A 2021-es központi költségvetés végrehajtása megfelelt az előírásoknak, a zárszámadási törvényjavaslat a jogszabályoknak megfelelően készült el, az államadósság a törvényi követelményekkel összhangban alakult – közölte az Állami Számvevőszék.
Az ÁSZ minden évben ellenőrzi a központi költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot, ennek keretében a központi alrendszer bevételi és kiadási adatainak megbízhatóságát, valamint a hiány és az államadósság alakulására vonatkozó előírások betartását értékeli.
A törvényben előírt ellenőrzési kötelezettség végrehajtása, a zárszámadásról adott számvevőszéki értékelés támogatja az Országgyűlést a költségvetés végrehajtására vonatkozó törvényjavaslat megalapozott elfogadásában – hangsúlyozta közleményében az ÁSZ.
A 2021-es zárszámadási törvényjavaslatban bemutatott, az államháztartás központi alrendszerébe tartozó központi és fejezeti kezelésű előirányzatok adatai, a központi költségvetési szervek, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai és az elkülönített állami pénzalapok bevételi, valamint kiadási előirányzatainak adatai megbízhatóak voltak, teljesítésük szabályszerű volt. A 2021-es zárszámadási törvényjavaslat a bevételi és kiadási adatokat valósághűen mutatja be – közölte a számvevőszék.
A zárszámadási törvényjavaslatot a Pénzügyminisztérium a jogszabályi előírások szerinti szerkezetben és tartalommal készítette el. A törvényjavaslat bemutatja a központi alrendszer hiányának a költségvetésben tervezett mértéktől eltérésének okait, valamint a költségvetési hiány finanszírozásának módját – jelezte az ÁSZ.
Az államháztartás központi alrendszerének pénzforgalmi hiánya az előző évi hiány összegéhez képest csökkent, 2021-ben a GDP 8,7 százalékát tette ki.
A stabilitási törvény szerinti államadósság-mutató értéke a 2020. év végi 79,3 százalékról 2021-ben 76,8 százalékra csökkent. A kormányzati szektor uniós módszertan szerint számított GDP-arányos hiánya a 2020-as 7,5 százalékhoz képest 7,1 százalékra mérséklődött.
A belső szabályozásokat, a gazdasági események elszámolását, a kifizetések teljesítését megelőző kontrollokat, valamint az integrált kockázatkezelési rendszer működtetését érintően az ellenőrzés során feltárt kisebb hiányosságokat az ÁSZ jelezte az érintett ellenőrzött szervezetek vezetőinek. A hiányosságok a lényegességi szintet nem érték el, így a zárszámadási törvényjavaslatban szereplő adatok megbízhatóságát, a központi költségvetés egésze végrehajtásának szabályszerűségét nem befolyásolták – fejtette ki közleményében a számvevőszék.
Az ÁSZ elnöke az ellenőrzésről készült jelentést csütörtökön hivatalosan is megküldte az Országgyűlés elnökének, Kövér Lászlónak.