A Bank of America elemzői arra számítanak, hogy az olajárak 2023-ban is 100 dollár felett maradnak, de egy mélyülő recesszió vagy egy ukrajnai tűzszünet ezt a számot lejjebb viheti.
A bank jövő évi hordónkénti 100 dolláros előrejelzése a recessziótól való félelem miatt már most is nyomasztja a nyersolaj árát. A Brent nyersolaj azonban a júniusi 125 dolláros hordónkénti árról a közelmúltban 94,50 dolláros hordónkénti mélypontra esett a szezonális tényezőknek, valamint az USA és Szaúd-Arábia közötti kapcsolatok enyhülésének köszönhetően.
Hozzátették azonban, hogy az olajjal, szénnel és gázzal kapcsolatos üzemanyagkockázatok Európában belátható ideig fennmaradnak, és torzítják a globális energiatérképet.
Az árak azonban a BofA 100 dolláros előrejelzése alá süllyedhetnek a recesszió elmélyülése esetén.
“A globális olajkereslet átlagosan napi 640 ezer hordóval csökkent a világméretű recessziók idején (1975, 1982, 1991, 2008), 1980-81-ben és 2009-ben pedig ennél jóval nagyobb mértékben zsugorodott” – írták jegyzetükben a BofA elemzői.
Az elemzők hozzátették, hogy a jelenlegi visszaesés a feszült keresleti és kínálati dinamika miatt különbözik a korábbiaktól.
“A különbség most a korábbi recessziós környezetekhez képest az, hogy a kereslet visszaesését lényegében a kínálat hiánya váltotta ki”
– mondta a BofA. “A rendelkezésre álló szűkös molekulák és a kereslet egyensúlyba hozásának kiigazító mechanizmusa viszont a magasabb árakat eredményezte”.
Ha azonban Oroszország leállítja ukrajnai invázióját vagy enyhíti az ellenségeskedéseket, az olajárak némi enyhülést tapasztalhatnak.
A BofA szerint: “Az energiaellátási láncok az elmúlt hónapokban meghosszabbodtak, és az orosz olajra vonatkozó szankciók enyhítése megfordíthatja ezen áramlások egy részét, potenciálisan akár 100 millió hordónyi olajat is felszabadítva a piacon“. (Business Insider)