Németország az utolsó három atomreaktorából kettőnek elhalasztotta a leállítását, hogy az elektromos hálózatot a tél folyamán is zavartalanul működtethesse. Eközben Belgium miniszterelnöke arra figyelmeztetett, hogy az energiaválság akár egy évtizedig is eltarthat.
A német kormány hónapok óta kitartott amellett, hogy betartja azt a régóta fennálló ígéretét, miszerint az év végéig felszámolja nukleáris iparának maradványait. A kormányt azonban más irányba kényszerítette az áramkimaradások kilátásba helyezése az ipar központi területein, valamint a korábban túlnyomórészt atomenergia-ellenes közvéleményben bekövetkezett markáns elmozdulás.
A stressztesztek azt mutatták, hogy az ország áramra éhes déli részén megbízható alapterhelés nélkül az országos hálózatot veszélyeztetheti a szélerőművekben gazdag északi országrész egyensúlyhiánya.
Robert Habeck energiaügyi miniszter bejelentette, hogy a bajorországi Isar 2 erőművet és a Stuttgart melletti Neckarwestheim 2 erőművet is lekapcsolják a hálózatról, de jövő áprilisig “működési tartalékként” tovább működnek.
A harmadik reaktort, az északnyugati Emslandban lévőt menetrend szerint leállítják.
Az ellenzék nemcsak mindhárom reaktor hosszabbítását követelte, hanem a másik három, már leállított reaktor újraindítását is.
A fordulat különösen keserű Habeck és zöld pártja számára, amely évtizedek óta az atomenergia megszüntetéséért kampányol. “Az atomenergia továbbra is magas kockázatú technológia marad, és a rendkívül radioaktív hulladékok számtalan generációt fognak terhelni” – mondta.
Az európai irányadó gázárak tegnap közel 30 százalékkal emelkedtek, miután Oroszország leállította a gázszivattyúzást az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül. Az EU a héten tárgyalásokat folytat az energiaköltségek lehetséges felső határáról.
Több uniós tagállam csalódottságát fejezte ki a lassú ütem miatt. “Ha ezt nem tudjuk kézben tartani, öt nehéz év elé nézünk” – mondta Alexander de Croo belga miniszterelnök.
“Ha a rossz politika miatt kudarcot vallunk, akkor tíz nehéz év következik.”
Charles Michel, a blokk nemzeti kormányait képviselő Európai Tanács elnöke ugyancsak bírálta a német elnök, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot. “Egy napot sem veszíthetünk” – mondta. “Az az érzésünk, hogy a bizottság elvesztegette az időt, és ez sajnálatos” – jelentette ki. (The Times)