Kezdőlap Agrárvilág A vajaskenyér már nem a szegények étke
No menu items!

A vajaskenyér már nem a szegények étke

Annak ellenére, hogy az importtal is gazdagított bőséges kínálat továbbra is versenyhelyzetet mutat, a tavaly tavasz óta dráguló vajért egyre többet kell fizetni. Nem véletlen, hogy a magyarok továbbra is a margarinra szavaznak.

Miközben a vaj ára folyamatosan emelkedik, ma már nagyjából átlagosan két-háromszor többe kerül, mint a növényi alapú margarin. Ráadásul a baj nem jár egyedül, mert ezzel együtt több olyan élelmiszernek – péksüteményeknek, édességeknek – is emelkedik az ára, amely vajat tartalmaz.

A vaj drágulása nem ma, hanem tavaly tavasszal kezdődött, és több okra vezethető vissza.

A kedvezőtlen időjárás, egy uniós szabályozás, valamint a növekvő kereslet miatt csak idén megkétszereződött a vaj ára. Még hosszú hónapokig nem lehet számítani csökkenésre. Európa vajhiányban szenved. Ennek oka, hogy a kereslet egyre növekszik a vaj iránt, azonban a tejkínálat alacsony, így az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete (FAO) szerint

a vaj ára 2017-ben megduplázódott.

Mivel a vaj drágulása nem egy tényezőből ered, egyhamar nem is számíthatunk kedvező fordulatra. A kiindulópont 2015, amikor az Európai Unió a tejpiac liberalizálásával felszámolta a tejkvóta rendszert, ami érezhetően lefelé mozdította az árakat – ami akkor örömmel töltötte el a fogyasztókat. Nem úgy a tejtermelőket, akik nagy számban hagytak fel a számukra így már nem kifizetődő tevékenységgel. Az EU gyors reakciója az önkéntes termeléscsökkentés volt: kompenzációt fizetett azoknak a gazdáknak, akik lemondtak a tejtermelésről. Mindezt abban az időszakban, amikor a világ legnagyobb tejtermelő államai közé – az EU és az USA, valamint Argentína mellett – tartozó Új-Zélandon és Ausztráliában kifejezetten kedvezőtlen volt az időjárás az ágazatnak, és így 2016-ban végül is 0,4 százalékkal csökkent a tejkínálat. A kínálat csökkenése ugyan nem drámai, de ismét bejött egy újabb előre nem várt hatás: az egészségtudatosabb táplálkozás előretörésével, a világban, hirtelen megugrott a vaj iránti kereslet.

Más kérdés, hogy a témában komoly igazodási pontnak számító Kanadai Tejtermék Információs Központ adatsorát elemezve az derül ki, hogy a magyarok többsége, európai összehasonlításban még mindig kevés vajat fogyaszt, közel két kilóval kevesebbet, mint az uniós átlag, miközben nálunk csak a spanyolok és a horvátok fogyasztanak kevesebb vajat. Mindez még akkor is igaz, ha az évtized első éveitől 2016-ig idehaza megduplázódott a vajfogyasztás.

Ennek a kedvező folyamatnak azonban semmiképpen sem használ, hogy miközben 2017 áprilisban a 82 százalékos vaj kilója 2600 forint volt, mára ez 3050 forint – ráadásul tavaly, az ünnepek előtt még ennél is magasabb volt. Jó tudni azonban, hogy miközben számtalan hazai és nemzetközi gyártó márkája jelen van a piacon, a fogyasztók egyre jobban keresik a kereskedelmi márkás – vagyis az egyes áruházláncok saját fantázianevén futó – termékeket, amelyek 15-20 százalékkal olcsóbban kaphatók.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Csalók a NAV nevében küldenek hamis értesítéseket

Hangsúlyozták, hogy a NAV sosem értesít sms-ben senkit, hogy számláit zárolta, így, az ilyen üzeneteket azonnal törölni kell, és letiltani a feladó telefonszámát.

Nemzetközi razzia volt Magyarországon az Europol vezetésével

Nagyszabású ellenőrzési akció volt Magyarországon március 28-án és 29-én az Europol koordinálásával

Soha nem látott mennyiségben adtak el állampapírt a háztartások

Csaknem 340 milliárd forintnyi állampapírt váltottak vissza a magyar háztartások februárban.

Szlovákia ideiglenesen felújítja az ellenőrzéseket a magyar és osztrák határon

A haszonállatok egy részét sújtó száj- és körömfájás betegséggel összefüggésben Szlovákia keddtől ideiglenesen felújítja az ellenőrzéseket a magyar és osztrák határon - az erről szóló döntést hétfői ülésén hagyta jóvá a pozsonyi kormány.

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.