Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Németországi adósságvita. Részleges lezárás - nagyvonalú kártérítés
No menu items!

Németországi adósságvita. Részleges lezárás – nagyvonalú kártérítés

Bonn – Szövetségi Számvevőszék

A berlini kormány ismét korlátozó intézkedésekről döntött a vírus terjedése miatt. A vállalkozóknak a tavaly novemberi bevételük 75 százalékának megfelelő kártalanítást ígérnek. A német Számvevőszék ezt aránytalanul soknak tartja.  

A német Szövetségi Számvevőszék, a Bundesrechnungshof (BRH) heves kritikával illette a kormány legújabb, nagyvonalú korona-mentőövét. A Merkel-kabinet november elejétől ’részleges lockdownról’ határozott. Bezáratta a vendéglátóipari egységeket, valamint megtiltott minden szervezett szabadidős-, sport és kulturális tevékenységet. Merkel egyidejűleg megígérte, hogy „senki nem fog segítség nélkül maradni, aki bevételkiesést szenved el”. A konkrét ígéret szerint minden vállalkozó, akinek be kell zárnia üzletét az államtól a tavaly novemberi árbevétele 75 százalékának megfelelő vissza nem térítendő támogatást fog kapni.

A segítség ’aránytalanul nagy’ és az államadósság ’sosem látott’ emelkedéséhez vezet – áll a BRH állásfoglalásában. A független intézmény figyelmeztet: Az adósság kezelhető szintre csökkentése ’sokkal nagyobb kihívás’ lesz, mint a 2008-as világgazdasági válság után.

A német állam március óta ezer milliárd eurót adott ki vissza nem térítendő támogatásokra, hitelekre és kezességvállalásokra. A legújabb csomag további 10 milliárdba fog kerülni csak novemberre, amelynek idejére a kabinet a korlátozások fenntartását tervezi. Az BRH nem csak túlzott mértékűnek, de átgondolatlannak is tartja a segítséget.

Olaf Scholz

Ezekben a napokban zajlik a Bundestagban a 2021-2024-es pénzügyi terv vitája. A Bonn-i hivatal ehhez készítette az állásfoglalást. A pénzügyminiszter, Olaf Scholz 2021-re jóval több hitel felvételét tervezi, mint amennyit az Alaptörvényben rögzített adósságfék megengedne. Ennek értelmében a szövetségi kormány legfeljebb 28 milliárd euró új adósságot csinálhatna. A szociáldemokrata politikus által előterjesztett tervben azonban 96 milliárd szerepel! Ez ’ijesztően sok’ a BRH szakemberei szerint. Egyidejűleg hiányolják az alternatív, kevesebb adósságot eredményező konjunktúra programok terveit. Ezért a pénzügyi tervet ’alkotmányjogilag is kétségesnek’ tartják.

A számvevőknek az sem tetszik, hogy a 2021-es költségvetés 30 milliárd euró szabadon felhasználható tartalékot tartalmazna. „Ez önmagában több, mint, amennyi hitelt összesen fel szabadna venni az Alaptörvény értelmében” – áll a jelentésben. Az ellenzék is kritizálja a hitelből tervezett tartalékképzést. A kormány az adósságfék 2022-es teljesítésére használná fel a pénzt. Ennek érdekében szükség esetén 2021-re csúsztatna át 2022-es kiadási tételeket.

A BRH túl optimistának tartja a tervet, amely 2022 és 2024 között csak 42 milliárd euró hitelfelvétellel számol. A bonni szakértők szerint ’felelőtlen’ a regnáló kabinettől, hogy a 2021 őszi választások után felálló új kormányra akarja hagyni a tervezett hitelfelvétellel együtt sem egálba kerülő kiadások és bevételek problémáját. A BRH szerint a tervezett 42 milliárdnak több mint háromszorosára, 130 milliárd euró hitelre lesz szükség a kiadások fedezéséhez 2022 és 2024 között. Amennyiben ennyit még sem akar felvenni a kabinet, elengedhetetlen lesz a kiadások drasztikus megnyirbálása, ill. az adóemelés – figyelmeztetnek Bonnból.

