Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Amerika éljenzi, hogy Panama betesz a szankcióval sújtott hajóknak
No menu items!

Amerika éljenzi, hogy Panama betesz a szankcióval sújtott hajóknak

Fotó: pancanal.com

 A világ legnagyobb hajólajstromozójának, Panamának szigorúbb regisztrációs politikája az olajcsempészet visszaszorítására irányuló erőfeszítések közepette született.

Az Egyesült Államok egy volt tisztviselője dicsérte azt az új panamai végrehajtási rendeletet, amely a tengeri hajókat megfosztja az engedélyüktől és lajstromozásuktól, ha globális szankciókkal szembesülnek. Kedden John Feeley, aki 2015 és 2018 között az Egyesült Államok panamai nagykövete volt, az Al Jazeerának azt mondta, hogy ez „üdvözlendő lépés Panama új kormányától, amely keményen dolgozik az üzleti környezet javításán”.

Panama – ahol a világ egyik legforgalmasabb tengeri hajózási útvonala, a Panama-csatorna található – 1993 óta a legnagyobb hajólajstrommal is büszkélkedhet. Az ország azonban egyre nagyobb nyugati nyomás alatt áll a tiltott kereskedelem, például az olajcsempészet visszaszorítására, különösen Iránból és Oroszországból. „Alapvetően csak néhány nagy hajólajstrom van a világon” – mondta John Feeley. „A nemzetközi tengerészeti hatóságok, valamint az amerikai kormány és az Európai Unió tagállamai szorosan figyelik őket… Reputációs kockázat van a játékban”.

A nyomásra válaszul Jose Raul Mulino panamai elnök október 18-án végrehajtási rendeletet adott ki, amely visszavonja a tengeri hajók nemzeti lajstromozását, ha az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, az ENSZ Biztonsági Tanácsa vagy az Európai Unió (EU) tagjai szankciókkal sújtják azokat. A rendelet kifejezetten kimondta, hogy az ilyen szankciók „hatással lehetnek a panamai zászló presztízsére és hírnevére”.

„A nemzetközi szankcióktól mentes panamai hajólajstrom fenntartása érdekében” – magyarázta a rendelet – szükségesnek tartják egy olyan szabályozási keret létrehozását, amely lehetővé teszi az ilyen hajók lajstromának azonnali törlését”. A lajstrom törlésének végrehajtásával a Panamai Tengerészeti Hatóságot (PMA) bízták meg.

John Feeley az Al Jazeerának elmondta, hogy az engedélyüket elvesztő hajóknak azonnali következményei vannak. „Ha egy hajót megfosztanak a lobogójától, vannak iparági megfigyelők, akik nyomon követik és jelentik, hogy hová megy és mit csinál” – magyarázta.

Panama az úgynevezett „olcsó lobogó” államok listáján szerepel, ahol a globális hajótulajdonosok a helyi kormánynál regisztráltathatják hajóikat. Ez lehetővé teszi a nemzetközi szereplők számára, hogy megkerüljék a szigorúbb szabályozást, amellyel hazájukban szembesülhetnek. Panama ezért már régóta vonzza a globális hajózási vállalatokat a viszonylag laza szabályozással és az alacsonyabb költségekkel. Tengerészeti hatósága több mint 8000 Panamában bejegyzett hajót tart nyilván. Ezért szakértők úgy látják, hogy a végrehajtási rendelet az USA és más szövetségesek nyomásának eredménye.

Panama azonban visszavágott, mondván, hogy a nemzetközi ellenőrzés „megbélyegezte” az országot. Mulino elnök a héten Párizsba utazott, ahol találkozott francia kollégájával, Emmanuel Macronnal, és kérte, hogy Panama kerüljön le az uniós adóparadicsomok listájáról. Mulino hivatala keddi sajtóközleményében megismételte álláspontját, miszerint „nem tisztességes, hogy Panama szerepel az Európai Unió adóügyi szempontból nem együttműködő joghatóságok listáján”.

