Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Beszerzésimenedzser-index. Átlag feletti augusztus
No menu items!

Beszerzésimenedzser-index. Átlag feletti augusztus

Augusztusban is folytatódott a bővülés, a beszerzésimenedzser index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke 52,8 pontra nőtt a júliusi 51,1 pontról – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

Mint írták, az augusztus átlag feletti hónap volt – a korábbi években az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6, míg az augusztusoké 52,7. Az elmúlt három évben az augusztusi átlag ennél magasabb volt, 54,8, köszönhetően a 2017-2018-as évek gyorsabb ütemének.

A felmérésben vizsgált részindexek többségükben emelkedtek júliushoz képest, ennek mértéke három esetben érte el az 5 százalékpontot.

A foglalkoztatottság indexének értéke 50,0 pont fölé kúszott ebben a hónapban, első alkalommal nyolc hónap szűkülés után.

A termelési mennyiség indexe nőtt júliusi értékéhez képest, és 50,0 pont fölött maradt, a mostani érték átlag feletti, 1995 óta kétszer volt magasabb az index értéke augusztusban.

Az új rendelések indexe is emelkedett, és 50,0 pont fölött maradt, az augusztusi érték átlag alattinak tekinthető 1995 óta, eddig tizenháromszor mértek magasabb augusztusi értéket.

Az augusztusi szállítási átfutási idő hosszabb lett júliushoz képest, és az ütem erősödött. Az index értéke idén majdnem végig 50,0 pont alatt volt. A korábbi augusztusi értékeket nézve az idei a legalacsonyabb.

A vásárolt készletek indexe öthavi szűkülés után második alkalommal bővül, enyhe ütemben. Az idei augusztusi indexérték az elmúlt évek értékei alapján átlag alatti, és a tizenharmadik legnagyobb augusztusi.

BMI beszerzési menedzser Index AzÜzlet.huA beszerzési mennyiség indexe erősebben nőtt júliusi értékéhez képest, és 50,0 pont fölött maradt második alkalommal öt hónap szűkülés után, és a bővülés üteme is viszonylag erős. A mostani érték elmarad az elmúlt három év átlagától, és a hatodik legmagasabb augusztusi adat.

A beszerzési árak indexének értéke magasabb lett, és 50,0 pont fölé kerülve áremelkedést jeleztek a válaszadók. Ezzel a beszerzési árak egy hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően ismét magasabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a tizenharmadik legnagyobb augusztusi.

A késztermék készletek szintje augusztusban magasabb lett az előző hónaphoz képest, és ennek üteme is viszonylag erős. A korábbi augusztusi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a legnagyobb 1995 óta.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt júliushoz képest, és 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index négy hónapja jelezte az import mennyiségének csökkenését öt havi bővülést követően, ennek lett most vége második hónapja.

A másik külpiaci mutató, az exportindex is hasonló folyamatra utal. Az index értéke ez esetben is nőtt az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont fölött maradt, ami második hónapja jelzi az export mennyiségének bővülését. Az elmúlt öt év 2019 október és 2020 március-június kivételével növekedést hozott.

Augusztusban alapanyagok, alumínium, ezüst, fűszerek, gyümölcsök, oldószerek és réz esetében jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést.

Hiány volt elektronikából, légzésvédelmi eszközökből, speciális eszközökből, vasanyagból és vákuumöntéshez szükséges alapanyagokból.

Jelentősebb árcsökkenésről acél, húzott laposacélok és műbelek termékeknél számoltak be a válaszadók.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.