A BRH megjegyzi, hogy az adósság elszabadulását ’nem lehet egyedül a vírus-válság számlájára írni’. Az elemzők szerint a krízis nélkül is tarthatatlan lett volna a 2020-as költségvetés.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megnyílt a JÉGVILÁG a Nyíregyházi Állatparkban

A 10.000 évvel ezelőtti jégkorszakot valósághű mamutok, mamutcsontvázak jelzik.

Kedd éjfélig döntsünk! Ki kapja az 1+1 százalékunkat?

A személyi jövedelemadó kapcsán idén is élni lehet az öngondoskodási megtakarítási formákhoz kapcsolódó adó feletti rendelkezési jogosultsággal, amely alapján jellemzően a befizetések húsz százalékát lehet visszaigényelni.

Együttműködési megállapodás a magyar Aeroplex és a román Romaero között

Együttműködési megállapodást írt alá az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. (ACE) és a román Romaero S.A. pénteken Budapesten, amely alapján a magyar vállalat saját megrendelői részére repülőgép-karbantartást végez a bukaresti Baneasa repülőtéren, ebbe bevonja a román repülőgép-karbantartó vállalat létesítményeit, infrastruktúráját, eszközparkját, szakembereit. Az aláírási ünnepségen Demény Árpád, az ACE ügyvezető igazgatója elmondta: az ACE Európa egyik legnagyobb független repülőgép-karbantartó társasága, a legnagyobb légitársaságokkal dolgoznak együtt. Kiemelte, hogy a román partnerrel kötött megállapodás hosszú távú üzleti stratégiai céljuk megalósítását segíti. Az ACE ügyvezető igazgatója rámutatott arra, hogy a világ repülőgépiparában jelentős verseny van, amelyben fontos értéket képvisel az eszközök, a növekedés és a stabilitás megléte. Demény Árpád az MTI kérdésére elmondta: a bukaresti bázison 2024 októberében indulna a karbantartás. Kezdetben egy termelési vonalat (egy termelési vonalon egyidejűleg egy repülőgépet fogadnak) alakítanak ki, majd ezt fejlesztenék fokozatosan öt termelési vonallá. Az ACE tájékoztatása szerint a megállapodással új karbantartó bázis jön létre az Aeroplex égisze alatt, amely lehetőséget kínál arra, hogy a társaság szolgáltatásait még szélesebb körben elérhetővé tegyék a régióban. Az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. magyar vállalat, a régió legnagyobb független repülőgép műszaki központja. Fő tevékenységi köre az Airbus és Boeing típusú repülőgépek javítása és karbantartása. Az Aeroplex Budapesten és Debrecenben lát el forgalmi karbantartási tevékenységet, budapesti bázisán hangár szintű karbantartást, illetve repülőgépes berendezésjavítást végez, mintegy 18 ezer négyzetméternyi hangárban és a hozzá kapcsolódó 3,5 ezer négyzetméternyi műhelyterületen. Az ACE 2022-ben 21,6 milliárd forint árbevételt és 960 millió forint adózott eredményt ért el. A cég árbevétele 2023-ban 31,3 milliárd forintra, nyeresége 1,6 milliárd forintra emelkedett. A Romaero céget 1920-ban alapították, egykor a román védelmi és repülőgépipar legnagyobb vállalata volt, jelenleg repülőgép-karantartással foglalkozik.

A nyugati és keleti technológiák találkozóhelye lesz Magyarország

A jövő a zöldenergiáé Lantos Csaba energiaügyi miniszter szerint, ezért a legkorszerűbb nyugati és keleti technológiák találkozóhelyévé teszik Magyarországot.

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...

Erre vigyázzunk a külföldi pénzfelvételnél

Ha a bankkártya elveszik vagy elakad egy ATM-ben, azonnal le kell tiltani. Ezt az adott bank honlapján található letiltási számok segítségével tehetjük meg.