Tekintettel arra, hogy Panama kulcsfontosságú hajózási útvonalként fontos, a külföldi kormányok, például az Egyesült Államok kormánya, igyekeztek korlátozni az illegális kereskedelemnek a vizein történő mozgását. Ennek keretében szeptemberben az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szankciókat vetett ki hét, panamai lobogó alatt közlekedő hajó ellen, mivel azok állítólag részt vettek az iráni Iszlám Forradalmi Gárda vagy annak szövetségese, a Hezbollah számára történő olajszállításban.

Mike Schuler hajózási szakértő szerint a végrehajtási rendelet várhatóan jelentős hatással lesz a hajótulajdonosokra és -üzemeltetőkre, különösen azokra, akik kockázatos vagy illegális tevékenységet folytatnak. „Panama határozott intézkedései valószínűleg más lobogó szerinti államokat is arra késztetnek, hogy felülvizsgálják saját szabályozási keretrendszerüket” – írta Schuler a gCaptain tengerészeti hírportálnak. Nem véletlen, hogy más „olcsó lobogó szerinti” államok is tettek lépéseket a közelmúltban a tiltott tevékenységet folytató hajók felszámolására. Augusztusban a Palau szigetország három cseppfolyósított földgázszállító hajó lajstromozását vonta vissza, miután az orosz gázzal való kapcsolatuk miatt amerikai szankciókkal sújtották őket.

Érsek M. Zoltán

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Zöld Magyarország: 50 millió facsemete évente

Zamárdiban közösen ültetett fát Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Witzmann Mihály, a térség országgyűlési képviselője.

Autóvásárlási roham az USÁ-ban – vám előtti pánikroham

Az Egyesült Államokban rohamosan csökken az új és használt...

Trump csapást jelzett és kamatot csökkentett az Európai Központi Bank

Christine Lagarde az Európai Központi Bank elnöke Fotó: europarl.europa.eu Az...

A Ford beleáll az elektromos átállásba

„Az elektromos autózás olyan, mint a mobiltelefonok fejlődése volt:...
Hirdetés

Hírek

IMF: Világgazdasági recesszió nem lesz, de rugalmasabb világgazdaság jöhet a vámháborúk miatt

A világgazdaság továbbra is szilárd lábakon áll – legalábbis...

Kína ellen blokkot gründol az ázsiai családi egység meghírdetésével?

Miközben Donald Trump újabb kereskedelmi szövetségi nyomást helyez Ázsia...

Trump csapást jelzett és kamatot csökkentett az Európai Központi Bank

Christine Lagarde az Európai Központi Bank elnöke Fotó: europarl.europa.eu Az...

Szabadon bárhova! – Bécs új kerékpárja  mozgáskorlátozottaknak

Bécs városa továbbra is elkötelezetten dolgozik a fenntartható közlekedés fejlesztésén, ennek jegyében 2025 áprilisában bemutatták az első mozgáskorlátozottak igényeihez igazított "Grätzl-kerékpárt", amely a környezetbarát és akadálymentes közlekedést támogatja.

Oszakai Világkiállítás – megnyílt a Magyar Pavilon

Az Oszakai Világkiállítás a világ legnagyobb volumenű kulturális, turisztikai és gazdasági hatású eseményeinek egyike, egyúttal páratlan diplomáciai és gazdaságfejlesztési lehetőség

Itt az idő: be kell fizetni a gépjárműadót

Közeleg az április 15-i határidő, az autósok több mint fele már befizette a gépjárműadót, a 3,3 millió érintett közül 1,7 millióan

Ők így csinálják: Bécs fiataljait célozzák meg

A bécsi városvezetés új, modern kampányt indított, hogy minél több fiatalt vonjon be az áprilisi helyi választásokba. Digitális eszközökkel, influencerek közreműködésével és interaktív tartalmakkal próbálják elérni, hogy a fiatalok valóban éljenek szavazati jogukkal.

Trump tovább vámolja Kínát, közben mézesmadzagot dob a többieknek – összefoglaló

A CNBC, amely élő folyamban követi Trump elnök kaotikus...
Hirdetés

Gazdaság

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...