Két mentőprogrammal és egy tőkealap felállításával segíti a járványhelyzet miatt nehézségekkel küszködő startupokat, valamint kis- és középvállalkozásokat a Hiventures. Az alapkezelő célja, hogy ne külföldi befektetők vásárolják fel a bajba jutott cégeket.
A 30 milliárd forintos keretösszegű startup mentőprogramban ügyletenként maximum 150 millió forinttal, 1 százalékos belépési tulajdonrészért cserébe tőke és tagi kölcsön formájában finanszírozzák az innovatív vállalkozásokat – jelentette be Katona Bence, a Hiventures Zrt. vezérigazgatója az alapkezelő online sajtótájékoztatóján.
A kkv mentőprogramban 41 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre, az igényelhető finanszírozás 50-250 millió forint között lehet ügyletenként. A zárt, 10 éves lejáratú konstrukció 1 százalékos tulajdonrészért cserébe tőke és tagi kölcsön formájában valósul meg – mondta a vezérigazgató.
Katona Bence hangsúlyozta, az alapkezelő jelentős szerepet vállalt az MFB Csoport (Magyar Fejlesztési Bank) összehangolt gazdaságélénkítő programjából.
A mentőprogramok mellett a Hiventures elindítja a 150 milliárd forint keretösszegű Krízis I. tőkealapját, amely a bajba jutott, tőkeigényesebb stratégiai cégeket segíti a hazai és külföldi cég- és ingatlanfelvásárlásokban, valamint fejlesztésekben.
A vezérigazgató felhívta a figyelmet, hogy a Hiventures alapvetően nem változtat az eddigi befektetési alapelvein, továbbra is a piaci hiányosságokra kínál megoldást.
A meglévő startup és kkv-tőkeprogramok változatlanul üzemelnek, így továbbra is jelentkezhetnek azok az induló vagy már működő vállalkozások, amelyeket közvetlenül nem érint a válság, de tőkebevonásra lenne szükségük.
A mentőprogramokról szólva Katona Bence elmondta, hogy a hazai innovációs potenciál erősítése érdekében az alapkezelő segítséget nyújt a válság miatt megtorpant, korábban már kockázati tőkebefektetésben részesített startupoknak, másrészt azoknak a kis- és középvállalkozásoknak ad fedezet nélküli tőkebefektetést likviditásbiztosítás céljából, amelyek kiszorultak a hitelpiacokról.
Mikesy Álmos vezérigazgató-helyettes jelezte: előtérbe kerül a cégek felvásárlási tevékenysége is belföldön és külföldön, amelyre a jelenlegi helyzetben több lehetőség is kínálkozik. Az alapkezelő célja, hogy ne külföldi befektetők vásárolják fel a bajba jutott cégeket, hanem magyar érdekeltségben maradjanak.
Az új tőkeprogram a válság adta új lehetőségek kihasználását is segítheti, olyan beruházások megvalósítását teszi lehetővé, amelyekre a hosszabb megtérülés vagy a kereskedelmi bankok kockázatkerülőbb magatartása miatt most más formában nem kerülhetne sor – fejtette ki a vezérigazgató-helyettes.
A startup és kkv mentőprogramokra, valamint az új Krízis I. tőkeprogramra már lehet jelentkezni a valsagcsomagok.hiventures.hu weboldalon.