Kezdőlap Világgazdaság A brit átlagbér heti 474 font
No menu items!

A brit átlagbér heti 474 font

Először érte el és lépte túl a több mint egy évtizeddel ezelőtti pénzügyi válság előtti csúcsot az átlagos brit alkalmazotti reálbér – közölte a brit statisztikai hivatal (ONS).

A statisztikai hivatal adatsora szerint decemberben – a 2015-ös átlagos árszinthez indexálva – 474 font (193 ezer forint) volt a munkaviszonyukból eredően rendszeres jövedelemben részesülő alkalmazottak heti átlagos reálbére, 1,8 százalékkal magasabb, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban.

Az ONS kiemeli, hogy az így számolt átlagos heti alkalmazotti reálbér 2008 márciusában 473 fonton érte el a 2008-2009-es recessziós év előtti legutóbbi csúcsszintjét.

Az adatismertetés szerint az indexálás nélkül számolt heti alkalmazotti nominálbér a tavalyi utolsó hónapban 512 font (206 ezer forint) volt Nagy-Britanniában, 3,2 százalékkal magasabb, mint 2018 decemberében.

A béremelkedési dinamikához robusztus munkapiaci folyamatok társulnak.

A brit statisztikai hivatal tájékoztatása szerint a foglalkoztatási ráta 2019 negyedik negyedévében rekordra, 76,5 százalékra emelkedett, a munkanélküliség pedig 3,8 százalékos eddigi mélypontján maradt.

Az alkalmazásban állók száma egy év alatt 336 ezerrel 32,93 millióra emelkedett, ami szintén rekord.

A friss foglalkoztatási és béradatokra azonban árnyékot vet a brit gazdaság stagnálása, az ONS minap ismertetett első becslése szerint ugyanis a brit hazai össztermék (GDP) növekedése zéró volt a decemberrel zárult három hónapban negyedévi összevetésben.

Pablo Shah

Pablo Shah, az egyik tekintélyes londoni gazdasági-pénzügyi elemzőműhely, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) brit gazdasági folyamatokkal foglalkozó vezető közgazdásza a friss foglalkoztatási adatok ismertetése utáni helyzetértékelésében közölte: a stagnáló növekedés és a robusztus munkapiaci dinamika közötti látszólagos ellentmondásra a beruházási folyamatok kínálhatnak részleges magyarázatot.

A szakértő felidézte, hogy a brit üzleti szektor beruházásainak értéke a tavalyi negyedik negyedévben 1 százalékkal csökkent.

A CEBR vezető elemzője szerint az ellentmondás annak a jele lehet, hogy a vállalati szektor tőkeberuházások helyett gyakran inkább új munkaerőt toboroz olyan időszakokban, amikor a kilátások bizonytalansága miatt nehezebben lennének indokolhatók a magas költségű beruházásokról szóló döntések.

A közgazdász szerint ugyanakkor a friss foglalkoztatási adatok és a fogyasztói hangulat legutóbbi javulását jelző mérőszámok együtt azt jelentik, hogy a brit gazdaságban jók a feltételek az aktivitás élénküléséhez.

A CEBR ennek alapján azt valószínűsíti, hogy a brit hazai össztermék az idei egész évben 1,5 százalékkal növekszik a tavalyi 1,4 százalékos GDP-bővülés után.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Wizz Air 14 milliárd eurós ügyfélelégedettségi programot indít

Elindítja Customer First elnevezésű programját a Wizz Air, a légitársaság a következő három évben javítja az ügyfélélményt, a járatok pontosságát, a szolgáltatást, illetve befektet az innovációba és biztosítja a megfizethető repülőjegyeket.

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet