Kezdőlap Világgazdaság Az óriások is térdre kényszerülnek? Bajban a Gazprom is
No menu items!

Az óriások is térdre kényszerülnek? Bajban a Gazprom is

A népegészségügyi és gazdasági válság az orosz földgáz- és olajóriást, a Gazpromot is nehéz helyzetbe hozta. A világpiaci árak történelmi mélységben vannak, ráadásul egyre komolyabb a konkurencia is.

Beszédes számok

Famil Zadigov

Csak papíron vagyunk veszteségesek” – igyekezett megnyugtatni a közvéleményt a Gazprom alelnöke, Famil Zadigov. A piacok azonban jobban hisznek a számoknak, mint a szavaknak. A mérleg pedig egyértelmű: Európa legnagyobb energiavállalata, a kontinens legnagyobb földgázszállítója 2020 első harmadát 1,5 milliárd euró veszteséggel zárta.

A veszteség azért is keltett nagy feltűnést, mert a Gazprom kormányzati ellenőrzése alatt áll. A Kreml számára nem szokatlan, hogy az állami vállalatok viszik és nem hozzák a pénzt. A gázipari óriás azonban eddig ’aranytojást tojó tyúk’ volt. A tavalyi év azonos időszakában még 6,6 milliárdos nyereséget mutatott a mérleg.

Átmeneti tényezők

Zadigov azért beszélt „csak papíron létező számokról”, mert a veszteség kizárólag a rubel gyenge árfolyamának és a történelmi mélységbe esett világpiaci áraknak állítja be.

Kétségtelen, hogy mindkét tényező fontos szerepet játszott a veszteségben. Ahogy az is igaz, hogy mindkét vonatkozásban már az idei év végére is reálisan lehet javulással számolni. Mint a világ szinte mindenhol, Oroszországban is komoly recessziót okoz a COVID. Van azonban egy fontos különbség: az oroszok javarészt nyersanyagot exportálnak. A fogyasztási cikkek, valamint az ipari termeléshez szükséges gépek nagy részét importálják. Ameddig nem emelkedik a nyersanyagok világpiaci ára, addig a hiány is marad a fizetései mérlegben, gyenge marad a rubel is.

Mélyebben gyökerező problémák

A veszteség mögött strukturális gondok is állnak. A világ szinte minden energiatársaság pesszimistábban tekint a jövőbe, mint néhány éve. Hosszú távon is a gázbevételeik csökkenésével számolnak. Már tavaly, a vírus okozta krízis előtt is történelmi mélységben voltak az árak, mert a kínálat jóval meghaladta a keresletet. A Gazprom két legfontosabb piacán, Európában és Kínában 17 százalékkal kevesebb földgázt értékesített 2019-ben, mint egy évvel korábban. A bevétel még nagyobb mértékben, 24 százalékkal, 21,5 milliárd euróval esett vissza.

A világpiaci ár az utóbbi 12 hónapban 35 százalékkal mérséklődött. Ennek leginkább három oka van:

  • Egyre nő a cseppfolyósítva, hajókkal szállított gáz mennyisége, a kitermelők olyan országokba is tudnak exportálni, ahova nincs gázvezetékük. Az oroszokat korábban az egész Európát behálózó vezetékrendszerük tette kvázi monopolistává.

    Nagyításhoz KLIKK a grafikára Forrás: sourcing
  • Az egyik legnagyobb korábbi gázimportőr, az USA a palagáz egyre jelentősebb kitermelésével exportőrré vált. A lelőhelyek jelenleg szinte kimeríthetetlennek látszanak. Ez a legfontosabb tényező a világpiaci ár esésében.
  • Egyre több ország igyekszik zöldebbé tenni a gazdaságát. Az EU 2050-re klímasemleges kontinenst akar. Általában fog tehát csökkenni a fosszilis energiahordozók iránti igény. Európában a megújuló energiaforrások részaránya 2018-ban már elérte a 19 százalékot.

Mind a három tényező hosszú távon is alacsonyan fogja tartani a világpiaci árakat. Rövid távon pedig éppen a Gazprom fog további áresését okozni. A közvetlenül a gazdasági leállás előtt kitermelt földgáz és olaj megtölti a vállalatóriás összes tározóját. A hatalmas mennyiséget mihamarabb a piacra kell dobnia. Éppen, amikor amúgy is alacsonyak az árak.

A Gazpromnak minden oka megvan aggódni a hosszútávú helyzet miatt is.

 

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

NGM: csökkent az államháztartás GDP-arányos hiánya 2024-ben

A 2024-es költségvetés a háborús helyzetben is garantálta az ország, a magyar családok és a nyugdíjasok védelmét. A 2024-es évben a kormány a nehéz külső körülmények ellenére is következetesen kiállt a magyar gazdaságpolitika eredményeinek megőrzése mellett, a költségvetés biztosította a honvédelmi, rezsivédelmi, családpolitikai és a nyugdíjak értékét megőrző forrásokat. Mindezeken túl a kormány jelentős mértékben javította az egyensúlyi mutatókat, a 2023. évi 6,7 százalékról érdemben csökkent a GDP-arányos hiány a tavalyi évben.

Kiemelkedő érdeklődés az újabb nemzetközi kötvény iránt

Kiemelt volt a befektetői érdeklődés az MBH Bank Nyrt. újabb nemzetközi, MREL-képes kötvénye iránt 2025. január 21-én. Összesen 1,6 milliárd eurót meghaladó ajánlat érkezett be a befektetőktől, ami az induláskor megfogalmazott minimum célhoz képest több mint háromszoros túljegyzést jelent.

Új polgári repülőteret alakítanak ki Miskolcon

A Miskolc City Airport megkapta a létesítési engedélyt az új, polgári célú, speciális repülőtér kialakítására Miskolcon.

Új digitális fejlesztési programot indítanak a kkv-k versenyképességének növelése érdekében

A kormány 2 milliárd forintból új munkaerő-piaci programot indít a vállalkozások digitális infrastruktúrájának fejlesztése érdekében. A támogatással növekedhet a hazai kkv-k versenyképessége, piaci részesedése, munkavállalók képzettségi szintje, emellett új munkavállalók felvétele is megvalósulhat.

Hírek

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél, 0,2 százalékkal az euró, 0,8 százalékkal a dollár és 0,4 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...