Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Moody's: robosztus marad a közép- és kelet-európai gazdaságok teljesítménye
No menu items!

Moody’s: robosztus marad a közép- és kelet-európai gazdaságok teljesítménye

Stabil hitelképességi kilátással kezdik az évet Közép- és Kelet-Európa gazdaságai – áll a Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő átfogó térségi helyzetértékelésében.

A tanulmány kiemeli, hogy a Moody’s Magyarország “Baa3” szuverén adósosztályzatának kilátását tavaly felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az addigi stabilról.

A Moody’s a 14 oldalas tanulmányban közölte: a térség egészére érvényben tartott stabil hitelképességi kilátásának fő tényezője az, hogy várakozása szerint középtávon is robusztus marad az országcsoport gazdasági teljesítménye.

A cég megítélése szerint a régió kevésbé van kitéve a koronavírus-járvány okozta tartós gazdasági károknak, mint a legtöbb euróövezeti gazdaság.

A Moody’s a közép- és kelet-európai gazdaságokban az idén 4,1 százalékos átlagos növekedést vár az általa 2020-ra valószínűsített 5,1 százalékos visszaesés után.

A hitelminősítő előrejelzése a 2022-2024-es időszakra 3,4 százalékos átlagos éves növekedést valószínűsít a térségben. A Moody’s kiemeli, hogy prognózisa ugyanerre az időszakra 2,2 százalékos átlagos évenkénti növekedéssel számol az euróövezetben.

A cég kimutatása szerint a koronavírus-járvány előtti öt évben a közép- és kelet-európai gazdaságok átlagos éves növekedése elérte vagy meghaladta a 3 százalékos ütemet, az euróövezet átlagos éves növekedése ugyanakkor 1,9 százalék volt ebben az időszakban.

Jóllehet a közép- és kelet-európai térség hosszabb távú növekedési potenciálját kihívások terhelik, például a demográfiai folyamatok miatt, nem várható azonban, hogy e kihívások markánsan befolyásolnák a régió kilátásait az előrejelzési távlatban – áll a Moody’s helyzetértékelésében.

A hitelminősítő szerint a térség gazdasági szerkezete miatt van kevésbé kitéve a koronavírus-járvány okozta tartós gazdasági károknak, mint az euróövezeti gazdaságok többsége.

A Moody’s elemzése kimutatja, hogy a közép- és kelet-európai gazdaságok által megtermelt bruttó hozzáadottérték-tartalom 25 százalékát a feldolgozószektor és egyéb termelő iparágak adják, az euróövezetben ugyanakkor ez az arány 19 százalék.

A cég szerint ezek az ágazatok sok más gazdasági szektornál kevésbé érzékenyek a járvány megfékezését célzó korlátozásokra és fogyasztói magatartás változásaira.

Mindemellett a járvány hatásait súlyosan megszenvedő turizmusnak – Horvátország kivételével – jóval kisebb a részaránya a közép- és kelet-európai gazdaságok teljesítményében, mint a valutaunióban – áll a Moody’s elemzésében.

A tanulmány kiemeli azt is, hogy a Moody’s várakozása szerint jelentős lendületet ad az Európai Unió által finanszírozott térségi beruházásoknak a Next Generation EU néven meghirdetett 750 milliárd eurós helyreállítási alap, amelyet az EU a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk felszámolására hozott létre.

Az EU által finanszírozott beruházások aránya egyébként is sokkal nagyobb a közép- és kelet-európai gazdaságokban, mint az euróövezetben: a 2015-2017-es időszakban a közép- és kelet-európai országokban végrehajtott állami beruházások 52 százalékát EU-források finanszírozták, az euróövezetben ugyanakkor 25,7 százalék volt ez az arány – áll a Moody’s tanulmányában.

Ugyanezt emelte ki helyzetértékelésében egy másik globális hitelminősítő, a Fitch Ratings is.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.