
A tudósok, akiket Yang Hui vezette a Kínai Tudományos Akadémia Idegtudományi Intézetéből, létrehozott egy új off-target tesztelési módszert, az úgynevezett GOTI, hogy tesztelje a BE3-t, a CRSIPR-Cas9 alapú egybázisú génszerkesztőt.
Megállapították, hogy az off-target mutációk részben a rákot gátló génekben zajlottak le, tumoros sejtek jöhetnek létre.
Yang elmondta Xinhua-nak, hogy a géntechnológiák legnagyobb kockázati forrása a célponton kívüli hatások, de egyetlen módszer sem tudja pontosan megjósolni ezeket a kockázatokat.
Számos genetikai betegséget az egybázisú mutációk okoznak, a kutatók szerint.
“Az egybázisú génszerkesztő módszert úgy vélték, hogy biztonságos, de az új vizsgálati eszköz ellentétesnek bizonyult, ezért a lehető leghamarabb meg kell tennünk a klinikai standardokat, hogy biztosítsuk a gén-szerkesztési technika biztonságát” – mondta Yang.