Meglepően fegyelmezettek Tokaj-hegyalján a borászok. Egy borász és egy pálinkakészítő hibáját tárták fel az ellenőrök, pedig négy nap alatt 25 helyszínen jártak a Nébih szakemberei.
Négynapos ellenőrzés-sorozatot tartott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Tokaj-hegyaljai borvidéken: 12 településének 25 borászati egységét, illetve alkoholosital-előállító üzemét és vendéglátó és kereskedelmi helyszínén jártak az ellenőrök.
A Nébih szakemberei a 25 ellenőrzött egységből kettőnél tapasztaltak komolyabb jogszabálysértést. Mindkét esetben adminisztrációs hiányosságokat észleltek, amelyek pótlásáig az üzemek működését felfüggesztették. Az érintett egységek készleteit a nyomon követhetőséghez szükséges dokumentumok bemutatásáig zárolták.
A Nébih borászati munkatársai az átfogó vizsgálat során elsősorban azt kontrollálták, hogy a Tokaji borkülönlegességek valóban megfelelnek-e a termékleírásoknak, a leszüretelt aszúszemek mennyisége megfelel-e a belőlük készült minőségi kategóriákhoz szükséges mennyiségnek. Az ellenőrzés kiterjedt a készletek és az adminisztráció egyezőségére, a technológiai előírásokra, a higiéniára és a minőségbiztosítási rendszer kiemelt pontjaira.
Dokumentum a zárolás okáról:
Termék: “A Gönci” Gönci Barack pálinka
Gyártási tételazonosító:
„A Gönci” Gönci Barack pálinka (2014) 45 % vol. kiszerelés: 0,5 liter; mennyiség: 10,5 liter; tételszám: 1018/2017
„A Gönci” Gönci Barack pálinka (2014) 45 % vol. kiszerelés: 0,5 liter; mennyiség: 46,5 liter; tételszám: 1009/2018
Gönci pálinka lédig: 2., 3. és 4. számú tartály; mennyiség: 896,79 HLF termék-tételekKörülmények: Az élelmiszer-tételek nem biztonságosak, mivel a gönci barack gyümölcs eredetét az ügyfél hitelt érdemlően igazolni a helyszíni ellenőrzés során nem tudta, ezért a termék-tételek nyomon-követése nem volt igazolt.
A másik zárolás alá vett borról született dokumentum:
Termék: szőlőbor
Gyártási tételazonosító: 2018. augusztus 1-jén fellelt teljes pincei szőlőbor készlet.
Körülmények: A borászati üzem 30 napra történő ideiglenes bezárásának elrendelése, az alábbi indokok alapján: A pincekönyvi nyilvántartás hiánya és a tényleges fellelt készletek jelölésének nem megfelelősége alapján a helyszíni készlet nem volt megfeleltethető a pincekönyvi készletnyilvántartással, így a borászati termék-tételek nyomon-követése nem volt biztosított.
A Nébih videóbeszámolója a vizsgálatról: