Agrár, őrző-védő és kereskedő cég is élt a fiktív számlázás lehetőségével, így végül 1,5 milliárdos adóelkerülésre kínált lehetőséget az a számlagyár, amelyet szegediek működtettek. A gyanúsítottak száma 102. Többen az adóhiányt befizették, ők megrovást kaptak.
A csoport tagjai ellen most emelt vádat az ügyészség. A hatóságok eredményes fellépésének tudható be, hogy az okozott 1,5 milliárd forintos kár teljes egésze megtérülhet – tájékoztatott a Csongrád Megyei Főügyészség szóvivője.
A vádirat szerint egy szegedi férfi és társai 2015 és 2017 között gazdasági társaságokat hoztak létre, amelyek 3-5 százalékos jutalék ellenében bocsátottak ki fiktív számlákat cégeknek és egyéni vállalkozóknak. A bizonylatok mögött semmilyen gazdasági esemény nem állt.
Szanka Ferenc közölte, a csoport tagjait bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével vádolják. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal 102 gyanúsított ellen indított eljárást.
A terheltek csaknem másfél milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a költségvetésnek.
A legnagyobb számlabefogadó egy szójaolajjal, szójagranulátummal foglalkozó agráripari vállalkozás volt, amely több mint 600 millió forint adó befizetését kerülte el. De tojáskereskedéssel foglalkozó gazdasági társaságok is több mint 100 millió forintos kárt okoztak.
A számlabefogadók között szerepelt szegedi székhelyű őrző-védő cég és vendéglátóipari termékeket forgalmazó vállalkozás is.
54 gyanúsított az általa okozott vagyoni kárt részben vagy egészben megfizette, ezzel csaknem 500 millió forint kár megtérült. Velük szemben a főügyészség az eljárást megrovás alkalmazása mellett megszüntette, vagy a feltételes ügyészi felfüggesztés lehetőségével élt – előírva a teljes kár megtérítését.
Az ügyészség 18 vádlottal egyezséget kötött a bűnösség beismeréséről és a büntetés mértékéről, tekintettel az általuk okozott vagyoni hátrány részbeni vagy egészbeni megtérítésére. Két terhelttel szemben pedig – a bűnösség beismerésének esetére – indítványt tett a kiszabadandó büntetés mértékére.
A nyomozó hatóság lefoglalásokat és zár alá vételeket hajtott végre, ezek nagysága a bűncselekménnyel okozott vagyoni hátrány szinte teljes összegét lefedik – tudatta a csoportvezető ügyész.