A mostani almaár-válságon árképlet, később pedig az áralakításban meghatározó szerepet betöltő termelői tulajdonú feldolgozóüzem jelentene megoldást a szaktárca szerint, az utakra vonuló gazdák számára. Ezzel a gazdák képviselői is egyetértettek. Arról nincs hír, hogy a léalmának kilójáért 13 forintot kínáló osztrák feldolgozónak mi a véleménye minderről.
Az Agrárminisztérium több évre vonatkozó, a nemzetközi piacokhoz igazodó árképletet tartalmazó szerződés alkalmazásának előírását tervezi a termelők és a felvásárlók között a jövőben – közölte a szaktárca azt követően, hogy Nagy István agárminiszter a gazdák képviselőivel egyeztetett Budapesten az ipari alma irreálisan alacsony árának ügyéről.
A gazdák félpályás útlezárással tiltakoznak az ipari alma „megalázóan alacsony” felvásárlási ára miatt a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Vásárosnaményban és Anarcson.
Amit elvesznek a magyaroktól, azt külföldön odaadják a gazdáknak – mondta az Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége elnöke- aki másik funkciójában a parlament elnöki tisztét is betöltötte – a gazdák előtt megtartott beszédében a tüntetésen. Hangsúlyozta, “kartellgyanú” merül fel az almaügyben, az átvételi árakról egy hónappal ezelőtt sem volt hajlandó egyetlen feldolgozó sem egyeztetni a gazdákkal.
A Vásárosnamény határában lévő feldolgozóüzemnél több mint háromszáz gazda jelent meg, akik 30-40 traktort és munkagépet állítottak ki az üzem mellett vezető 41-es főút egyik oldalára.
A termelők Austria Juice Kft. telephelye előtt azt kérték a társaság vezetésétől, hogy legalább 25 forintra emeljék fel az ipari alma jelenleg 13 forinton álló kilogrammonkénti átvételi árát.
Lengyelországban kilogrammonként 25 forintért veszik át a feldolgozók a gyümölcsöt, Ausztriában és Németországban 8 és 12 eurocent közötti összeget fizetnek a gazdáknak, ezt pedig az itteni feldolgozóipari cég vezetőinek is tudniuk kell – jelezte Jakab István az Országgyűlés alelnöki tisztségét is betöltő politikus.
A magyar gazdák nem fizethetik ki a külföldi gazdák ipari almájának felárát, "mert egyelőre úgy néz ki", hogy amit a magyar termelőktől elvesznek, azt adják oda az osztrák és német gazdáknak - mondta a tüntetésen.
Elfogadhatatlannak nevezte azt is, hogy a termelők jóval az önköltségi ár alatt, lényegében ingyen szállítsák be a gyümölcsöt a feldolgozókba. Jakab István jelezte, az első lépés ez ellen a demonstráció, a második pedig a gazdavezetők és az agrártárca közötti “érdemi egyeztetés” megindítása lesz.
Mint mondta, szerinte hosszabb távon a termelői tulajdonú feldolgozók létrehozása lenne megoldás a Magyarországon termelt valamennyi gyümölcs tisztességes áron történő értékesítésre.
A gazdák egyetértettek abban, hogy az önköltség felét sem tartalmazó áron továbbra sem szállítanak be almát a feldolgozóba.
A Magosz közleményében azt írta, az Austria Juice jelezte a termelők felé, hogy cégüknél jelenleg is zajlik a piaci folyamatok elemzése, ezért vezetőik legközelebb szerdán délelőtt tudnak ismét tárgyalóasztalhoz ülni a megyei gazdakör képviselőivel.
Korábban Nagy István agrárminiszter úgy fogalmazott: nem hagyhatjuk, hogy az élelmiszerlánc leggyengébb szereplői kiszolgáltatottá váljanak. Most, miután a gazdák képviselőivel egyeztetett Budapesten az ipari alma irreálisan alacsony árának ügyéről úgy vélte: több évre vonatkozó, a nemzetközi piacokhoz igazodó árképletet tartalmazó szerződés alkalmazásának előírásával a termelők és a felvásárlók közötti vita feloldható.
Az Agrárminisztérium (AM) arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a tárgyalás során a felek áttekintették az ipari alma piacára vonatkozó nemzetközi helyzetet, és egyetértettek abban, hogy indokolatlan az ipari alma kilogrammonkénti 13 forintos ára. Európában ennél mindenhol magasabbak a termelői felvásárlói árak
A felvásárló cég döntésképes vezetői és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gazdakör képviselői a tervek szerint szerdán fognak tárgyalni. A minisztérium és a gazdák egyaránt azt a reményüket fogalmazták meg, hogy megegyezés születhet a felvásárló cég és a termelők között – ismerteti a közlemény.
A szaktárca álláspontja szerint hosszabb távon termelői tulajdonú, ármeghatározó szerepet betöltő feldolgozóüzem létrehozása jelentene megoldást a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében megtermelt gyümölcsök tisztességes áron történő értékesítésére.