Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Államháztartás - 57,6 százalékos tízhavi hiány
No menu items!

Államháztartás – 57,6 százalékos tízhavi hiány

Októberben az államháztartás központi alrendszerének hiánya 271,8 milliárd forint volt, az év első tíz hónapját 575,4 milliárd forintos hiánnyal zárta, ami az éves előirányzat 57,6 százalékának felel meg – erősítette meg részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium.

Nagyításhoz kattintson a grafikonra

Az év első tíz hónapjában a központi költségvetés hiánya 534,3 milliárd forintot tett ki, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 121,9 milliárd forintos deficittel zártak, míg az elkülönített állami pénzalapok 80,8 milliárd forintos többletet értek el.

Az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere idén október végéig 17 416,7 milliárd forint bevételre tett szert, ami 1744,4 milliárd forinttal, 11,1 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában volt. A kiadások 641,8 milliárd forinttal, 3,7 százalékkal 17 992,1 milliárd forintra nőttek.

Az általános forgalmi adóból az éves előirányzat 88,4 százaléka, személyi jövedelemadóból 83,9 százaléka, szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból 81,4 százaléka, míg a jövedéki adóból 84,9 százaléka teljesült október végéig.

Az év első tíz hónapjában az általános forgalmi adóból 3792,1 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 550,9 milliárd forinttal haladta meg. A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele az év első tíz hónapjában 1981,7 milliárd forint volt, 191,8 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál. A jövedéki adóból származó bevétel az év első tíz hónapjában 968,5 milliárd forintot tett ki, 56,8 milliárd forinttal nőtt.

A szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból az éves előirányzat 81,3 százaléka teljesült. A 4399,8 milliárd forint teljes összeg 394,7 milliárd forinttal, 9,9 százalékkal nagyobb a tavalyinál.

Nagyításhoz kattintson a grafikonra

Október végéig összesen 933,0 milliárd forint uniós bevételt könyvelhetett el a nemzeti büdzsé, miközben már 1239,5 milliárd forintot értek el a kedvezményezetteknek járó támogatások. Ezzel egy időben jelentős hazai forrás szolgál többek között a közút- és vasúthálózat megújítására, a Modern Városok Program és Modern Falu Program fejlesztéseire, valamint a nagyvállalatok hatékonyabb termelését és munkahelyteremtését célzó beruházásokra.

Júliustól igényelhető a Családvédelmi akcióterv első négy eleme, valamint már hatályos a Gazdaságvédelmi akcióterv számos intézkedése is. A gazdaság jó teljesítménye pedig lehetővé teszi, hogy a kormány idén novemberben ismét nyugdíjprémiumot fizethessen – idézte fel a jelentés.

A kamatbevételek és kiadások egyenlegeként adódó 658,5 milliárd forint összegű nettó kiadás 71,6 milliárd forinttal lett kevesebb az előző év azonos időszakához képest.

A költségvetés forintadóssága október végéig 1051,1 milliárd forinttal nőtt, és 23 847,1 milliárd forintot tett ki, a forintrészarány elérte a teljes államadósság 81,5 százalékát, a tavaly decemberi 79,5 százalékkal szemben.

Idén október végén a lakossági állampapírok állománya 8 804,0 milliárd forintot tett ki, ami 1288,3 milliárd forint növekedés az első tíz hónapban. A növekedést elsősorban a lakossági finanszírozás arányának és futamidejének további növelése érdekében júniusban bevezetett 5 éves futamidejű lakossági államkötvény, a Magyar Állampapír Plusz értékesítése eredményezte.

A Pénzügyminisztérium véleménye szerint a reálgazdasági folyamatok mellett az első tíz havi hiány is előrevetíti, hogy az év egészére kitűzött 1,8 százalékos uniós módszertan szerinti GDP-arányos hiánycél tartható, elérhető.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.